fb Wirtualny spacer
2010-11-15

Wojskowa akcja promocyjna

3 listopada br. w Urzędzie Miejskim Śmigla burmistrz Wiktor Snela spotkał się z ppłk dypl. Andrzejem Stenką Wojskowym Komendantem Komendy Uzupełnień w Lesznie. Celem spotkania było omówienie współpracy w zakresie promocji działań na rzecz obronności na terenie Gminy Śmigiel. Szczególną uwagę zwrócono na intensyfikację akcji informacyjnej dotyczącej rekrutacji i zasad funkcjonowania Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). Rozmowy zakończyły się podpisaniem porozumienia w przedmiotowej sprawie.

Narodowe Siły Rezerwowe – nowa ochotnicza służba wojskowa
Narodowe Siły Rezerwowe (NSR) są to żołnierze rezerwy, którzy ochotniczo wyrażają chęć pełnienia służby wojskowej. Są oni w dyspozycji do realizacji zadań w przypadku realnych zagrożeń militarnych i niemilitarnych zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Zajmują stanowiska służbowe w jednostkach wojskowych zgodnie z nadanym przydziałem kryzysowym.
Proces przyjęcia żołnierza rezerwy (ochotnika) do NSR zaczyna się w Wojskowej Komendzie Uzupełnień (WKU) od złożenia wniosku na zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach NSR.W WKU zostaną przedstawione uwarunkowania dotyczące służby wojskowej w ramach NSR oraz zostaną przedstawione możliwe do obsadzenia stanowiska służbowe w różnych jednostkach wojskowych (JW.) na terenie całego kraju.
Pracownik WKU stwierdzi również, czy nie ma przeciwwskazań do obsadzenia wybranego stanowiska. Jeśli nie ma formalnych przeszkód to ochotnik zostaje skierowany do wybranej przez siebie JW. na tzw. kwalifikację. Kwalifikację przeprowadza komisja powołana przez dowódcę JW. i obejmuje: sprawdzian z wychowania fizycznego, weryfikację przygotowania zawodowego oraz rozmowę kwalifikacyjną.
Po pozytywnym zakończeniu tej procedury i zaakceptowaniu kandydata, żołnierz rezerwy podpisuje z dowódcą jednostki wojskowej kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach NSR na określonym stanowisku służbowym w tej jednostce wojskowej. Kontrakt stanowi podstawę do nadania przydziału kryzysowego. Z chwilą jego nadania żołnierz staje się żołnierzem Narodowych Sił Rezerwowych.
Osoby zainteresowane tą służbą często pytają się o korzyści.
A więc żołnierzowi NSR przysługuje możliwość dofinansowania kosztów studiów lub nauki albo stażu, kursu lub specjalizacji, zwłaszcza w specjalnościach wojskowych wymagających podwyższonych kwalifikacji zawodowych. Zapewnia to jednocześnie zdobycie cennych umiejętności przydatnych także na cywilnym rynku pracy.
Żołnierze NSR będą również mieli pierwszeństwo przy ubieganiu się o zatrudnienie w urzędach administracji publicznej na stanowiskach związanych z obronnością kraju.
A ponadto w trakcie służby każdy żołnierz będzie miał możliwość ciągłego podwyższania kwalifikacji oraz awansu na kolejne stopnie wojskowe. Pełnienie służby wojskowej w ramach NSR daje możliwość udziału w misjach wojskowych poza granicami kraju, a także wstąpienia do zawodowej służby wojskowej.
            Oprócz wyżej wymienionych korzyści żołnierzom NSR przysługują świadczenia za czas służby. Są to:
  1. uposażenie za każdy dzień służby wojskowej;
  2. zwrot kosztów przejazdów do miejsca pełnienia służby;
  3. prawo do nagród z tytułu wzorowej realizacji zadań służbowych;
  4. bezpłatne zakwaterowanie zbiorowe;
  5. bezpłatne umundurowanie i wyekwipowanie wojskowe;
  6. bezpłatne wyżywienie.
Dodatkowo służba w ramach NSR gwarantuje żołnierzom:
  1. opiekę medyczną;
  2. opiekę stomatologiczną;
  3. stabilność zawodową (urlop w zakładzie pracy na czas służby i szkolenia w NSR przy zachowaniu praw do awansu, nagród, urlopów, ochrony socjalnej itp.)
Ponadto żołnierzom NSR z niepełną emeryturą wojskową czas czynnej służby wojskowej w NSR wliczony zostanie do wysługi emerytalnej.
Natomiast do obowiązków służbowych żołnierzy NSR w czasie pokoju należy odbywanie ćwiczeń wojskowych rotacyjnych oraz pełnienie okresowej służby wojskowej. Ćwiczenia wojskowe rotacyjne to czynna służba wojskowa pełniona w wymiarze do 30 dni w danym roku kalendarzowym realizowana w czasie ćwiczeń jednodniowych i krótkotrwałych. Terminarz ćwiczeń planowany na dany rok wynika z rocznego programu szkolenia jednostki wojskowej.
Przepisy dotyczące służby w ramach NSR gwarantują żołnierzowi rezerwy, który posiada nadany przydział kryzysowy, trwałość zatrudnienia. Oznacza to, że stosunek pracy z tym żołnierzem, będącym jednocześnie pracownikiem, nie może być przez pracodawcę wypowiedziany ani rozwiązany. Dotyczy to zarówno pobytu w jednostce wojskowej i wykonywania w tym czasie zadań w ramach ćwiczeń wojskowych, jak i w całym okresie obowiązywania nadanego przydziału kryzysowego. Nie dotyczy to jedynie umów o pracę zawartych na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, a także wtedy, gdy pracodawca może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika (urzędnika). Może to także wystąpić w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy albo likwidacji stanowiska pracy, a także w przypadkach zwolnień grupowych.
Powstaje więc pytanie - kto może ubiegać się o służbę w NSR? O służbę w NSR może ubiegać się każdy żołnierz rezerwy posiadający wyszkolenie wojskowe, tj. żołnierz, który odbył zasadniczą służbę wojskową, nadterminową zasadniczą służbę wojskową, przeszkolenie wojskowe studentów i absolwentów wyższych uczelni cywilnych, służbę przygotowawczą lub pełnił zawodową służbę wojskową a także odbywał służbę kandydacką. Warunkiem formalnym natomiast jest spełnienie ogólnych wymagań dotyczących powołania do czynnej służby wojskowej, tj. posiadanie obywatelstwa polskiego, odpowiedniego wieku oraz zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia tej służby.
Osoby zainteresowane, więcej informacji mogą uzyskać w punkcie informacyjnym Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lesznie – tel. 65 5257222, -24 (centrala 65 5257209, 5205088) oraz na stronach internetowych:
Ø Wojskowa Komenda Uzupełnień w Lesznie – www.leszno.wku.wp.mil.pl
Ø Ministerstwo Obrony Narodowej www.mon.gov.pl
Ø Sztab Generalny Wojska Polskiego www.sgwp.wp.mil.pl
Ø Portal www.wojsko-polskie.pl
 
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych