2009-03-10

Wiedzy pożarniczej im nie brak!

Gminne eliminacje ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej p.n. „Młodzież Zapobiega Pożarom” odbyły się w śmigielskim Zespole Szkół, 4 marca 2009 r. Do konkursu przystąpiło 39 zawodników, w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, wyłonionych w eliminacjach szkolnych. Byli to uczniowie Zespołu Szkół w Śmiglu, Czaczu, Starym Bojanowie oraz Bronikowie, a także Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało sześcioosobowe jury wraz komendantem Gminnym Straży Pożarnych w Śmiglu – Marianem Graczykiem.

Pytania konkursowe przygotowane zostały w formie testu, a o zwycięstwie decydowała liczba zdobytych punktów.

W kategorii szkół podstawowych, najwięcej poprawnych odpowiedzi (28) udzieliła Kinga Skoracka ze Szkoły w Czaczu, zajmując tym samym pierwsze miejsce. O sześć punktów mniej zdobyła, również uczennica szkoły w Czaczu - Martyna Kuleczka, zajmując miejsce drugie.

Krystian Samoląg ze szkoły w Starym Bojanowie i Natalia Lewandowska uczennica bronikowskiej szkoły uzyskali równo po 20 punktów, dlatego o miejscu trzecim zadecydowała runda dodatkowa. W pojedynku pytań ustnych ostatecznie zwyciężył Krystian Samoląg uzyskując 22 punkty.

W kategorii szkół gimnazjalnych największą liczbę punktów zebrali uczniowie czackiego gimnazjum: Magdalena Pawłowicz i Łukasz Urbaniak, uzyskując równo po 25 punktów. W tym przypadku jury przyznało exeqwo dwa pierwsze miejsca, bez przyznania miejsca drugiego. Miejsce trzecie zajęła Anna Błażeczek uzyskując 23 punkty.

Wśród uczniów szkoły ponadgimnazjalnej zwyciężył Patryk Franek uzyskując 26 punktów. Drugie miejsce, z 18 punktami, zajął Adrian Zawicki, a trzecie Dawid Dębowiak uzyskując 17 punktów. Wszyscy zawodnicy z tej kategorii są uczniami nietążkowskiej szkoły.

Dyplomy oraz nagrody rzeczowe wręczali zdobywcom pierwszych trzech miejsc: Jerzy Cieśla – prezes oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP oraz Wiesława Poleszak-Kraczewska – zastępca Burmistrza Śmigla.

Zwycięzcy śmigielskich eliminacji będą reprezentować gminę podczas turnieju powiatowego, który odbędzie się 19 marca w Gimnazjum w Starych Oborzyskach.