fb Wirtualny spacer
30 maja 2016

Piotr Zubek zdobywcą Grand Prix

VII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dzieci i Młodzieży im. Henryka Pelli „Muzol” 2016 cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

Do przesłuchań konkursowych, które odbyły się 28 maja w Centrum Kultury Śmiglu zgłosiło się 232 uczestników. Był to rekordowy wynik w 13-letniej historii festiwalu. Na konkurs jury zaprosiło jednak tylko najlepszych – w tym roku było to 60 osób. Tak duża selekcja sprawia, że śmigielski festiwal cieszy się prestiżem. Uczestników oceniali fachowcy, z festiwalem związani już od lat: Aleksander Maliszewski - kompozytor, aranżer, dyrygent, były kierownik muzyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Sopocie, Halina Benedyk - wokalistka, laureatka wielu festiwali, m.in. w Sopocie i Opolu, a także Marzena Osiewicz - kompozytorka, wokalistka, pianistka, pedagog śpiewu, wykładowca Policealnego Studium Piosenkarskiego im Cz. Niemena w Poznaniu.

Tradycją stały się zajęcia warsztatowe organizowane w przeddzień festiwalu. W tym roku prowadziła je jurorka festiwalu – Marzena Osiewicz. Wzięło w nich udział 21 uczestników, co świadczy o potrzebie organizacji tego typu zajęć. Warsztaty zintegrowały uczestników festiwalu i wprowadziły bardzo sympatyczną atmosferę, która utrzymała się przez cały wokalny weekend.

Jurorzy wysłuchali ostatecznie 59 uczestników, ponieważ jednego z uczestników spotkał pech na trasie – awaria samochodu. Przesłuchania przebiegły sprawnie, dzięki niezastąpionemu Krzysztofowi Kubiakowi z Leszna. Pan Krzysztof ­od lat związany z festiwalem, był również konferansjerem w czasie Koncertu Laureatów, na którym wystąpiła „śmietanka” tegorocznego konkursu. Trudno było o jednogłośny werdykt ponieważ poziom był bardzo wysoki i wyrównany. Chwalono zwłaszcza najmłodszych uczestników, z kategorii 9-12 lat. Zwycięzcę wyłoniono jednak z kategorii starszej – 13-15 lat i tutaj decyzja jurorów była jednogłośna. Bezsprzecznym zdobywcą Grand Prix festiwalu został Piotr Zubek z Warszawy, szerszej publiczności znany m.in. z występów w programie Bitwa na Głosy, SuperDzieciak czy Must Be The Music. Mimo, że ma dopiero 14 lat, miał już także okazję wystąpić na legendarnym festiwalu w Opolu w 2012 roku. Wokalista oczarował jurorów oryginalnym wykonaniem utworu „Medytacje wiejskiego listonosza” z repertuaru Skaldów, we własnej aranżacji. Śmigiel jest dla niego podwójnie szczęśliwy, ponieważ w 2011 zwyciężył w Przeglądzie Piosenki Chrześcijańskiej „Carmen Deo”.

Spory sukces odniosła także jego młodsza siostra – Ula, która z utworem „W moim magicznym domu” zwyciężyła w kategorii 9-12 lat. Publiczność największymi brawami obdarowała Aleksandrę Gąsiorowską, która fantastycznie wykonała piosenkę „Tańczące Eurydyki” z repertuaru Anny German. Jury przyznało Oli 2 miejsce. Trzecie miejsce zajęła Martyna Ćwik z Koszalina, która podczas wykonywania swojego utworu konkursowego – „Dyrygent” - zaprezentowała także umiejętności gry na skrzypcach. Jury przyznało dwa wyróżnienia w tej kategorii: Jagodzie Rataj z Katowic oraz Sonii Barbarze Bilińskiej z Leszna.

W kategorii 13-15 lat, najlepszą wokalistką okazała się Aleksandra Pieczkowska z Gorzowa Wielkopolskiego, która zaśpiewała „Dworzec”, drugie miejsce zajęła Aleksandra Figurniak z Raciborza za wykonanie utworu „Szklanka wody”. Trzecie miejsce  „Kołysanką dla mamy” wyśpiewała Aleksandra Maćkowiak z Czarnkowa, stała bywalczyni śmigielskiego festiwalu. Wyróżnienia otrzymali Ewa Przymus ze Śmigla oraz Julia Wasielewska z Konina.

W kategorii 16-25 lat prym wiedli panowie. I miejsce zajął Hubert Ceglarek z Wieruszewa z utworem „Nieznajomy”, drugie Sebastian Dudzik z Dąbrowy Górniczej – „Ocal w nas ludzi”. Podium uzupełniła Paulina Kaźmierczak ze Starego Miasta, która drugi rok z rzędu wyjechała ze Śmigla ze statuetką, tym razem za utwór „Będziesz chciał”.

Dodatkowo nagrodę dla najmłodszego uczestnika festiwalu ufundował Poseł na Sejm RP Wojciech Ziemniak. Otrzymała ją Anna Katarzyńska z Leszna.

Nagrody laureatom wręczali: Burmistrz Śmigla – Małgorzata Adamczak, Przewodniczący Rady Miejskiej Śmigla – Wiesław Kasperski, Dyrektor Centrum Kultury w Śmiglu – Eugeniusz Kurasiński, prezes Śmigielskiego Towarzystwa Kulturalnego – Witold Omieczyński oraz jurorzy – Aleksander Maliszewski, Halina Benedyk i Marzena Osiewicz. Puchar Grand Prix w towarzystwie Burmistrz Śmigla wręczyła Blandyna Pella, żona pomysłodawcy festiwalu, ś.p. Henryka Pelli.

Koordynatorem tegorocznej edycji podobnie jak przed rokiem był Michał Majer. W organizację wydarzenia włączyły się Śmigielskie Towarzystwo Kulturalne oraz Centrum Kultury w Śmiglu. Festiwal był współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Kościański oraz Gminę Śmigiel. Patronami honorowymi wydarzenia byli Burmistrz Śmigla - Małgorzata Adamczak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak, Poseł na Sejm RP – Wojciech Ziemniak oraz Blandyna Pella. Organizatorzy mogli także liczyć na pomoc od lat zaprzyjaźnionego z konkursem Banku Spółdzielczego w Śmiglu.


(fot. M.Dymarkowska)

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych