fb Wirtualny spacer
2007-03-13

10 lat walczą o trzeźwość

Okrągły jubileusz, 10-lecia działalności obchodziła w Dzień Kobiet Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Śmiglu.

Po raz pierwszy Komisja spotkała się 4 marca 1997 r w składzie: Genowefa Łączna, Wiesław Tarczewski, Lilla Panasiuk, Urszula Ranke, Krystyna Nadolna, Aleksandra Adamek, Wojciech Ciesielski, ks. Leszek Idkowiak, Mirosław Grzelczyk, Alicja Przybyłek, Ryszard Kaczmarek oraz Grażyna Derwich. Przez kolejne lata jej personalny skład ulegał zmianie. Dziś Komisja pracuje w nieco mniejszym, bo pięcioosobowym gronie. Tworzą ją: wiceburmistrz Wiesława Poleszak-Kraczewska, Genowefa Łączna – jako pełnomocnik burmistrza do spraw uzależnień, Jarosław Miedziarek – komendant Posterunku Policji w Śmiglu, Bogdan Turliński – radny Rady Miejskiej, Wanda Jakubowska – emerytowany sekretarz Śmigla oraz ks. Jan Chrzanowski – proboszcz Parafii Wonieść, który w jej pracach uczestniczy jako wolontariusz.

______________________________________________________________________

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Śmiglu działa w oparciu o Ustawę z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, realizując – corocznie podejmowany przez Radę Miejską – „Gminny Program Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii”. Fundusze na jej działalność pochodzą z opłat, uzyskanych za wydane zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

__________________________________________________________________________________

Pomoc i wsparcie dla osób uzależnionych oraz ich rodzin są głównymi zadaniami Komisji. Dlatego jej działalność obejmuje, obok profilaktyki uzależnień walkę z alkoholizmem i jego skutkami.

W gminie działa siedem świetlic socjoterapeutycznych: w Śmiglu, Starym Bojanowie, Czaczu, Żegrówku, Machcinie, Bronikowie i Spławiu. Skupiają one dzieci i młodzież z rodzin dysfunkcyjnych. W ramach zajęć realizowany jest program profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom. Obejmuje on również organizację wypoczynku dla podopiecznych świetlic. Corocznie w letnie wakacje oraz ferie zimowe dzieci wyjeżdżają na obozy oraz wycieczki. I tak w ostatnich latach miejscem wypoczynku letniego były m.in. okolice Zakopanego, miejscowości nadmorskie ale także Kletno, Kotlina Kłodzka, czy Karpacz. Wyjazdy zimowe to głównie wycieczki do kina, na kręgielnię, basen lub zoo.

Zadaniem Komisji jest również zapewnienie osobom uzależnionym fachowej opieki specjalistycznej, dlatego część swoich funduszy przeznacza ona na zatrudnienie psychiatry oraz biegłego psychologa sądowego, a także na szkolenia dla pedagogów pracujących w świetlicach, nauczycieli oraz członków Komisji.

Przy śmigielskiej komisji działają ponadto dwie grupy wsparcia AA”Dąb” i AL.-Anon „Jarzębina”.

Jubileuszowe spotkanie, było czasem na podsumowanie dziesięcioletniej działalności Komisji oraz refleksji nad efektami jej działalności.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych