fb Wirtualny spacer
2005-10-17

Śmigiel siedzibą Wielkopolskich Wiatraków

Na zebraniu założycielskim, które 21 września odbyło się w sali obrad Urzędu Miejskiego Śmigla, powołano do życia Stowarzyszenie Wiatraki Wielkopolskie. Spotkaniu przewodniczył Józef Cieśla, burmistrz Śmigla. Uczestniczyło 17 osób, głównie szefów jednostek administracyjnych, z obszaru byłego województwa leszczyńskiego.

Zebrani jednomyślnie przyjęli projekt powołania stowarzyszenia i nadania mu statutu. Uchwalono, że zajmie się ono tworzeniem muzeów, skansenów, ścieżek tematycznych wokół wiatraków, jak również pozyskiwaniem funduszy na niezbędną renowację i ochronę tych charakterystycznych dla Wielkopolski obiektów. Jednocześnie stowarzyszenie zamierza skupić uwagę na promowaniu i popularyzacji wielkopolskich wiatraków w kraju i poza jego granicami.

Zebrani wybrali też pierwszy zarząd Wielkopolskich Wiatraków. Na przewodniczącego stowarzyszenia jednomyślnie powołano Jarosława Jankowskiego, dyrektora Muzeum Młynarstwa w Rydzynie. Jego zastępcą został burmistrz Józef Cieśla, sekretarzem Janusz Chodorowski, wójt Lipna, a skarbnikiem Stanisław Starczewski ze Starostwa Powiatowego w Lesznie. Ponadto w skład zarządu wybrano: Pawła Buksalewicza, burmistrza Krzywinia, Stanisława Kaczmarka, burmistrza Osiecznej i Romana Lewickiego, społecznego wiceburmistrza Osiecznej i – jednocześnie - dyrektora leszczyńskiego Radia Elka.

Siedzibą stowarzyszenia obwołano Centrum Kultury w Śmiglu i chyba nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Śmigiel promuje się jako miasto wiatraków i ma długie tradycje w tym względzie, a sylwetki wiatraków są dla miasta szczególnie charakterystyczne. Dodajmy, że od trzech lat na Ziemi Śmigielskiej prężnie działa Stowarzyszenie Śmigielskie Wiatraki, zajmujące się głównie turystyką i rekreacją.

Fot. B. Ludowicz

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych