fb Wirtualny spacer
2012-05-09

XX sesja Rady Miejskiej Śmigla

Na kwietniowej sesji Rady Miejskiej Śmigla radni obradowali w kompletnym, 15. osobowym składzie. Podjęli siedem uchwał oraz zapoznali się z następującymi sprawozdaniami: z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej w 2011 roku, z realizacji Programu współpracy Gminy Śmigiel z organizacjami pozarządowymi w roku 2011, z działalności komisji Rady Miejskiej za ostatni kwartał, a także z oceną zasobów pomocy społecznej dla Gminy Śmigiel obejmującej rok ubiegły.
Rajcy zdecydowali o zmianie zasad naliczania dodatku funkcyjnego dla dyrektorów szkół w Gminie Śmigiel. Głównym kryterium, które po wejściu w życie uchwały zadecyduje o wysokości dodatku będzie forma organizacyjna danej placówki oświatowej, czyli czy jest to zespół szkół i ile obejmuje podmiotów. Decydujące do tej pory kryterium liczby uczniów, będzie po zmianie jednym z wielu czynników nie zaś czynnikiem decydującym.
Druga, z podjętych na sesji uchwał również dotyczyła kwestii oświatowej. Rajcy zwiększyli z 20 do 30, tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych dla pedagogów, logopedów, psychologów oraz doradców zawodowych pracujących w placówkach szkolnych podlegających śmigielskiemu samorządowi. Celem zwiększenia wymiaru godzin jest zapewnienie uczniom większej i właściwszej pomocy i opieki.
Dwie z podjętych na sesji uchwał dotyczyły budżetu Gminy. W związku z planowanymi w 2013 roku remontami świetlic w Poladowie, Olszewie i Karminie radni dokonali zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej, ponadto wprowadzili również zmiany porządkowe w bieżącym budżecie.
Radni umożliwili także trzem kolejnym sołectwom, z Czacza, Czaczyka i Wydorowa, które opracowały plan odnowy swojej miejscowości, przystąpienie do Programu „Wielkopolska Odnowa Wsi”.

Korekcie uległa również uchwała regulująca zasady funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania w Śmiglu. Dokonano m.in. skrócenia - z 6 do 1 miesiąca - minimalnego okresu, na który mieszkańcy strefy mogą wykupić kartę abonamentową. Kwestią dyskusyjną wśród radnych, jest zmiana zasięgu obszaru strefy. Wniesiona na sesji w tej sprawie autopoprawka nie została przez radnych zaakceptowana. Sprawa zostanie ponownie skierowana do analizy przez Komisję Planowania i Rozwoju.

fot. M.Tomaszewska

Ostatnia z uchwał podjęta na sesji dotyczyła przystąpienia do zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Śmigiel, w następujących obszarach: zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej - obręb Koszanowo i Nietążkowo, kopalni kopalin torfu – obręb Stare Bojanowo, usług w zakresie edukacji, kultury i kultury fizycznej – obręb Czacz, usług w zakresie kultury i kultury fizycznej – obręb Jezierzyce. Przedmiotowa uchwała pozwoli m.in. na ubieganie się od Agencji Nieruchomości Rolnych o przejęcie gruntów w Czaczu i Jezierzycach, a w przyszłości na wywołanie uchwały o przystąpieniu do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
W maju zaplanowane są dwie sesje Rady. Pierwsza, absolutoryjna odbędzie się 24 maja, druga, uroczysta sesja odbędzie się 26 maja w Centrum Kultury w Śmiglu.
AKA
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych