fb Wirtualny spacer
2009-05-29

Festiwal na wysokim poziomie

Już po raz trzeci w Śmiglu odbył się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dzieci i Młodzieży „MUZOL”. Jego pomysłodawcą był Henryk Pella, śmigielski muzyk, którego marzeniem było zorganizowanie w Śmiglu konkursu promującego uczestników do kolejnego etapu, czyli Festiwalu Międzynarodowego w Jarocinie. Pomysł udało się zrealizować w 2003 roku. To właśnie wtedy odbył się I Regionalny Festiwal Piosenki Dziecięco-Młodzieżowej „MUZOL”, który z czasem przeobraził się w Festiwal Ogólnopolski. Od 2003 roku aż do śmierci w 2008 roku kierownikiem artystycznym festiwalu i jego dobrym duchem był Henryk Pella. Dziś festiwal nosi jego imię.
Już drugi rok z rzędu festiwalowi towarzyszą wybitni jurorzy: Grażyna Łobaszewska – wokalistka, Aleksander Maliszewski – dyrygent, kompozytor, aranżer oraz Halina Benedyk – wokalistka.
W tym roku 180 wokalistów chętnych do udziału w festiwalu, z całej Polski, m.in. z Kalisza, Szczecina, Zaniemyśla, Torunia, Nowego Sącza, nadesłało swoje zgłoszenia i płyty demo.
Po analizie i ocenie wszystkich nagrań Grażyna Łobaszewska zakwalifikowała ostatecznie 55 wokalistów: 16 osób w kat. 10-12 lat, 16 osób w kat. 13-15 lat oraz 23 osoby w kat. młodzieżowej 16-25 lat. Surowe oceny podczas eliminacji oraz wymagające i profesjonalne jury – to jedne z wielu powodów, dla których na śmigielskim festiwalu mają szansę naprawdę najlepsi. Festiwal rozpoczął się w piątek, 22 maja warsztatami wokalnymi, które przeprowadziła Grażyna Łobaszewska. Miłym akcentem tego pracowitego dnia było spotkanie z Wiktorem Snelą - Burmistrzem Śmigla, który powitał uczestników festiwalu w naszym mieście, przybliżył im jego historię i teraźniejszość oraz życzył miłego pobytu.
Przesłuchania festiwalowe rozpoczęły się w sobotę o godz. 1100. Pierwsi na scenie zaprezentowali się najmłodsi. Były to jak zwykle najmilsze i najwdzięczniejsze występy. Największym zaskoczeniem dla słuchaczy i jury była grupa średnia – 13-15 lat. Wokaliści w tej kategorii prezentowali zdecydowanie najwyższy poziom. Długie godziny przesłuchań zakończyła grupa młodzieżowa.
Po przesłuchaniach dla występujących nastąpiła chwila oddechu, a dla jury i organizatorów tzw. „walka z czasem”. Jurorzy musieli podjąć trudne decyzje, organizatorzy natomiast zdążyć z przygotowaniami do koncertu galowego, na którym nie mogło zabraknąć nagród, statuetek i dyplomów. Wokaliści wytypowani do tego występu nie zawiedli licznie zebranej publiczności.
Po prezentacjach przewodnicząca jury Grażyna Łobaszewska wyraziła swoje zadowolenie z poziomu festiwalu i podziękowała za jego dobrą organizację, po czym odczytała wyniki. W kat. 10-12 lat I miejsce zajęła Julia Sobczyk z Leszna z piosenką „Kolorowy wiatr”, II miejsca w tej kategorii nie przyznano, natomiast III miejsce zajął Nikodem Hromada z Leszna, śpiewając utwór „Słodki strach”. Jury postanowiło w tej kategorii przyznać trzy wyróżnienia – Weronice Krystek z Bielawy za piosenkę „Znalazłam muszle”, Karinie Warzycha z Bielawy – „Motylem byłam” oraz Jakubowi Masztalerzowi z Radomierza, który śpiewał piosenkę „Daj mi rękę, tato”. Jakub jako najmłodszy uczestnik festiwalu otrzymał nagrodę ufundowaną przez senator RP Małgorzatę Adamczak – kosz pełen artykułów szkolnych z kolekcji „Magadaskar” oraz plecak od firmy Pośrednictwo Ubezpieczeniowe „Dar-Mark” ze Śmigla.
Najtrudniej było jury podjąć decyzję dot. kategorii 13-15 lat. Ostatecznie I miejsce przyznano Mateuszowi Wiśniewskiemu z Rypina („Szczęście jest we mnie”), II miejsce ex aequo Klaudii Wożniak z Kościana za piosenkę „Dzień dobry mr blues” oraz Emilii Hamerlik z Pierzyc za „Papierowe ptaki”, III miejsce otrzymała Anna Buczkowska z Katowic, śpiewająca piosenkę p.t. „Kiedyś”. W tej kategorii jury przyznało aż cztery wyróżnienia: Jagodzie Majtyce z Wielunia za „Tańczące Eurydyki”, Michałowi Grobelnemu ze Szczecina za „Szczęście jest we mnie”, Wiktorii Płachta ze Zbąszynka za „Irracjonalnie” oraz Piotrowi Milewskiemu z Bielawy za piosenkę „Wiosna, ach to ty”
W kat. młodzieżowej I miejsce zajęła Agata Śliwińska z miejscowości Ryczeń za utwór „Bombonierka,”, II miejsce przyznano Martynie Zając z Warzymic – „Cisza jak ta”, natomiast III miejsce zajęła Agata Grześkiewicz z Lidzbarka Welskiego za piosenkę „Dzika róża”. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Maciej Brejecki z miejscowości Bławaty za „Chodź, przytul, przebacz”, Sara Żywiołowska z Kalisza – „Miasteczko cud”, Monika Szczot z Kalisza za „Tango Tanders”. Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali komplet walizek, drugiego miejsca – radiomagnetofony, natomiast trzeciego namioty, śpiwory i karimaty. Ponadto każdy otrzymał album do zdjęć. Wszystkie nagrody zostały zakupione przez Centrum Kultury. Zdobywcy wyróżnień otrzymali gadżety Panoramy Leszczyńskiej i gazety ABC wraz z albumikami.
Najważniejszą nagrodą na każdym festiwalu jest Grand Prix – w tym roku jej zdobywcą został Mateusz Bieryt z Nowego Sącza, za wykonanie piosenki „Nie ma drugiej takiej”. Nagrodę w tej kategorii ufundował Burmistrz Śmigla – było to kino domowe.
Pozostałe wydatki związane z organizacją festiwalu były finansowane przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Kościanie oraz sponsorów.
Tegoroczny festiwal miał znakomitych patronów honorowych: senator Małgorzatę Adamczak, marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka, burmistrza Śmigla Wiktora Snelę oraz Blandynę Pellę – żonę pana Henryka.
Festiwal miał również swoich patronów medialnych: TVP Poznań, Radio Merkury, Radio Elkę, Panoramę Leszczyńską, Gazetą Kościańską oraz gazetę ABC.

M. Dymarkowska

Fotoreportaż:

Agata Śliwińska

Anna Buczkowska

od lewej: Mateusz Bieryt, Blandyna Pella, Wiktor Snela

Emilia Hemerlik

 

Jagoda Majtyka

Jakub Masztalerz

Julia Sobczyk

jury

Maciej Berejecki

Mateusz Wiśniewski

Foto M. Dymarkowska
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych