Facebook
Youtube

FAQ - Najczęściej zadawane pytania


Czy w przypadku postoju powyżej godziny mogę wykupić "bilecik" ?

Strefa Ograniczonego Postoju nie przewiduje opłat za postój pojazdu. Po upłynięciu godziny samochód należy przestawić, bądź pozostawić poza obrębem strefy, np. na placu targowym.

 

Pracuję na terenie objętym Strefą Ograniczonego Postoju. Czy mogę ubiegać się o wydanie upoważnienia na postój bez ograniczenia czasowego?

Niestety nie. Upoważnienia Burmistrza Śmigla są wydawane osobom mieszkającym w obrębie strefy oraz, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, przedsiębiorcom na potrzeby działalności gospodarczej (np. częsty rozładunek towaru, dowóz towaru do klientów).

 

W Strefie Płatnego Parkowania miałam wykupiony abonament do listopada. Czy wobec tego mój abonament będzie ważny do tego czasu?

Miesiąc kwiecień 2015 był pierwszym miesiącem funkcjonowania Strefy Ograniczonego Postoju, w związku z czym żeby zapobiec dezorganizacji, abonamenty były uznawane jako ważne. Jednak od maja 2015 aby stać bez ograniczenia czasowego należy posiadać stosowne upowaznienie Burmistrza Śmigla. Aby otrzymać takie upoważnienie należy złożyć wniosek (dostępny w menu po lewej stronie) do 20 dnia miesiąca poprzedzającego okres od którego owo upowaznienie ma obowiązywać.
Pieniądze za abonamenty zakupione w biurze Strefy Ograniczonego Postoju na okres dłuższy niż miesiąc kwiecień, zostaną Państwu zwrócone.

 

Jakie sankcje grożą osobie, która pozostawi samochód w strefie dłużej niż godzinę lub nie będzie miała "zegara"?

Strefa Ograniczonego Postoju wyrażona jest znakiem drogowym B-39, na którym uwzględniony jest dopuszczalny czas postoju oraz sposób rozliczania jego czasu. Kary za niestosowanie się do znaków drogowych przewiduje ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz Kodeks wykroczeń. Najniższa sankcja to upomnienie, z kolei najwyższa to według aktualnego taryfikatora mandatów 100zł i 1 punkt karny.

Mimo iż brzmi to groźnie, nie będzie żadnego "polowania" na kierowców, którzy o kilka minut spóźnią się do samochodu. Strefa Ograniczonego Postoju została wprowadzona po to, by mieszkańcy mogli zrobić zakupy na rynku bez ponoszenia dodatkowych opłat i nerwowego patrzenia na zegarek. Nowa strefa ma być udogodnieniem, a nie utrudnieniem. Mandaty to ostateczność.
 
 

Co w sytuacji kiedy posiadam upoważnienie na konkretną ulicę i okaże się, że wszystkie miejsca są już na niej zajęte?

Niestety upoważnienie nie gwarantuje wolnego miejsca parkingowego. W razie gdyby zaistniała taka sytuacja, można pozostawić samochód na ulicy przyległej i skorzystać z karty zegarowej, która pozwala na darmowy postój na czas do jednej godziny. Po upłynięciu tego czasu, być może znajdzie się już wolne miejsce na ulicy, gdzie przypisane jest upoważnienie. Strefa Ograniczonego Postoju zgodnie z oczekiwaniami spełnia swoją rolę i zapewnia rotację pojazdów, w związku z czym wierzymy, że takich problemów nie będzie lub będą się zdarzały bardzo rzadko.