fb Wirtualny spacer
23 maja 2016

Dni Śmigla

Inaugurująca XXV Dni Śmigla uroczysta sesja Rady Miejskiej odbyła się w piątek 20 maja. Ważnym punktem obchodów była ceremonia wręczenia medalu „Zasłużony dla Miasta i Gminy Śmigiel” Stefanowi Stachowiakowi - wicestaroście kościańskiemu, który od lat aktywnie działa w samorządach lokalnych, zarówno powiatowym, jak i gminnym.  Wręczenia medalu dokonał Wiesław Kasperski przewodniczący Rady Miejskiej w asyście burmistrz Małgorzaty Adamczak i wiceprzewodniczącego rady Krzysztofa Łącznego.

Ponadto, znaczącym akcentem tegorocznej uroczystości było upamiętnienie dwóch jubileuszy: ważnej dla wszystkich Polaków 1050 rocznicy chrztu Polski oraz istotnego dla  lokalnej społeczności  jubileuszu 10-lecia podpisania  umowy o partnerskiej współpracy pomiędzy gminą Śmigiel, a  Kamenicami nad Lipou w Republice Czeskiej.  Na okoliczność pierwszej z rocznic obecni na sesji wysłuchali prelekcji Piotra Filipowicza pt. „Chrzest Polski w świetle najnowszych badań”. Z okazji drugiej rocznicy w Śmiglu gościł Ivan Pfaur – burmistrz Kamenic nad Lipou, któremu towarzyszyli: Jaromír Pařík – zastępca burmistrza, Leoš Zhorný – sekretarz miasta oraz Pavel Hlaváček – radny i dyrektor szkoły. Z okazji jubileuszu włodarz Kamenic nad Lipou od śmigielskich samorządowców otrzymał pamiątkowy grawerton oraz statuetkę wiatraka. W uroczystości wziął udział także Józef Cieśla, który 10 lat temu, jako Burmistrz Śmigla podpisał umowę z Czechami.

W uroczystej sesji wzięli udział liczni goście, m.in. Bernard Turski - Starosta Kościański, Paweł Buksalewicz - przewodniczący rady powiatu, radni, włodarze ościennych gmin, przewodniczący rad ziemi kościańskiej, odznaczeni przez radę medalem „Zasłużony dla Miasta i Gminy Śmigiel” oraz honorowi obywatele Miasta i Gminy Śmigiel, ks. Dziekan Krzysztof Mizerski, przedstawiciele instytucji Powiatu Kościańskiego, kierownicy i dyrektorzy jednostek samorządowych, sołtysi i przewodniczący zarządów osiedli.

Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych miejscowych szkół i organizacji, jak również wspólny koncert śmigielskiego Chóru „Harmonia” ze Studiem Piosenki „Muzol”.

Wieczorną słoneczną galę biesiadną poprzedziło symboliczne przekazanie przez burmistrz Małgorzatę Adamczak i Wiesława Kasperskiego – przewodniczącego rady mieszkańcom klucza do bram miasta na czas Dni Śmigla. Artyści zaprezentowali się publiczności w odnowionym śmigielskim amfiteatrze.

Drugiego dnia obchodów Śmigielanie świętowali imieniny wiatraków. W tym roku Stowarzyszenie „Partnerstwo Lokalne w Śmiglu” imieninową imprezę przygotowało wspólnie z organizatorami Dni Śmigla. Podobnie jak w roku ubiegłym festyn poprzedził kilkudniowy plener malarsko-rzeźbiarski, w którym wzięło udział trzech rzeźbiarzy: Maria Splisteser z Wonieścia, Karol Domagała ze Śmigla i Krzysztof Żak z Nowej Wsi oraz malarze: Anna Bednarczuk z Poznania, Ewa Buksalewicz-Moskal z Mosiny, Stanisław Babczyński z Obornik Śląskich, Hanna Kuberkiewicz z Leszna, Maria Skrzypczak z Radomicka oraz Anna Hryniewicz-Szulc i Antoni Szulc ze Śmigla, którzy mieli pieczę nad artystami. Efekty ich  pracy można było podziwiać przy wiatrakach. Obrazy można było podziwiać również w wiatraku, gdzie ulokowane było również stoisko z regionalnymi publikacjami.

Na wiatracznym wzgórzu czekało również wiele atrakcji przygotowanych dla dzieci, m.in. malowanie twarzy, gipsowych odlewów, imieninowych transparentów. Uczestnicy imprezy mogli skosztować miodu, nabyć rękodzielnicze wyroby Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kościana lub obejrzeć kolekcję broni. Sporym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko rzemieślnicze, wioska wojów, zagroda kmiecia oraz przedstawienie pt. „Przybycie do Śmigla kupca ze Śląska” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Starej Przysiece Drugiej. Na scenie zaprezentował się także Zespół Join US. Do konkursu na strój rzemieślnika zgłosiło się trzech uczestników w kategorii dzieci do lat 14. Pierwsze miejsce jury przyznało Henrykowi Skrzypczakowi przebranemu w strój kominiarza, drugie miejsce zdobyła Joanna Glapiak przebrana w strój karczmarza, a trzecie Jonasz Sroczyński, który wcielił się w kupca. Zwycięscy otrzymali nagrody ufundowane przez Burmistrza Śmigla.  

W sobotę czynna była kolejka wąskotorowa. Chętni do skorzystania z przejazdów, którzy przyszli na imieniny wiatraków mogli skorzystać z wozu konnego, który kursował na trasie wiatraki – ŚKW.

Stowarzyszenie pozyskało na organizację imienin wsparcie finansowe z Powiatu Kościańskiego.

Dzięki uprzejmości miejscowych restauratorów artyści skorzystali z posiłków w Restauracji „Marta”, Restauracji „Poemat”, w barach: „Żółtek”, „Agora”, „Kakadu” oraz Pizzerii „Italiano”.

Na wiatrakach odbył się również happening „Stop! Uśmiechnij się, jesteś w Śmiglu” zorganizowany przez Gimnazjum w Śmiglu. Swoje stoisko miała również Rada Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Śmiglu. 

Po imieninach mieszkańcy mogli przenieść się na plac targowy gdzie odbył się koncert disco polo dance w wykonaniu formacji „Gesek”. Dzień zakończyła zabawa taneczna w wykonaniu Zespołu „Sezam”.

Smacznie i pikantnie było w niedzielę. Na placu targowym odbyła się bitwa na dwie patelnie z udziałem osób znanych z telewizyjnych show kulinarnych: Mariusza Szweda z programu Masterchef oraz Sylwii Biały z „Hell’s Kitchen – Piekielna kuchnia”. Zabawę poprowadził Grzegorz Janiszewski z programu „Ugotowani”. Mieszkańcy mogli skosztować gulaszu oraz pikantnej zupy na bazie owoców morza.

Dawkę humoru dostarczył publiczności Jerzy Kryszak. Na scenie odbył się także koncert miejscowego zespołu „Pink Elephants”.

Dni Śmigla zakończyły się w rytmie reggae. Gwiazdą wieczoru był „Mesajah”.

Relacja z imprez sportowych znajdzie się w odrębnym artykule.

AKA

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych