fb Wirtualny spacer
2005-06-02

Śmigielska Ziemia pod okupacją

Kościańską oficynę wydawniczą Zbigniewa Sołtysiaka opuściła kolejna książka o Śmiglu. Tym razem jest to praca zbiorowa, powstała pod kierunkiem red. Jerzego Zielonki, znakomitego działacza regionalnego i wytrawnego specjalisty problematyki okupacyjnej. Publikacja nosi tytuł „Ziemia Śmigielska w latach okupacji 1939-1945' i jest pierwszą z projektowanego cyklu śmigielskich zeszytów historycznych. Książkę wydano nakładem Urzędu Miejskiego w Śmiglu w tysiącu egzemplarzy.

 

W piątek, 27 maja, zaprezentowano książkę w sali narad Urzędu Miejskiego w Śmiglu. Zespół redakcyjny oraz osoby mające swój udział w przeprowadzeniu przedsięwzięcia spotkały się tam z Józefem Cieślą, burmistrzem Śmigla. Obok Jerzego Zielonki, obecni byli inni autorzy, w tym Hubert Zbierski, ceniony śmigielski regionalista i Marian Koszewski, wybitny historyk kościoła na Ziemi Wielkopolskiej, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Obecni również byli: Leszek Balcer, który zebrał wspomnienia po swoim ojcu rozstrzelanym w czasie okupacji, Zygfryd Budzyński, śmigielski radny, który udostępnił rodzinne zapiski zespołowi redakcyjnemu, pamiątki i dokumenty oraz Tadeusz Jąder, który opracował losy Wojciecha Psarskiego, mieszkającego w Śmiglu bohatera Powstania Warszawskiego.

Jak podkreślił red. Zielonka, wydanie pierwszego numeru śmigielskich zeszytów historycznych, poświęconego w całości okresowi okupacji na Ziemi Śmigielskiej, stało się ważnym przedsięwzięciem wypełniającym w historiografii regionalnej dotkliwą lukę. Jego realizacja stała się możliwa przede wszystkim dzięki wytrwałym zabiegom i staraniom burmistrza Józefa Cieśli. Wydanie książki zbiegło się przy tym ze znamienną, sześćdziesiątą rocznicą zakończenia II wojny światowej.

Książka, w której obok opracowań i autorskich artykułów, zamieszczono też wybrane wspomnienia i dokumenty, stanowi interesujące, choć z pewnością jeszcze niepełne kompendium wiedzy na temat wojny na Ziemi Śmigielskiej i okupacyjnych losów jej mieszkańców. Publikację uzupełniają: opis śmigielskich miejsc pamięci narodowej,  wykaz Polaków zamordowanych przez nazistów w latach wojny i Niemców, którzy zginęli we wrześniu 1939 r. Książkę można było za 10 zł nabyć już w czasie Dni Śmigla, na stoisku zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną. Będzie ona dostępna również w miejscowych księgarniach.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych