fb Wirtualny spacer
2008-09-05

Tradycja i nowoczesność

Tegoroczne dożynki odbyły się 31 sierpnia w Poladowie. Korowód, w którym przeplatały się tradycja i nowoczesność, przeszedł przez ozdobioną wieś, prowadząc gości na miejsce głównych uroczystości, przy sali wiejskiej. Korowód rozpoczynała kawalkada motocykli, były też konie różnych ras i maszyny rolnicze. Nie zabrakło Młodzieżowej Orkiestry Dętej ani tancerzy ZPiT „Żeńcy Wielkopolscy” w strojach ludowych. Starostowie dożynek – Lucyna Józefczak i Roman Nowak wieźli bryczką dwa bochenki chleba.
Pani Lucyna mieszka w Poladowie z mężem Markiem i córką oraz teściami, którzy pomagają w gospodarstwie. Państwo Józefczakowie gospodarują od 18 lat z powodzeniem na 30 ha ziemi, choć klasy gleb są słabe - 5 i 6 klasa. Uprawiają więc tylko żyto, pszenżyto i mieszanki zbożowe. Utrzymują też trzodę chlewną i bydło opasowe. Rocznie sprzedają około 500-600 sztuk trzody i około 5 sztuk bydła. W gospodarstwie znajdują się wszystkie potrzebne maszyny, a więc 3 ciągniki i sprzęt towarzyszący, kombajn zbożowy, kombajn do ziemniaków. Pani Lucyna jest członkinią KGW i chętnie uczestniczy w pracach na rzecz wsi. Starosta dożynek Roman Nowak także mieszka w Poladowie wraz z żoną Kamilą i trzema córkami. Gospodaruje na 25 ha ziemi, w tym 8 ha dzierżawi. Pracuje tu od najmłodszych lat, a całkowicie przejął gospodarstwo 28 lat temu, po śmierci rodziców. Klasy gleb są słabe - 4 i 5, więc uprawiane rośliny to przede wszystkim żyto, mieszanka zbożowa, pszenżyto, jęczmień. Gospodarstwo jest wielokierunkowe, a więc z chowem trzody chlewnej oraz bydła. Średnio w roku właściciel odstawia 200 sztuk tuczników, utrzymuje 20 sztuk bydła, w tym 12 krów mlecznych. Budynki inwentarskie: obora, chlewnia, garaże są w dobrym stanie. Gospodarstwo dysponuje wszystkimi podstawowymi maszynami: są 3 ciągniki wraz z maszynami towarzyszącymi oraz kombajn zbożowy. Rolnik chętnie uczestniczy w pracach na rzecz tutejszej społeczności, od ponad 20 lat jest członkiem Rady Sołeckiej.
Punktualnie o godz. 1400 rozpoczęła się msza polowa w intencji rolników, którą odprawił ks. dziekan Tadeusz Fołczyński. Po mszy prezes GZRKiOR w Śmiglu Zygmunt Konieczny powitał gości, m.in.: Małgorzatę Adamczak – senator RP, Jana Dziedziczaka – posła RP, Edwarda Strzymińskiego – wicestarostę powiatu kościańskiego, Wiktora Snelę – burmistrza Śmigla, Wiesławę Poleszak-Kraczewską – wiceburmistrz Śmigla, Jana Józefczaka – przewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla, Ryszarda Fornalika – zastępcę przewodniczącego Rady Powiatu Kościańskiego, Mariana Kasperskiego – prezesa OZRKiOR w Lesznie, radnych Rady Miejskiej Śmigla, radnych powiatu, przedstawicieli WIR, ODR, dyrektorów szkół i zakładów pracy.
Nie zabrakło tradycyjnych elementów obrzędu dożynkowego – podziękowań dla rolników, wręczenia bochnów chleba władzom samorządowym, wręczenia dożynkowych wieńców i dzielenia się chlebem.
Zebrani mogli obejrzeć tańce ludowe w wykonaniu ZPiT „Żeńcy Wielkopolscy” oraz występ kabaretu „Katarzynki” ze Słupi Kapitulnej.
Uroczystości dożynkowe zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Vivat”.

Organizator – Gminny Związek Kółek Rolniczych i Organizacji Rolniczych w Śmiglu oraz współorganizatorzy dożynek dziękują Walerianowi Kunertowi i Leszkowi Czajce, przedsiębiorcom z Poladowa, za pomoc i wsparcie w przygotowaniu uroczystości, Kołom Gospodyń Wiejskich za wykonanie wieńców dożynkowych oraz Radzie Sołeckiej wsi Poladowo pod kierunkiem sołtysa Jana Majera za zaangażowanie w organizację imprezy.

Fotoreportaż:

 

tekst i fot. M.D.
Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych