fb Wirtualny spacer
20 listopada 2015

Kolejna akcja e-motywacja

Wiele budujących informacji na temat pokonywania barier usłyszeli 19 listopada śmigielscy seniorzy na kolejnym ze spotkań  w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbywających się w ramach akcji: E – motywacja. Gościem czwartkowej wirtualnej konferencji była profesor antropologii społecznej Ewa Nowicka–Rusek, która całym swoim życiem zaświadcza o prawdziwości głoszonych przekonań.

Mimo prawie całkowitej utraty wzroku,  żyje w normalnym świecie. Biega, jeździ na rowerze (tandemem), uprawia narciarstwo biegowe. Z powodu zaniku siatkówki wzrok zaczęła tracić już w szkole podstawowej. Choroba postępuje. Pani Ewa jest świadoma swoich ograniczeń i aktywnie stara się sobie z nimi radzić. Przyznaje, że jest niepełnosprawna, ale dopiero na dalszym miejscu – jak twierdzi: „Najpierw jestem człowiekiem, kobietą, matką, żoną, naukowcem, przyjacielem i tak dalej. To moim zdaniem jest najistotniejsze, by nie definiować siebie jako człowieka niepełnosprawnego na 1. miejscu.”

Pani profesor prowadzi pracę dydaktyczną, którą uwielbia, ze względu na kontakt z młodzieżą. – „Lubię i szanuję moich studentów. Mam nadzieję, że z wzajemnością.” W polu jej zainteresowań naukowych są zagadnienia religijności, mniejszości etniczne, tworzenia się nowych narodów. Twierdzi, że od wielu kultur możemy  uczyć się tolerancji. Jest autorką licznych publikacji. W roku 2007 magazyn „Integracja" wydawany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji przyznał jej tytuł „Człowieka bez barier”. Zaangażowana jest także w badania terenowe, którą bardzo ceni ponieważ wiąże się z podróżami, poznawaniem miejsc i ludzi, odkrywaniem różnorodności świata. Prusza się po świecie autostopem, od którego jak mówi - „Jest uzależniona”. Taka forma podróży daje jej  możliwość poznawania najciekawszych ludzi. Zapytana o niebezpieczeństwa – odpowiada: „Trzeba wiedzieć, z kim nie wolno wsiąść do samochodu albo kiedy należy wysiąść”.

W czwartek podczas  wirtualnej konferencji pani profesor zachęcała seniorów do aktywności, do pokonywania barier i ograniczeń. Jej zdaniem nie jest najważniejsze, żeby robić coś perfekcyjnie i najlepiej. Ważne, żeby się starać, gonić przysłowiowego króliczka, bo człowiek jest szczęśliwy wtedy, kiedy robi to co trzeba, kiedy sam siebie dobrze ocenia. A Szczęście rodzinne i silny, wyrazisty system wartości powodują, że społeczeństwo jest bezpieczne.

 Na pytanie o strach przed opinią innych, kompleksy i ograniczenia? – odpowiedziała, że dobrze mieć świadomość, że takowe istnieją, ale należy żyć i nie przejmować się nimi, bo inni też je posiadają. Recepta pani Ewy na aktywne życie składa się z trzech zasad. Trzeba mieć marzenia, zamieniać je w cele, a następnie za pomocą pracy, usilnych starań i przygotowań obracać w czyny.

Organizowane w ramach akcji wirtualne spotkania cieszą się uznaniem wśród seniorów.

K. S.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych