fb Wirtualny spacer
2007-06-01

Uwaga rolnicy: Urząd Statystyczny w Poznaniu informuje

„Badanie struktury gospodarstw rolnych”

Od 1 do 30 czerwca 2007 roku zostanie przeprowadzone „Badanie struktury gospodarstw rolnych”. Badanie, realizowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, ma dostarczyć informacji o gospodarstwach rolnych w zakresie osób w nich pracujących, użytkowania gruntów, powierzchni zasiewów, pogłowia zwierząt gospodarskich, wyposażenia w sprzęt rolniczy, zużycia nawozów mineralnych i organicznych, działalności pozarolniczej prowadzonej w gospodarstwie oraz struktury dochodów. Dane statystyczne uzyskane w badaniu, zarówno w Wielkopolsce, jak i w kraju, posłużą do analiz i ocen polskiego rolnictwa.

Jest to badanie reprezentacyjne i w województwie wielkopolskim obejmie  ok. 16,5 tys. gospodarstw indywidualnych oraz ponad 730 gospodarstw rolnych jednostek prawnych. Realizacja badania odbywać się będzie czterema metodami:

 1. Drogą internetową – pomiędzy 1 a 5 czerwca wszystkie wylosowane gospodarstwa mają możliwość dokonania samopisu poprzez wypełnienie aktywnego formularza R-SGR umieszczonego na stronie internetowej GUS http://www.stat.gov.plJeśli nie skorzystają z tej formy, pracownicy Urzędu Statystycznego w Poznaniu lub przeszkoleni ankieterzy nawiążą z nimi kontakt w celu przeprowadzenia badania inną metodą:.

 2. Telefonicznie poprzez tzw. teleankieterów – metoda CATI. Pomiędzy 1 a 13 czerwca  ok. 75 teleankieterów (pracowników Urzędu Statystycznego w Poznaniu) przeprowadzi telewywiad z użytkownikami  ok. 3500 gospodarstw rolnych.

3. Wywiad przeprowadzony przez ankieterów terenowych. Do gospodarstw rolnych wylosowanych do udziału w badaniu tą metodą (ok. 13 tys.) w dniach od 16 do 30 czerwca 2007 r. zawitają   przeszkoleni ankieterzy terenowi (ok. 380 osób).

4. Samospisu poprzez wypełnienie formularza papierowego. Samospisu dokonają jednostki prawne będące użytkownikami gospodarstw rolnych.

Do wszystkich wylosowanych gospodarstw wysłano listy z informacją o badaniu i sposobie realizacji w ich gospodarstwie.

Udział w badaniu jest obowiązkowy, co oznacza, że użytkownicy gospodarstw rolnych  są zobowiązani do udzielania wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu R-SGR.

Wszystkie dane zbierane i gromadzone w badaniu struktury gospodarstw rolnych są poufne, podlegają szczególnej ochronie i objęte są tajemnicą statystyczną.

 

Ważniejsze dane o rolnictwie Wielkopolski

Województwo wielkopolskie zajmuje obszar 2982,7 tys. ha, tj. 9,5% powierzchni kraju. W ogólnej powierzchni województwa (według granic administracyjnych) w 2006 r. użytki rolne stanowiły 57,7% powierzchni (w kraju 51,0%) tj. 1720,2 tys. ha. Według Narodowego Spisu Rolnego’2002 w województwie wielkopolskim było 202,1 tys. gospodarstw rolnych, co stawiało ten region na 7. miejscu w kraju z udziałem 6,9%.  Ma to niewątpliwie związek z inną niż w kraju strukturą gospodarstw. Choć nadal najliczniejszą grupą są gospodarstwa do 5 ha, to stanowi ona tylko 59,4% zbiorowości, podczas gdy w kraju ogółem 72,4%. W 2002 r. powierzchnia użytków rolnych tych gospodarstw stanowiła zaledwie 8,8% powierzchni użytków rolnych ogółu gospodarstw Wielkopolski (w kraju – 18,7%). Średnia wielkość gospodarstw w 2002 r. wynosiła 9,91 ha powierzchni ogólnej i 9,00 powierzchni użytków rolnych (w kraju 5,76 ha).

Powierzchnia zasiewów w 2006 r. wynosiła 1488,2 tys. ha i stanowiła 98,0% powierzchni gruntów rolnych. Zasiewy naszego województwa stanowiły 13,0% powierzchni zasiewów w kraju.

 

W grudniu 2006 r. pogłowie bydła w województwie wielkopolskim wynosiło  731,0 tys. sztuk i stanowiło 13,8% stada krajowego. Wielkopolska zajmuje 3 miejsce w kraju pod względem  liczebności  stada bydła.

Pogłowie owiec w Wielkopolsce wynosiło 35,5 tys. sztuk i stanowiło  11,8% pogłowia owiec w kraju. Stado owiec Wielkopolski jest 2 pod względem liczebności w kraju.

W końcu marca 2007 r. pogłowie trzody chlewnej w naszym województwie wynosiło 5441,7 tys. sztuk. Wielkopolska zajmuje 1 miejsce pod względem liczebności stada świń, udział w pogłowiu krajowym wynosi 30,2%.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych