fb Wirtualny spacer
2012-04-12

Wieści z Zespołu Szkół w Czaczu

Najlepsi w Gminie Śmigiel
W dniach 14 i 15 marca bieżącego roku Zespół Szkół w Czaczu gościł u siebie najzdolniejszych uczniów z Gminy Śmigiel. W tym bowiem czasie zorganizowano finały dwóch konkursów – IX Gminnego Konkursu Matematycznego oraz XII Gminnego Konkursu Ortograficznego.
Pierwszego dnia, odbył się finał IX Gminnego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas szóstych. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań matematycznych, wykrywanie uczniów zdolnych oraz integracja młodzieży ze szkół Gminy Śmigiel. W tegorocznym finale wzięło udział 15 uczniów z pięciu szkół podstawowych z miejscowości: Śmigiel, Stara Przysieka Druga, Stare Bojanowo, Bronikowo i Czacz. Prace konkursowe oceniała komisja, w skład której weszły nauczycielki matematyki: mgr Iwona Włoch, mgr Anna Dybska, mgr Joanna Poprawiak, mgr Bernadeta Bojek i mgr Lucyna Górna.
Patronat nad konkursem objęła Rada Miejska Śmigla, a jej przewodniczący – Wiesław Kasperski był jego honorowym gościem. Przewodniczący Rady wręczył uczestnikom dyplomy i ufundowane przez Radę Miejską nagrody, a także puchar najlepszej drużynie, którą okazał się zespół uczniów ze Szkoły Podstawowej w Śmiglu w składzie: Zuzanna Kotecka, Krystian Hoffmann i Adam Ratajczak. Indywidualnie I miejsce zajęła uczennica ze szkoły w Bronikowie – Natalia Strauchmann, II – uczeń Szkoły Podstawowej w Starej Przysiece Drugiej – Dominik Kaczor, a III – uczennica ze Starego Bojanowa – Jagoda Chudzińska.
Sponsorami konkursu była Rada Miejska Śmigla, Rada Rodziców Zespołu Szkół w Czaczu oraz właściciele sklepu z artykułami sportowymi ze Śmigla.
Następnego dnia, tj. 15 marca, w Zespole Szkół w Czaczu zorganizowany został XII Gminny Konkurs Ortograficzny o nagrodę Burmistrza Śmigla, pod nazwą „Zostań mistrzem ortografii”. Tego dnia szkoła w Czaczu gościła uczniów ze Śmigla, Starego Bojanowa, Starej Przysieki Drugiej oraz Bronikowa. Konkurs, organizowany już po raz dwunasty, miał na celu wykrywanie uczniów uzdolnionych polonistycznie.
Finaliści konkursu zostali podzieleni na dwie grupy – gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych. Zadaniem każdego uczestnika było bezbłędne napisanie tekstu, który dyktowały przewodniczące obu komisji – mgr Alicja Bartkowiak oraz mgr Natalia Kalemba. Prace konkursowe sprawdzane były przez nauczycielki języka polskiego, panie: mgr Hannę Portalę, mgr Ilonę Wieczorkowską, mgr Mariolę Frąszczak, mgr Magdalenę Bartkowiak, mgr Iwonę Baranowską, mgr Natalię Kalembę oraz mgr Alicję Bartkowiak.
Walka o miejsca na podium była szczególnie zacięta między uczniami szkół podstawowych, gdyż dwie uczennice musiały podejść do dogrywki.
Honorowym gościem konkursu był burmistrz Śmigla – Wiktor Snela, który wszystkim uczniom wręczył dyplomy uczestnictwa i upominki, a zwycięzcom nagrody książkowe, których był fundatorem. I miejsce w grupie gimnazjalnej zdobyła uczennica Gimnazjum w Czaczu – Anna Ratajczak, II miejsce – Oliwia Kopiejewska z Gimnazjum w Starej Przesiece Drugiej, a III – Paulina Nowak ze szkoły w Bronikowie.
Wśród uczniów szkół podstawowych na najwyższym miejscu na podium stanęła Alicja Muller – uczennica Szkoły Podstawowej w Starym Bojanowie, II miejsce przypadło Katarzynie Kamieńskiej ze Szkoły Podstawowej w Śmiglu, a III – Aleksandrze Stróżyńskiej ze Starej Przysieki Drugiej.

Obydwa konkursowe dni pełne były emocji oraz wzruszeń. Organizatorzy składają serdeczne gratulacje zwycięzcom, a uczniów wszystkich szkół z Gminy Śmigiel już dziś zachęcają do udziału w kolejnych edycjach obu konkursów.

 
„Po co w szkole samorząd”

W ramach projektu „Szkoła demokracji” uczennice: Anna Ranka i Patrycja Skoracka z Zespołu Szkół w Czaczu, 2 kwietnia 2012 r., zorganizowały debatę na temat: „ Po co w szkole samorząd”.

Jej celem była dyskusja o samorządności i demokracji oraz o roli Samorządu Uczniowskiego w szkole. Na zaproszenie organizatorek, poza uczniami w debacie wzięli udział: Burmistrza Śmigla - Wiktor Snela, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego - Maciej Wiśniewski, dyrektor szkoły - Renata Stachowska, Przewodniczący Rady Rodziców - Mariusz Ratajczak, a także w zastępstwie za Poseł Małgorzatę Adamczak – pracownica Biura Poselskiego - Marta Apolinarska.

Dyskusja była rzeczowa i przede wszystkim dotyczyła działalności Samorządu Uczniowskiego. Padały trafne argumenty i stwierdzenia, zarówno pozytywne jak i negatywne. Ostatecznie uczestnicy debaty stwierdzili, że uczniowski samorząd jest bardzo potrzebny, ale stwierdzili również, że nie funkcjonuje on w szkole najlepiej, dlatego też sformułowali następujące wnioski:

1.Należy zapraszać Panią dyrektor na zebrania Uczniowskiego Samorządu (US).
2.Poszerzyć wiedzę uczniów na temat kompetencji US.
3.Prowadzić dyskusję publiczną na temat imprez, np. za pomocą tablicy wedle zasady: „Co w myśli to na murze”.
4.Cenić uwagę i szczerość.
5.Poświęcić więcej czasu na przekazanie informacji dotyczących pracy SU.
6. Stworzyć zakładkę SU na stronie internetowej szkoły.
7.Każdy uczeń ma prawo, a wręcz powinien wyrażać swoje poglądy.
8.Nauczyć się rozmawiać z sobą i komunikować.
9.Poprawić politykę informacyjną dotyczącą SU.
 
Relację z debaty można również znaleźć na stronie: http://www.youtube.com/watch?v=RwdonLcmncI
tekst i fot. archiwum ZS w Czaczu
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych