fb Wirtualny spacer
2005-12-19

Wystawa i konferencja: Śmigiel ewangelicki

Mamy piękną i bogatą historię. W naszym grodzie, na przestrzeni dziejów mieszkali przedstawiciele różnych narodowości i religii, potrafiąc zgodnie ze sobą współżyć. Idea spotkań czterech kultur ma owe szczytne tradycje śmigielskiej tolerancji i otwartości rozwijać i kontynuować.

W ramach spotkań czterech kultur, burmistrz Śmigla i Biuro Promocji przygotowało wystawę i konferencję pod hasłem „Śmigiel ewangelicki”. Imprezę 12 grudnia rozpoczęła wystawa w poewangelickiej kaplicy, a następnie zaproszono gości na tematyczną konferencję w miejscowym Centrum Kultury.

Wystawa fotograficzna pt. „Uchronić od zapomnienia” zostałą zainaugurowana w kaplicy poewangelickiej. Zdjęcia będące dziełem Jana Grzesia i Pawła Michalskiego z Centrum Kultury „Pod Wieżą” w Wielichowie, przedstawiają pozostałości po cmentarzach ewangelickich w powiecie grodziskim. Wystawę otworzył burmistrz Józef Cieśla, który wyjaśnił ideę spotkań czterech kultur. Oprawę muzyczną przygotował Piotr Filipowicz, prezentując utwory Jana Sebastiana Bacha.

Marcin Błaszkowski

W trakcie konferencji, Paweł Michalski z Wielichowa przedstawił bogaty materiał dokumentacyjny, ilustrujący stan poewangelickich cmentarzy w powiecie grodziskim, a także najważniejsze zabytki protestanckie w powiecie kościańskim. Marcin Błaszkowski, lekarz i jednocześnie leszczyński radny, pasjonat regionalnej historii, obszernie scharakteryzował dzieje parafii ewangelickich na Ziemi Śmigielskiej. Piękno niezwykłego i świetnie zachowanego zabytku, jakim jest kaplica poewangelicka w Śmiglu przedstawił Zygmunt Gajewski, wybitny poznański artysta fotografik, autor licznych wystaw (wystawa jego zdjęć śmigielskiej kaplicy gościła m.in. w Wiedniu). O nekropolii w Robaczynie i pomnikach grobowych rodziny Bojanowskich ciekawie opowiedział Rafał Kałek, opiekun tamtejszego cmentarz i organizator corocznych akcji jego sprzątania. Bardzo interesująco o obecnych obowiązkach i zadaniach parafii ewangelicko-augsburskiej w Lesznie, obejmującej swym zasięgiem cale dawne województwo leszczyńskie (w tym oczywiście Śmigiel), mówił pastor Sławomir Sikora, jej administrator. Na zakończenie głos zabrał dr Jerzy Domasłowski, dyrektor Biblioteki Instytutu Historii Sztuki UAM w Poznaniu. Nakreślił on trudną historię wielkopolskich ewangelików, którą scharakteryzował w swej niedawno wydanej książce pt. „Kościół Ewangelicko-Augsburski w Poznaniu i południowej Wielkopolsce w latach 1919-2005”.

Zygmunt Gajewski

W organizowanej przez Biuro Promocji wystawie i konferencji udział wzięła grupa radnych ze Stanisławem Pawlakiem, wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Śmigla, regionaliści, ludzie kultury, nauczyciele. Na podkreślenie zasługuje liczny udział młodzieży licealnej i gimnazjalnej ze Śmigla, Starego Bojanowa i Bronikowa.

Paweł Michalski

Powstało zamierzenie, by w przyszłym roku, w kolejnym śmigielskim zeszycie historycznym, opublikować materiały związane ze współistnieniem w mieście przedstawicieli różnych  kultur. Materiały zaprezentowane w czasie konferencji zostaną wykorzystane w tym opracowaniu.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych