fb Wirtualny spacer
2006-09-18

Pięć lat partnerskiej współpracy

Minęło właśnie pięć lat od podpisania umowy o współpracy pomiędzy Śmiglem i Neufchateau w Lotaryngii. 8 września 2001 roku w Urzędzie Miejskim Śmigla partnerstwo obu miast ślubowali uroczyście: Jacques Drapier, mer Neufchateau i Jerzy Cieśla, ówczesny burmistrz Śmigla.

W podpisanym dokumencie m.in. czytamy:

(...) Dzisiaj, uroczyście zobowiązujemy się do podtrzymywania stałych więzi między władzami miejskimi naszych gmin, do ułatwiania w każdej dziedzinie wymian między ich mieszkańcami, aby rozwijać, dla lepszego wzajemnego zrozumienia, żywe uczucie braterstwa, do pomnożenia naszych wysiłków, aby pomóc wszelkimi możliwymi środkami, jakimi dysponujemy temu koniecznemu przedsięwzięciu podjętemu dla pokoju i naszej pomyślności, jakim jest:

UNIA EUROPEJSKA

Przeminęło pięć lat, które były wypełnione licznymi przedsięwzięciami świadczącymi o słuszności podjętych wówczas zobowiązań. Polska zajęła już miejsce pośród krajów wspólnej Europy, a przyjazne kontakty obu miast owocnie się rozwinęły.

Co działo się na linii Śmigiel – Neufchateau w ciągu tych pięciu lat?

Oto syntetyczny przegląd.

1.  Systematycznie praktyki u farmerów francuskich odbywali uczniowie klas rolniczych szkoły w Nietążkowie, a także Anna Frąckowiak, studentka Akademii Rolniczej w Poznaniu.

 

2.  Sportowcy ze Śmigla brali  udział (dwukrotnie) w zawodach w Neufchateau, i podobnie, Francuzi przyjeżdżali do Śmigla (piłkarze nożni, siatkarze, szachiści, strzelcy, tenisiści stołowi).

3.  Bliskie więzy nawiązali strażacy obu miast. Były to szkolenia, zawody, współpraca techniczna i pomoc w wyposażeniu sprzętowym.

4. Polscy artyści plastycy uczestniczyli w wystawach, przygotowano też imprezy o charakterze warsztatowym dla młodych twórców. W imprezach w Neufchateau koncertowali ponadto: Alla Tomaszewska i Katarzyna Marona, a także zespół „Żeńcy Wielkopolscy” (karnawał w Neufchateau i Chatenois). Jednocześnie artyści z Francji – Serge Rousse, Marie-The Bodenreider, Nicole Mougenot, Marie-Paule Chauchard i Jean-Pierre Cherrier – brali udział w plenerach malarskich organizowanych przez Annę i Antoniego Szulców w Śmiglu i Trzebidzy. W sierpniu 2006, w Centrum Kultury w Śmiglu zorganizowano wystawę prac malarskich Marie-The Bodenreider i Serge’a Rousse.

5. Grupa studentów języka polskiego z Francji odwiedziła Śmigiel, Poznań i okolice.

6. Następowały kilkakrotne wizyty oficjeli ze Śmigla w Neufchateau i francuskich w Polsce. W 2005 i 2006 r. oficjalne delegacje ze Śmigla gościły na Targach w Neufchateau.

7. Corocznie polska młodzież ze Śmigla, Kościana i Leszna, w wieku 15-25 lat, bierze udział w organizowanych corocznie w Neufchateau spotkaniach pod nazwą „Europa Młodych”. Młodzież do spotkań przygotowuje prof. Wojciech Ciesielski ze śmigielskiego liceum, prezentując Polskę, jej historię i obyczaje z jak najlepszej strony. W tym roku, po raz pierwszy, jako tłumaczka spotkań, zaprezentowała się Anna Szamborska, studentka romanistyki. Młodzież francuska uczestniczyła w spotkaniach w Nietążkowie.

8. Świetnie została rozwinięta współpraca w zakresie pomocy osobom chorym na cukrzycę. Veronique i Annie, pielęgniarki z Neufchateau, oddały do dyspozycji koła diabetyków w Śmiglu i ZOZ w Kościanie sprzęt medyczny i aparaty do pomiaru poziomu cukru.

9. Zawiązano też niezwykłe i piękne kontakty osobiste pomiędzy przedstawicielami obydwu gmin. M.in. dzięki wspólpracy obu gmin, doszło do ślubu Joanny Kasperskiej, siostry Karola, pierwszego praktykanta, absolwenta szkoły rolniczej w Nietążkowie z Cedrikiem Catala, ratownikiem straży pożarnej z Neufchateau. Z tego związku, rok temu, urodziła się córeczka, Nella Catala.

Bronisławie Kus, za zasługi w szerzeniu przyjaźni pomiędzy obydwoma partnerskimi miastami, w 2003 r. przyznano tytuł Honorowego Obywatela Śmigla, a w ubiegłym roku została wyróżniona prestiżową nagrodą miesięcznika regionalnego „Wiadomości Kościańskie”.

W bieżącym, 2006 roku, kontakty dalej, intensywnie się rozwijały. Obok udziału oficjalnych delegacji ze Śmigla w styczniu (składanie życzeń noworocznych) i sierpniu (targi), sportowcy śmigielscy w maju brali udział w międzynarodowych zawodach sportowych w Neufchateau. W lipcu, w spotkaniach „Europa Młodych”, wzięła udział grupa młodzieży. Na przełomie czerwca i lipca, miesięczne praktyki na farmach francuskich odbyło dwóch uczniów z Nietążkowa. Grupa śmigielskich rolników w marcu odwiedziła swych odpowiedników w Lotaryngii, a niedawno, we wrześniu, francuscy farmerzy bawili w Polsce.

Ogromne zasługi w zbliżeniu obydwu społeczności ma sympatyczna, życzliwa i ogromnie skromna Bronisława Kus, podkreślająca, że jest szczęśliwa mogąc nadal pośredniczyć w kontaktach mieszkańców obu miast, a także przedstawicieli władz,  kultury, sportu i szkół.

 Organizacje, instytucje i osoby prywatne z gminy Śmigiel, uczestniczące w kontaktach z Francuzami nie kryją swego zadowolenia z zawiązanej wymiany doświadczeń, obejmującej coraz szersze kręgi. Przedstawiciele obydwu stron liczą na to, że współpraca będzie dalej się rozszerzała i obejmowała kolejne grupy społeczne.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych