fb Wirtualny spacer
2012-11-26

Sołtysi wymieniają doświadczenia

Stowarzyszenie „Partnerstwo Lokalne w Śmiglu” wspólnie z Centrum Kultury w Śmiglu nadal realizuje projekt „Pociągnijmy razem” dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W jego ramach sołtysi uczestniczą w szkoleniach połączonych z wizytami studyjnymi, podczas których spotykają się z osobami działającymi na rzecz społeczności lokalnych, w celu wymiany doświadczeń, podpatrzenia ciekawych inicjatyw, poszukania inspiracji do działania. Organizatorzy żywią przekonanie, że odbyte wizyty ułatwią sołtysom pracę na rzecz miejscowości, w których mieszkają.
Z oferty stowarzyszenia skorzystali sołtysi: Stanisław Szefner z Bielaw, Tadeusz Biały z Karmina, Wiktoria Burdyka z Robaczyna, Roman Cichocki ze Starej Przysieki Pierwszej, Piotr Wasielewski z Koszanowa, Jan Janicki z Przysieki Polskiej, Violetta Karolczak z Morownicy, Gabriela Kasperska z Bruszczewa, Wiesław Kasperski ze Starego Bojanowa, Mieczysław Tomowiak z Żegrowa, Olejnik Ryszard z Parska, Henryk Skorupiński z Żegrówka, Alfred Splisteser z Wonieścia, Eugeniusz Stachowski z Glińska, Tomasz Witomski z Jezierzyc, Hieronim Wolsztyński z Żydowa, Lech Żak z Czacza oraz przewodniczący zarządu osiedla nr 3 w Śmiglu - Włodzimierz Drótkowski.
Od 5 do 6 października sołtysi przebywali w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie mieli okazję poznać, czym są wioski tematyczne w teorii i w praktyce. Odwiedzili Wioskę Grzybową i Wioskę Górniczą, gdzie rozmawiano o tym, jak od pomysłu przejść do jego realizacji oraz o tym, jak wiele zależy od nas samych. Ciekawym, nowatorskim rozwiązaniem był Questing w Wiosce Górniczej. Wiele emocji wzbudzał także temat funduszu sołeckiego, który w naszej gminie nie funkcjonuje.
Na początku listopada sołtysi udali się do sąsiedniego województwa lubuskiego, gdzie spotkali się z Sołtyską Roku 2010 - Grażyną Dudek z Nowin Wielkich, która opowiedziała o swojej drodze do tego wyróżnienia. Po spotkaniu sołtysi zostali zaproszeni do zwiedzenia pobliskiego Parku Dinozaurów oraz Muzeum Minerałów. Głównym gospodarzem tej wizyty było gorzowskie Stowarzyszenie im. Brata Krystyna, którego siedzibę (znajduje się w nim m.in. Bank Żywności i świetlica dla dzieci) zwiedzano w Gorzowie. Podczas wyjazdu w miejscowości Długie, w kolonijno-sportowo-wypoczynkowym ośrodku prowadzonym przez stowarzyszenie, a zaadoptowanym po byłych „Pegeerach”, odbyły się również szkolenia. W zamyśle projektu, oprócz części edukacyjnej, przewidziano część praktyczną, podczas której podjęto wspólną inicjatywę na rzecz swoich miejscowości i ich mieszkańców. W trakcie szkoleń postanowiono zorganizować 1 grudnia br. „Giełdę pomysłów”, w trakcie której mieszkańcy będą mieli możliwość podzielenia się tym, co dzieje się w ich miejscowościach, ciekawymi inicjatywami, zdolnościami, talentami.

Miejsca wizyt i tematyka szkoleń okazała się idealnie dobrana do potrzeb uczestników. Sołtysi odwiedzili miejsca bardzo różne, jednak podczas wszystkich wyjazdów największy podziw wzbudziła pasja, z jaką spotkane osoby działają, wsparcie, jakie otrzymują, a także niezawodna ścisła współpraca pomiędzy nimi.

Anna Wieczorek

fot. archiwum Stowarzyszenia

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych