fb Wirtualny spacer
2011-12-30

Dobre Anioły

Jednym z trzech tematów IV Wielkopolskiego Przeglądu Twórczości Plastycznej Osób Niepełnosprawnych „Inny świat jest tu” były dobre anioły. Takich dobrych aniołów 2 grudnia w Centrum Kultury w Śmiglu gościło wielu. Na uroczystą galę podsumowującą przegląd oraz obchody Dnia Wolontariatu przybyli ludzie o ciepłych sercach i artystycznych duszach.
Gala była okazją do złożenia podziękowań oraz uhonorowania osób, które znajdują czas, a przede wszystkim chęć do pomagania innym. Wolontariat to piękna idea, która podnosi godność człowieka, osoba, która otrzymuje pomoc, odbiera też sygnał, że jest dla kogoś ważna, albowiem w swoim trudnym położeniu nie pozostaje osamotniona. Z drugiej strony - udzielanie się jako wolontariusz uwrażliwia na cierpienia innych, pomaga zrozumieć zachowania i postawy, kształtuje prawdziwe człowieczeństwo.
Jak się okazuje, w gminie Śmigiel mamy wielu ludzi wypełniających tę piękną ideę. Szkolny Klub Wolontariusza działa w Gimnazjum w Śmiglu, gdzie organizowany jest z udziałem Stowarzyszenia INGA, aktywni są uczniowie szkół w Bronikowie, Czaczu i Starym Bojanowie. Nawet młodsze dzieci z Żegrówka mają swój udział w pomaganiu innym.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Śmiglu także włączył się w promocję wolontariatu - przez cały rok w partnerstwie z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie i Centrum Kultury w Śmiglu realizowano projekt „Uwolnij swoje możliwości”. Celem projektu było między innymi powołanie Centrum Wolontariatu oraz promocja idei działalności wolontarystycznej. Centrum skupia 23 wolontariuszy, którzy z ośrodkiem podpisali umowy. Młodzi wolontariusze zostali objęci opieką koordynatora Centrum Wolontariatu Karoliną Majorek oraz przeszli odpowiednie szkolenia.
Z pewnością zdobyte doświadczenia i umiejętności będą procentowały w przyszłości, przyniosą korzyści zarówno wolontariuszom jaki i osobom z ich otoczenia. Wolontariusze podejmowali wiele ciekawych inicjatyw, udzielali korepetycji, pomagali samotnym matkom w opiece nad dziećmi, służyli wsparciem osobom starszym. Zorganizowali też piknik dla dzieci i młodzieży z rodzin objętych wsparciem wolontariatu, prowadzili zajęcia komputerowe, przeprowadzili dużą gminną imprezę dla seniorów, uczestniczyli w akcjach porządkowych - w Domu Pomocy Społecznej dla dzieci niepełnosprawnych w Wielkiej Wsi, porządkowali zaniedbane groby na śmigielskim cmentarzu.
Wolontariat to nie tylko domena młodych, to wola pomagania przez całe życie. Takie osoby zna Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej „Światło Nadziei” oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kościanie. Uroczystość i obchody Dnia Wolontariatu były wspaniałą okazją do złożenia podziękowań tym skromnym, ale wielkim ludziom, którzy wspierają osoby niepełnosprawne. Miłe upominki - figurki aniołków z sercem przygotowali dla nich uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Zarząd Stowarzyszenia w sposób szczególny uhonorował statuetką Motyla Nadziei Zdzisława Gidaszewskiego, przedsiębiorcę z Oborzysk Starych, za bezinteresowne wsparcie osób niepełnosprawnych i pomoc rodzinom w kryzysie, kiedy trzeba, nawet ciężką pracą fizyczną.
Podczas uroczystości podziwiano prace nadesłane na IV Wielkopolski Przegląd Twórczości Plastycznej Osób Niepełnosprawnych „Inny świat jest tu”. Przegląd obejmował trzy tematy „Pomagam”, „Dobre Anioły” oraz „Mój inny świat”, w technikach - malarstwo, rysunek, grafika oraz ceramika.
Na konkurs wpłynęło 100 prac od 79 autorów z 31 wielkopolskich placówek oraz od dwóch twórców indywidualnych. Nagrody i wyróżnienia ufundowane zostały przez Gminę Miejską Kościana, Starostwo Powiatowe w Kościanie, PFRON, Gminę Śmigiel. Nagrodzono prace Kamilli Leśnej z WTZ Kościan, Anny Szparag z WTZ Swarzędz i Izabeli Winkiel
z WTZ Poznań. Dodatkowo wyróżniono jeszcze siedemnastu niepełnosprawnych artystów. Każdy z uczestników przeglądu wrócił do domu z upominkiem.
Goście mogli na bogatym bazarku świątecznym zakupić wyroby uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kościanie.
Spotkanie było prawdziwą ucztą artystyczną nie tylko z powodu prac uczestniczących w przeglądzie. Przed gośćmi wystąpiły Emilia Ziegler i Anna Tomaszewska ze „Studia Piosenki MUZOL”, działającego przy Centrum Kultury w Śmiglu. Ciekawe spotkanie muzyki z poezją zaproponowali artyści scen polskich i światowych, skrzypaczka Marta Pawłowska, poeta, aktor i społecznik Tomasz Pawłowski oraz pianista Sławomir Sikora.
Przegląd artystyczny, koncert, uroczyste podsumowanie działalności wolontariatu, smaczny poczęstunek łączyły ze sobą to, co w życiu ważne zarówno dla ducha jak i ciała, a więc fantazję, miłość, życzliwość i otwarcie na drugiego człowieka. Z prawdziwą przyjemnością przy pełnej sali w przeddzień Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych oraz Dnia Wolontariatu spotkali się ludzie, którzy w nasze życie wnoszą ciepło i radość.

B. Kuderska

fot.AKA

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych