2008-05-07

Cwałowały po Śmiglu po raz piąty

Jubileuszowe, V Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi - Memoriał Ireneusza Maślińskiego odbyły się na śmigielskim hipodromie 1 maja. Zawodnicy, jak co roku dopisali. Na parkur przybyło prawie 70 zaprzęgów, które tradycyjnie przed imprezą paradnie przemierzyły ulice Śmigla. Gościem honorowym zawodów była Irena Maślińska – wdowa po Ireneuszu Maślińskim.

Do konkursu zręcznościowego w powożeniu koni w zaprzęgach parokonnych stanęło najwięcej, bo aż 37 zawodników. Niestety, trzy ekipy zostały wyeliminowane. Najlepszy czas, 94,12 s. uzyskał Patryk Szymczak z Krajkowa. Z czasem 101,25 s. drugie miejsce zajął mieszkaniec Dębowa – Artur Derenda. Trzecie miejsce (103,93 s.) wywalczył Andrzej Lipowy z Bukówca Górnego. Puchary ufundował i wręczył Burmistrz Śmigla.

W kategorii zaprzęgów pojedynczych wystartowało 16 zawodników. Zwycięzcą okazał się mieszkaniec Szymanowa, Bartosz Kowalski uzyskując czas 85,08 s. Za nim, z czasem 94,88 s. uplasował się Tomasz Wajs z Krobi. Patryk Szymczak z Krajkowa – zwycięzca w kategorii zaprzęgów parokonnych – w tej konkurencji zajął III miejsce, z czasem 97,94 s - puchary ufundował Starosta Powiatu Kościańskiego, a wręczył radny Rady Powiatu – Stefan Stachowiak.

Na hipodromie wystartowało 7 zaprzęgów parokonnych kucy. W wyniku upadku konika, z zawodów został wyeliminowany Jarosław Bartkowiak.

Najszybsze okazały się kuce Marcina Jęśkowiaka z Brenna, uzyskując czas 96,53 s. O 11.17 s. dłużej, pokonywały trasę przejazdu kucyki Ireneusza Szczerbala z Kiełczowa. Trzeci czas zawodów, 113,59 s. uzyskał zaprzęg powożony przez Dominikę Rimke z Brenna. W tej kategorii fundatorem pucharów był Marszałek Województwa Wielkopolskiego, które w jego imieniu wręczyła Senator RP, Małgorzata Adamczak.

W konkurencji zaprzęgów kucy pojedynczych zwyciężył śmigielanin – Jarosław Bartkowiak. Jego czas to 86,58 s. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Leszek Urbański z Krobi, a trzecie Sebastian Waleński z Rokosowa. Puchary dla zwycięzców ufundowało Radio Elka, a w wręczył Leszek Kowalski – członek Komitetu Organizacyjnego.

Do biegu memoriałowego przystąpili zwycięzcy kategorii zaprzęgów parokonnych kucy. Puchar Przechodni im. Ireneusza Maślińskiego wywalczył Marcin Jęśkowiak, pokonując trasę w 93,44 s. Drugie miejsce zdobyła Dominika Rimke (100,37), a trzecie Ireneusz Szczerbal (113,22 s.).

Zwycięzcy poza pucharami otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe, m.in. siodła i uprzęże dla koni, w dużej części ufundowane przez sponsorów, zarówno osoby prywatne jak i zakłady pracy.

Nagrodę dla największego pechowca zawodów, którym uznano Jarosława Bartkowiaka ufundował i wręczył Jan Józefczak – przewodniczący Rady Miejskiej Śmigla. Natomiast fundatorem nagrody dla najpiękniejszego zaprzęgu - którego właścicielem okazał się Hubert Wojciechowski - była „Gazeta Kościańska”.

Zawodom towarzyszył konkurs na najciekawszy kapelusz damski i męski. Nagrodę dla zwycięzców ufundowała Małgorzata Adamczak – Senator RP.

Zawody uświetniły pokazy woltyżerki konnej, wykonane przez kozaków ze Święciechowy, a także występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP ze Śmigla.

Organizatorem zawodów był Komitet Organizacyjny, w skład którego weszli Honorowi Przewodniczący Komitetu: burmistrz Wiktor Snela oraz burmistrz poprzedniej kadencji -Józef Cieśla jako przewodniczący senior, Zygmunt Ratajczak - kierujący pracami Komitetu, Stefan Stachowiak, Leszek Kowalski, Jarosław Bartkowiak, Grzegorz Nowak, Feliks Banasik, Roman Schiller i Anita Kasperska.

Imprezę współfinansowali: Gmina Śmigiel, PZU S.A. – sponsor główny zawodów – lider w zakresie ubezpieczeń upraw i zwierząt na polskim rynku, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Starostwo Powiatowe w Kościanie.

Patronami medialnymi byli: Radio „Elka”, „Gazeta Kościańska” oraz „Witryna Śmigielska”.

Komitet Organizacyjny dziękuje strażakom OSP Śmigiel, Młodzieżowej Orkiestrze Dętej, ZPiT „Żeńcy Wielkopolscy”, śmigielskim harcerzom, a także wszystkim osobom i instytucjom, które włączyły się w organizację imprezy.