fb
28 lutego 2019

"Harmonia" podsumowała rok

Walne Zebranie Towarzystwa Śpiewu ,,Harmonia” odbyło się 24 lutego br.  w Restauracji ,,Marta”.                                                                                                           

Spotkanie było okazją do przedstawienia sprawozdań z działalności chóru w minionym roku. Zanim to jednak nastąpiło, minutą ciszy uczczono członków Towarzystwa, którzy odeszli na wieczny spoczynek w ubiegłym roku.

Najważniejszym wydarzeniem minionego roku były obchody Jubileuszu 125 – lecia ,,Harmonii”, które odbyły się 19 października 2018r. Z tej okazji, w kościele pw. Św. Stanisława Kostki odbył się uroczysty koncert z udziałem zaproszonych gości oraz mieszkańców Śmigla, podczas którego chórzyści zostali odznaczeni honorowymi odznakami Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr w Lesznie. Ponadto „Harmonia” otrzymała nowe stroje – togi z logo chóru, ufundowane przez władze samorządowe Śmigla.

Koncert jubileuszowy był częścią projektu pt. ,,Harmonijne śpiewanie”, na który otrzymano dofinansowanie zewnętrzne z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podobnie jak w 2017 roku, do jego reaalizacji zaproszono dzieci. Ponadto odbyły się warsztaty oraz koncert z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości w Śmiglu. Chór wystąpił także z koncertem pieśni patriotycznych dla podopiecznych Domu Pomocy w Jarogniewicach.  

Towarzystwo realizowało także cele zgodnie z zaplanowanym kalendarzem,  m.in. chór zaprezentował się podczas XIX Koncertu z cyklu ,,Śpiewamy Kolędy i Pastorałki” w Kościanie, wziął udział w Święcie Pieśni i Muzyki w Krobi oraz w koncercie upamiętniającym dyrygenta i kompozytora Zygmunta Cichockiego. ,,Harmonia” aktywnie uczestniczyła w lokalnym życiu kulturalnym śpiewając podczas uroczystości państwowych i kościelnych. Chór ,,Harmonia” po raz kolejny uczestniczył w VI Festiwalu Muzyki Chóralnej ,,Zakochani w Surzyńskim”, którego organizatorem było Stowarzyszenie ,,Z muzyką do ludzi”.         

W ramach życia kulturalno-rozrywkowego Towarzystwo zorganizowało 4-dniową wycieczkę do Bawarii, spotkanie biesiadne w ,,Domu Wina u Guilhema”, kolację cecyliańską i biesiadę jubileuszową.

W lipcu br. członkowie chóru planują wycieczkę do Beneluxlu (Brugia, Bruksela, Rotterdam, Haga, Amsterdam, Poczdam), na który zaprasza wszystkich zainteresowanych. Ponadto w najbliższy wtorek, tj. 5 marca w Restauracji ,,Marta” odbędzie się Podkoziołek, na który wciąż trwają zapisy.                                                                                                 

B. Ławniczak

fot. K. Grocka

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych