fb Wirtualny spacer
2005-08-01

Laury „Rzeczpospolitej” dla Śmigla

Na uroczystej gali, która 26 lipca odbyła się w Warszawie w redakcji „Rzeczpospolitej”, burmistrz Józef Cieśla, odebrał dyplom laureata prestiżowego, ogólnokrajowego rankingu samorządów. W grupie gmin miejsko-wiejskich, Śmigiel uplasował się w „złotej setce” i okazał się najlepszy w czterech powiatach byłego województwa leszczyńskiego. Tuż za nim sklasyfikowany został Krzywiń. W zestawieniu gmin, najwyżej w rankingu sklasyfikowano Pakosław.

Obok prezydentów, burmistrzów i wójtów, w uroczystości wzięło udział wielu znanych polityków, przedstawicieli rządu i ogólnopolskich mediów. Jerzy Buzek, były premier i obecny eurodeputowany, pełniący funkcję przewodniczącego kapituły, wyjaśnił zasady punktowania samorządów uczestniczących w rankingu. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym wyłoniono samorządy najlepiej – w latach 2001-2004 – radzące sobie z finansami. Brano pod uwagę: tempo wzrostu wydatków majątkowych, pozyskane środki unijne na jednego mieszkańca, zadłużenie, tempo wzrostu dochodów własnych, wydatki na transport i ochronę środowiska. W drugim etapie, do którego przeszły już tylko najlepsze gminy, badano – za pomocą specjalnie dobranych wskaźników - jakość życia mieszkańców. Punktowano m.in. liczbę podmiotów gospodarczych, kontakty z organizacjami pozarządowymi i ich liczbę w gminie, wyniki testu 6-klasistów.

- Gminy, które po podliczeniu wszystkich wskaźników, zostały zwycięzcami i laureatami rankingu „Rzeczpospolitej”, to najlepsze z najlepszych. Tam właściwie zrozumiano ideę samorządności. Gratuluję wam z całego serca – mówił na uroczystości prof. Jerzy Buzek. – To po prostu są gminy znakomite – wtórował byłemu premierowi Grzegorz Gauden – redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”.

W rankingu dziennika „Rzeczpospolita”, w grupie gmin miejskich i miejsko-wiejskich zwyciężyła Choroszcz (woj. podlaskie) – 62,5 p. W Wielkopolsce, z byłego woj. leszczyńskiego, najwyżej oceniono Śmigiel – 37,3 p. (89 miejsce) i Krzywiń – 36,5 p. (95 miejsce). Wśród gmin wiejskich, z dawnego leszczyńskiego najlepiej spisał się Pakosław uzyskując 13. miejsce i 53,5 p. W tej kategorii zwyciężyło Krościenko Wyżne (podkarpackie) – 68,9 p.

Nie wszystkie wskaźniki okazały się dla Śmigla korzystne. Trzeba pamiętać, że Śmigiel nie miał szczególnie dużych możliwości inwestycyjnych, gdyż jego budżet był znacząco ograniczony koniecznością spłat obligacji zaciągniętych na budowę oczyszczalni ścieków. Z drugiej strony, na zastosowaną punktację korzystnie przełożyła się troska władz gminy o ochronę środowiska naturalnego.

- Przyznaję, że nie spodziewałem się aż tak dobrego wyniku. Daje on nam nie tylko wielką satysfakcję, ale i potwierdzenie, że nasze starania zostały docenione i że zmierzamy w dobrym kierunku. Myślę, że uzyskany tytuł laureata zawdzięczamy nie tylko bieżącym naszym wysiłkom, ale także kontynuacji polityki zapoczątkowanej przez mojego poprzednika, Jerzego Cieślę – przyznaje burmistrz Józef Cieśla.

Przypomnijmy, że niedawno Śmigiel został przez „Wspólnotę”, dwutygodnik samorządowy, wymieniony wśród liderów „najtańszych” gmin, najlepiej sobie radzących z wydatkami na administrację samorządową.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych