fb Wirtualny spacer
2009-06-19

Bronikowskie spotkania

Dr. Śliwiński o PRL-u
Dla upamiętnienia pierwszych, częściowo wolnych wyborów po II wojnie światowej uczniowie Samorządowego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Bronikowie spotkali się z dr. Eugeniuszem Śliwińskim, jednym z uczestników tamtych wydarzeń, a jednocześnie absolwentem bronikowskiej szkoły. Spotkanie odbyło się 3 czerwca, w przeddzień dwudziestej rocznicy tego wydarzenia.

Wprowadzeniem do wspomnień zaproszonego gościa był przygotowany przez nauczyciela historii pokaz multimedialny pt. „Polska droga do Wolności 1944 – 1989.” Następnie głos zabrał gość, na co dzień pracownik Muzeum Okręgowego w Lesznie, autor wielu publikacji historycznych z okresu powstania wielkopolskiego i II wojny światowej, który w ciekawy sposób przybliżył uczniom okres powstania NSZZ Solidarność, stanu wojennego i wyborów z 4 czerwca 1989 r. swoją wypowiedź wzbogacił o osobiste przeżycia z okresu internowania. Uczniowie mieli okazję obejrzenia plakatów, ulotek i gazet sprzed 20 lat. W nastrój tych dni wprowadziły zebranych piosenki Jacka Kaczmarskiego, śpiewane przed laty przez Polaków walczących o obalenie komunizmu w Polsce. Piosenki te zaśpiewała grupa muzyczna prowadzona przez nauczyciela muzyki Piotra Filipowicza, który również zaśpiewał dwa utwory.

Na zakończenie dr Eugeniusz Śliwiński podarował bibliotece szkolnej swoje ostatnie opracowanie historyczne poświęcone 17 Pułkowi Ułanów Wielkopolskich.

Alpinistyczne opowieści

Kilka dni później, 10 czerwca uczniowie spotkali się z Maciejem Ciesielskim, alpinistą, członkiem Klubu Wysokogórskiego w Poznaniu.
Wspinaczka górska jest jego pasją od 10 lat. W tym czasie pokonał on liczne, górskie trasy, m.in. w górach Alaski, Azji, Dolinie Yosemite (USA), w Alpach Francuskich, Karkonoszach i Tatrach. Obecnie Maciej Ciesielski pracuje jako redaktor w magazynie „Góry”. Jest instruktorem wspinaczki sportowej Polskiego Związku Alpinistycznego, a za swoje dokonania był często nagradzany. Maciej Ciesielski aktualnie mieszka w Warszawie, jednak dzieciństwo spędził w Nietążkowie.
Głównym tematem spotkania z młodzieżą była relacja alpinisty z wyprawy w góry Karakorum. Spotkaniu towarzyszył pokaz multimedialny oraz pokaz sprzętu, używanego podczas wspinaczki.

Spotkanie było zachętą dla młodych ludzi, by rozwijali swoje zainteresowania i pasje.

fot x 3 archiwum szkoły

 
Za poświęcony czas i ciekawe informacje, młodzież podziękowała gościom bukietami kwiatów oraz gromkimi brawami.
Zespół Szkół w Bronikowie
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych