fb Wirtualny spacer
28 grudnia 2022

104. rocznica wybuchu powstania

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w gminie Śmigiel miały rozbudowany charakter. Odbyło się symboliczne złożenie zniczy, Msza Święta, podsumowanie konkursu plastycznego o tematyce powstania, a także bieg z flagami.


Uroczystości rozpoczęło złożenie zniczy pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na śmigielskim cmentarzu przez włodarzy w osobach burmistrz Małgorzaty Adamczak oraz wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla Włodzimierza Drótkowskiego. Następnie w kościele farnym odbyła się okolicznościowa Msza Św. z udziałem pocztów sztandarowych. 


Po jej zakończeniu burmistrz Małgorzata Adamczak podsumowała konkurs plastyczny zorganizowany dla uczniów klas 4-8 z gminy Śmigiel, który nosił tytuł “Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie”. Konkurs gminny poprzedził etap szkolny, który wyłonił 5 finalistów - po jednym z każdej szkoły. Następnie wszystkie finałowe prace plastyczne zostały wydane w formie okolicznościowych pocztówek.


Komisja przyznała także następujące miejsca:

1. Igor Skrzydlewski - Szkoła Podstawowa w Śmiglu
2. Igor Stankowiak - Szkoła Podstawowa w Bronikowie
3. równorzędnie:
Weronika Kram - Zespół Szkół w Starym Bojanowie
Rita Fryder - Szkoła Podstawowa w Starej Przysiece Drugiej
Kamila Jaworska - Zespół Szkół w Czaczu

 
O godzinie 19:15 rozpoczął się Bieg z Flagami na stadionie miejskim, w którym udział wzięło ok. 50 osób - zarówno biegaczy jak i miłośników nordic walking. Start został poprzedzony skandowaniem przez uczestników hasła “Cześć i Chwała Bohaterom”, a także losowaniem flag powstania wielkopolskiego. Następnie uczestnicy pokonali po owalu śmigielskiej bieżni symboliczny dystans od 1 do 5 kilometrów. Na mecie każdy otrzymał pocztówkę wydaną w ramach ww. konkursu szkolnego z okolicznościową pieczątką upamiętniającą rocznicowe obchody.

 

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych