fb Wirtualny spacer
2010-04-09

Cała prawda o wiatrakach

Kończą się próby przed pełnym uruchomieniem elektrowni wiatrowych w rejonie Morownicy, już niedługo będą na stale pracowały. Ze względu na pojawiające się zapytania czas powiedzieć parę słów o tych energetycznych olbrzymach.

 

fot. M.Dymarkowska

1. Czy wiatraki są bezpieczne dla okolicznych mieszkańców?
Tak. By je wybudować uzyskano decyzję środowiskową. Uzyskanie tego dokumentu wymagało przeprowadzenia szczegółowych badań i analiz oddziaływania, które zostały zaakceptowane przez Starostwo Powiatowe - Wydział Architektury, Budownictwa i Ochrony Środowiska w Kościanie i Sanepid. Elektrownie zlokalizowano w takich miejscach by nie przeszkadzały okolicznym mieszkańcom. Inwestorzy zdobyli wszelkie niezbędne pozwolenia.
 
2. Czy wiatraki szkodzą ptakom?
Zanim uzyskano zgodę na postawienie elektrowni, przez ponad rok specjaliści przyrodnicy prowadzili drobiazgowe badania ornitologiczne, które pozwoliły wybrać odpowiednie miejsca pod elektrownie, miejsca w których wiatraki nie będą przeszkadzały ptakom.
 
3. Jakiej wysokości i jakiej mocy są wiatraki w Morownicy?
 W Morownicy wybudowane zostały elektrownie wiatrowe amerykańskiej firmy General Electric o wysokości wieży 100 m i średnicy wirnika 100 m, co oznacza, że w górnym położeniu łopaty wirnika elektrownia ma całkowita wysokość 150 m. 
 
4. Ile waży wiatrak? Ile waży sama gondola?
Wiatrak bez fundamentów waży ok. 500 ton.  Sama gondola to masa ok. 100 ton. 
 
5. W jaki sposób uruchamiane są siłownie? Czy śmigła zaczną się kręcić dopiero w momencie włączenia?
Wirnik elektrowni wiatrowej zaczyna się obracać w chwili, kiedy wiatr na wysokości pracy elektrowni ( w tym przypadku 100 m) przekroczy wartość startową tj. 3 m/s, co oznacza, że wirnik będzie się obracał przez większość czasu. W chwili obecnej kończy się etap testów. Oznacza to, że energetyka sprawdza poprawność działania elektrowni i to czy energia produkowana przez elektrownia spełnia wszystkie konieczne warunki „jakościowe”. Dopiero po zakończeniu tych testów elektrownia będzie w pełni uruchomiona i będziemy oglądać stale obracające się śmigła elektrowni. 
 
6. Ile prądu średnio wytwarza jeden wiatrak? Ile w przybliżeniu taka ilość energii mogłaby zasilić gospodarstw domowych?
W zależności od warunków wiatrowych i wysokości wieży wiatrak zlokalizowany w Wielkopolsce wytwarzać powinien ok. 5000 MWh lub nawet większą ilość energii. Odpowiada to zasileniu od 3 tyś. do 3,5 tyś. gospodarstw domowych lub ok. 500 domków jednorodzinnych.
 
 
7. W które miesiące w skali roku siłownie wiatrowe wytwarzają najwięcej energii?
 Zdecydowanie najkorzystniejszymi miesiącami są te zimowe – od grudnia do lutego. Wtedy prędkość wiatru jest największa i co ciekawe wtedy też ma miejsce tzw. szczyt zimowy, a więc czas kiedy ludzie zużywają większą niż normalnie ilość energii.
 
8. Czy siłownie wiatrowe wytwarzają prąd nawet wtedy, gdy jest bezwietrzna pogoda?
Rozwój technologii spowodował, że elektrownie wiatrowe wytwarzają energię nawet przy bardzo słabym wietrze. Należy pamiętać, że prędkość wiatru rośnie wraz z wysokością, więc nawet jeśli nie czujemy wiatru stojąc na ziemi to nie oznacza to, że na wysokości np. 100 m nie jest on wystarczający do startu elektrowni. Oczywiście w przypadku całkowitego braku wiatru elektrownia nie będzie pracować i nie będzie wytwarzać energii.
 
9. Czy elektrownie wiatrowe rzeczywiście pomagają środowisku?
Tak, dzięki pracy tylko jednej elektrowni wiatrowej do powietrza nie dostanie się każdego roku 4,5 tysięcy ton dwutlenku węgla, 30 ton dwutlenku siarki, 20 ton tlenków azotu i ponad 300 ton pyłów. Właśnie te substancje zostałyby wyemitowane do atmosfery, gdy taką samą ilość energii wyprodukowała tradycyjna elektrownia.
 
10. Czy wiatraki w Morownicy cieszą się dużym zainteresowaniem?
I to jakim! I Liceum w Kościanie w ramach programu E-Szkoła przygotowało nawet specjalny projekt związany z odnawialnymi źródłami energii. Jednymi z bohaterek tego projektu były Morownickie elektrownie. Uczniowie przygotowali profesjonalny projekt strony internetowej, przeprowadzili akcje promującą wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w powiecie, a nawet zbudowali w pełni działający model turbiny wiatrowej.
 
11. Czy w gminie Śmigiel stanie więcej wiatraków?
Z całą pewnością tak! Korzystne położenie Śmigla, dzięki któremu w okolicach Śmigla stało kiedyś niemal 100 wiatraków, (od nazwy ramion wiatraków - śmigów pochodzi nazwa miasta) zachęca do wykorzystania jego terenów do budowy wiatraków produkujących czystą energię. W chwili obecnej trwają prace projektowe nad budową dwóch farm wiatrowych, w których stanie łącznie ponad 40 wiatraków. Pierwsza z nich zlokalizowana będzie w rejonie miejscowości Bronikowo, Machcin, Morownica, Nietążkowo, Poladowo, Szczepankowo i Żegrówko, a druga w okolicach miejscowości Bojanowo Stare, Chełkowo, Karmin, Parsko, Spławie, Wonieść i Żydowo.  
 
 
Opracował: Michał Wiśniewski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych