fb Wirtualny spacer
28 lutego 2019

"Harmonia" podsumowała rok

Walne Zebranie Towarzystwa Śpiewu ,,Harmonia” odbyło się 24 lutego br.  w Restauracji ,,Marta”.                                                                                                           

Spotkanie było okazją do przedstawienia sprawozdań z działalności chóru w minionym roku. Zanim to jednak nastąpiło, minutą ciszy uczczono członków Towarzystwa, którzy odeszli na wieczny spoczynek w ubiegłym roku.

Najważniejszym wydarzeniem minionego roku były obchody Jubileuszu 125 – lecia ,,Harmonii”, które odbyły się 19 października 2018r. Z tej okazji, w kościele pw. Św. Stanisława Kostki odbył się uroczysty koncert z udziałem zaproszonych gości oraz mieszkańców Śmigla, podczas którego chórzyści zostali odznaczeni honorowymi odznakami Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr w Lesznie. Ponadto „Harmonia” otrzymała nowe stroje – togi z logo chóru, ufundowane przez władze samorządowe Śmigla.

Koncert jubileuszowy był częścią projektu pt. ,,Harmonijne śpiewanie”, na który otrzymano dofinansowanie zewnętrzne z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podobnie jak w 2017 roku, do jego reaalizacji zaproszono dzieci. Ponadto odbyły się warsztaty oraz koncert z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości w Śmiglu. Chór wystąpił także z koncertem pieśni patriotycznych dla podopiecznych Domu Pomocy w Jarogniewicach.  

Towarzystwo realizowało także cele zgodnie z zaplanowanym kalendarzem,  m.in. chór zaprezentował się podczas XIX Koncertu z cyklu ,,Śpiewamy Kolędy i Pastorałki” w Kościanie, wziął udział w Święcie Pieśni i Muzyki w Krobi oraz w koncercie upamiętniającym dyrygenta i kompozytora Zygmunta Cichockiego. ,,Harmonia” aktywnie uczestniczyła w lokalnym życiu kulturalnym śpiewając podczas uroczystości państwowych i kościelnych. Chór ,,Harmonia” po raz kolejny uczestniczył w VI Festiwalu Muzyki Chóralnej ,,Zakochani w Surzyńskim”, którego organizatorem było Stowarzyszenie ,,Z muzyką do ludzi”.         

W ramach życia kulturalno-rozrywkowego Towarzystwo zorganizowało 4-dniową wycieczkę do Bawarii, spotkanie biesiadne w ,,Domu Wina u Guilhema”, kolację cecyliańską i biesiadę jubileuszową.

W lipcu br. członkowie chóru planują wycieczkę do Beneluxlu (Brugia, Bruksela, Rotterdam, Haga, Amsterdam, Poczdam), na który zaprasza wszystkich zainteresowanych. Ponadto w najbliższy wtorek, tj. 5 marca w Restauracji ,,Marta” odbędzie się Podkoziołek, na który wciąż trwają zapisy.                                                                                                 

B. Ławniczak

fot. K. Grocka

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych