fb Wirtualny spacer
2007-03-19

Wietrzne inwestycje

Od lat Śmigiel kojarzony jest ze 100 legendarnymi wiatrakami okalającymi niegdyś miasto. Ich potężne śmigła napędzane wiatrem uruchamiały tryby mielące ziarno na mąkę. Niebawem rajcy miejscy zadecydują, czy w gminie wiatr znów zakręci śmigłami. Tym razem będą to jednak śmigła należące do siłowni wiatrowych produkujących „czystą” energię.

Wszystkie zalety i wady zlokalizowania takich właśnie ekologicznych elektrowni w gminie zaprezentowali na sesji Rady, 15 marca przedstawiciele firmy „Domrel” ze Szczecina, jednego z dwóch przedsiębiorców zainteresowanych produkcją energii odnawialnej w naszej gminie.

Firma ta realizuje inwestycje kompleksowo, co w praktyce oznacza, że zajmuje się zarówno przygotowaniem projektu, jak i pobudowaniem elektrowni oraz produkcją energii.

Jak to działa?

Mechanizm przedsięwzięcia jest następujący: firma wydzierżawia od właściciela grunt (najchętniej od indywidualnych rolników) o powierzchni około 3600 m² (1 elektrownia z dojazdem oraz położonym w jej sąsiedztwie placem montażowym) na okres 45 do 50 lat. Przygotowanie dokumentacji oraz uzyskanie pozwoleń to średnio okres do 5 lat, następnie budowa i oczywiście eksploatacja.

Śmigielski projekt zakłada wybudowanie dwóch tzw. parków wiatrowych. Na każdym z nich planuje się postawienie 24 elektrowni siłowych. Pierwszy z wytypowanych obszarów obejmuje północną część gminy tj. Skoraczewo, Białcz Nowy i Stary, Czacz, Czaczyk i Przysiekę Polską, drugi zaś jej południową stronę: Stare Bojanowo, Żydowo, Parsko, Spławie oraz Olszewo.

Konstrukcja siłowni wiatrowej

Usytuowanie na naszym terenie siłowni wiatrowej, gdzie w porównaniu z obszarem nadmorskim wiatr nie ma stosunkowo dużego natężenia, wymaga dostosowania konstrukcji do miejscowych warunków. Aby śmigła znajdowały się w przestrzeni o większym natężeniu podmuchu, muszą być umiejscowione na określonej wysokości. Warunki atmosferyczne Wielkopolski wymuszają zamontowanie wirnika o średnicy 90 m na wysokości 160 m (w rejonach nadmorskich wystarczają maszty 120 m). Takie parametry narzucają również odpowiednią, tzw. kratową konstrukcję siłowni. Rozstaw słupów u ich podstawy dochodzi wtedy do 28 m. Łącznie maszt razem ze śmigłami wznosi się nad ziemią na 210 m (dla porównania wieża Eiffela ma 324 m).

Korzyści

Wysokość przychodu z dzierżawy ziemi dla właścicieli gruntu to według inwestora każdego roku od 15 do 20 tys. zł. Roczne wpływy do budżetu gminy od jednego parku, z tytułu podatku od nieruchomości to szacowana kwota rzędu 1,5 mln. złotych.

Niestety mieszkańcy nie mogą liczyć w przyszłości na spadek cen prądu. Firma zajmująca się produkcją energii niestety nie prowadzi jej dystrybucji.

Wady

Jednym z warunków lokalizacji elektrowni jest jej umiejscowienie w odległości co najmniej 500 metrów od zabudowań. Przyczyną jest hałas jaki wytwarza obrót potężnych śmigieł. Przy maksymalnej pracy siłowni natężenie hałasu w minimalnej, pól kilometrowej odległości wynosi około 40 decybeli, nie przekracza ono jednak dopuszczalnych przez Unię Europejską norm. Porównywalnie jest to natężenie odgłosu aut poruszających się po ulicy.

Kolejny inwestor przedstawi Radzie swoją ofertę za dwa tygodnie.

Rozpowszechnianie w celach komercyjnych niniejszego artykułu wymaga uprzedniej zgody autora.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych