fb Wirtualny spacer
2006-03-21

Berlin interesuje się kościołem św. Stanisława Kostki

Obchodząca obecnie 30-lecie śmigielska parafia pod wezwaniem świętego Stanisława Kostki, mieści się w dawnej świątyni ewangelickiej. Mało kto wie, że kościół, którego budowę rozpoczęto w 1830 roku, jest dziełem wybitnego niemieckiego architekta, Karla Friedricha Schinkla. – Jest to niezwykle ważna praca tego znakomitego projektanta i budowniczego – twierdzi Anne Katrin Ziesak z Centrum Schinkla w Technicznym Uniwersytecie w Berlinie.

Specjaliści z berlińskiego uniwersytetu oraz Izby Historii Prus w Poczdamie, w związku z przypadającą w tym roku 225-tą rocznicą urodzenia architekta, postanowili uczcić jubileusz wydaniem specjalnego albumu. Publikacji podjęło się Deutscher Kunstverlag, wydawnictwo cieszące się w Europie wielką renomą. Wchodząc na strony portalu internetowego Śmigla, organizatorzy rocznicowych obchodów nawiązali współpracę z Biurem Promocji Urzędu Miejskiego.

Karl Friedrich Schinkel (1781-1841) to znany  niemiecki architekt i malarz, jeden z najwybitniejszych twórców okresu klasycyzmu w Prusach. Nie ukończył studiów w berlińskiej Akademii Budownictwa. W trakcie podróży studyjnej do Francji i Włoch spotkał w Rzymie Aleksandra Humboldta, wybitnego uczonego, którego imieniem nazwano później berliński uniwersytet. Dzięki protekcji Humboldta, Schinkel w 1810 r. został radcą budowlanym rządu pruskiego, a w 1820 r. członkiem Akademii Sztuk w Berlinie. W architekturze należał do twórców nurtu nawiązującego do sztuki greckiej (Greek Revival). To właśnie Schinkel projektował berlińskie gmachy teatru, Akademii Marynarki Wojennej, starego muzeum na Museum Insel, zamek Babelsberg w Poczdamie. Liczne budynki powstały wg jego pomysłu również w dzisiejszej Polsce.

- Zależy nam na umieszczeniu w tym albumie dobrego jakościowo zdjęcia przedstawiającego śmigielski kościół zarówno z zewnątrz, jak i pokazującego jego wnętrze. Chcielibyśmy tak przedstawić budynek, by wieża nie była na pierwszym planie, nie zdominowała całej kompozycji budynku. Otóż wieża zaprojektowana przez Schinkla nie spodobała się ówczesnym mieszkańcom Śmigla i nie zyskała ich aprobaty. Toteż, kiedy Schinkel już nie żył, poproszono innego architekta o zmianę kopuły i poprawienie wieży… - ujawnia nieznaną przeszłość świątyni Anne-Katrin Ziesak.

Być może prowadzona przez pracowników śmigielskiej promocji korespondencja z Berlinem, ujawni inne jeszcze sekrety związków miasta wiatraków z wybitnym pruskim architektem? Wydaje się, że jest też spora szansa na pokazanie architektonicznego dzieła i pięknego „kawałka” Śmigla w ekskluzywnym berlińskim wydawnictwie.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych