fb Wirtualny spacer
2012-06-11

Wieści z Gimnazjum w Śmiglu

Mikołaj z wyróżnieniem

W Zespole Szkół nr 3 W Kościanie, po raz jedenasty, odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny dla Uczniów Klas Pierwszych Gimnazjum. W zmaganiach, które miały miejsce 16 maja, wzięło udział 36 uczniów z trzynastu gimnazjów powiatu kościańskiego, wśród nich z Gimnazjum w Śmiglu. Zadania nie były łatwe, a poziom konkursu wyrównany. W gronie nagrodzonych znalazł się uczeń klasy I c, Mikołaj Adamski, który zdobył wyróżnienie.

Ratujemy wilki

Gimnazjum im. Konstytucji 3 Maja w Śmiglu wraz z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie zorganizowało III Turniej Strzelecki Czarnoprochowy „Ratujemy wilki”, który odbył się 13 maja. Impreza miała charakter charytatywny, a całkowity dochód został przekazany Stowarzyszeniu Dla Natury - Wilk, na badania prowadzone nad populacją wilków w Polsce Zachodniej. W turnieju wzięło udział wielu znakomitych gości, a na uczestników czekało dużo atrakcji.
Ci, którzy przybyli w niedzielne popołudnie na strzelnicę Bractwa Kurkowego w Śmiglu, mogli wysłuchać prelekcji o ochronie wilków w Polsce, wygłoszonej przez miłośniczkę zwierząt, nauczycielkę chemii i biologii, panią Marię Depczyńską, obejrzeć popisy Bractwa Rycerskiego z Krzywinia oraz przedstawienie „Siedem wilczków i zła koza”, wysłuchać występu zespołu muzycznego z Gimnazjum w Śmiglu pod opieką pana Piotra Andrynowskiego, a przede wszystkim spróbować swoich sił w strzelaniu z broni czarnoprochowej. Znalazło się również "coś dla ciała", bo na gości czekały wspaniałe ciasta, kawa, herbata, kiełbaski z ogniska i bigos. Po podsumowaniu wyników turnieju okazało się, że dwaj strzelcy uzyskali taki sam wynik. W dogrywce, podczas której zawodnicy oddawali tylko jeden strzał, lepszy okazał się Dawid Dosz i to on odebrał laur zwycięzcy. Drugie miejsce zajął pan Witold Kulus, a trzecie pan Roman Schiller. Wszystkich, którym nie był obojętny los zwierząt, a w szczególności wilków w Polsce, i którzy wsparli imprezę, dziękujemy.

 

Tydzień Turystyki Szkolnej

Od 14 do 18 maja część uczniów wyjechała na wycieczki. Gimnazjaliści z Ic, Id, Ie udali się pod opieką nauczycieli do Oświęcimia, Wieliczki, Krakowa, Zakopanego; z Ia, IIIb, IIIc oraz IIIe zwiedzili Harrachov oraz Pragę; a chłopcy i dziewczyny z IIc i IIIa przebywali w Lubiniu i Cichowie. Ponad 40 osób pokonywało kajakami rzeki Drawę i Korytnicę. Byli i tacy, którzy podziwiali uroki najbliższej okolicy, jeżdżąc rowerami. Ci, którzy pozostali w szkole, również się nie nudzili, m.in. wzięli udział w spotkaniu z absolwentami gimnazjum, Tomaszem Stankowiakiem i Jakubem Józefiakiem, którzy opowiedzieli o swoich niezwykłych wyprawach. Ponadto trzecioklasiści uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez dr Rafała Łęckiego.


Niedzielne popołudnie w gimnazjum

Gwarnie i kolorowo było na festynie pt. „Współpraca celem do sukcesu – popołudnie w gimnazjum”, który odbył się już po raz trzeci na boisku gimnazjum w niedzielę, 20 maja. Tegoroczne przedsięwzięcie współorganizowane było przez społeczność szkolną i Radę Rodziców, ale również po raz pierwszy przez członków Szkolnego Klubu Wolontariusza.

Aby przybliżyć społeczności śmigielskiej znaczenie aktywności społecznej i obywatelskiej, zgodnie z założeniami programu Młody Obywatel z Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy, do którego przystąpili wolontariusze z gimnazjum, do udziału w festynie zaproszono gości tj.: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej „Światło Nadziei”, Śmigielskie Towarzystwo Miłośników Tańca „Pryzmat”, Stowarzyszenie Miłośników Folkloru „Żeńcy Wielkopolscy”, Stowarzyszenie Partnerstwo Lokalne, Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Inga”, Centrum Kultury w Śmiglu, Klub Szachowy „Wieża”, Klub Seniora, ZHP Śmigiel. W programie każdy znalazł coś dla siebie, a liczne atrakcje, które zaoferowano przybyłym, niewątpliwie umiliły niedzielne popołudnie niejednej osobie. Najmłodsi uczestnicy zabawy malowali sobie twarze, robili fryzury, uczestniczyli w grach i zabawach prowadzonych przez harcerzy. Starsi podczas licytacji przekonali się, kto da więcej, a w zorganizowanej pod akacjami kawiarence mogli schronić się choć przez chwilę przed promieniami słońca i spróbować pysznego ciasta przygotowanego przez rodziców oraz chleba ze smalcem i ogórkiem. Przez cały czas trwania festynu prezentowali się uczniowie naszej szkoły i zaproszeni goście. Za sprawą grupy p. Portali i p. Przybyłek widzowie przekonali się, że gimnazjaliści mają talent aktorski i wokalny. Przedstawiciele klas Ie, IId, IIIa oraz IIIc zaprezentowali się w scenkach kabaretowych. Na scenie zatańczyły się także zespoły: Pryzmat–Bis oraz Żeńcy Wielkopolscy. Można było także posłuchać pięknych ballad rockowych w wykonaniu szkolny zespołu pana Andrynowskiego. Ponadto rozstrzygnięto konkurs „Nasza klasa jest najlepsza”, w którym po raz drugi zwyciężyła klasa IIIa, pokonując IIIc i IIb. Wręczono również nagrody książkowe uczniom - laureatom szkolnych konkursów przedmiotowych. W międzyczasie można było się zapoznać z działalnością zaproszonych instytucji, bowiem dla każdej z nich przygotowane zostało stoisko, na którym promowali swoją dotychczasową działalność. Festyn Współpraca celem do sukcesu – popołudnie w gimnazjum był wyjątkową okazją do spędzenia niedzielnego popołudnia z najbliższymi w miły i atrakcyjny sposób. Dla goszczących instytucji była to doskonała okazja do promocji swoich dotychczasowych osiągnięć oraz zachęcenia mieszkańców do aktywności społecznej i obywatelskiej; dla mieszkańców – na bliższe poznanie liderów oraz swojego środowiska, a dla uczniów – wyjątkowa lekcja działalności obywatelskiej oraz umiejętności współpracy ze środowiskiem.

tekst i fot. Gimnazjum w Śmiglu

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych