fb Wirtualny spacer
2005-05-06

O Henryku Dąbrowskim i Basi Chłapowskiej

Sporym wydarzeniem była dla Śmigla popularno-naukowa sesja pn „Międzynarodowe obchody 250-lecia urodzin Generała Jana Henryka Dąbrowskiego”. Odbyła się ona 2 maja w Centrum Kultury. Ciężar organizacji wzięło na siebie Stowarzyszenie Miłośników „Mazurka Dąbrowskiego” z Gdańska. Patronat nad imprezą objęli Andrzej Jęcz, kościański starosta i Józef Cieśla, burmistrz Śmigla.

Sesja rozpoczęła się chóralnym odśpiewaniem polskiego hymnu, po czym wszystkich uczestników powitał serdecznie Czesław Skonka, prezes Stowarzyszenia Miłośników „Mazurka Dąbrowskiego” i redaktor czasopisma „Pieśń Skrzydlata”. W gronie biorących udział w sesji, dostrzegliśmy m.in. Michała Jurgę, wicestarostę kościańskiego, Edwarda Strzymińskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Kościańskiego, Józefa Cieślę, burmistrza Śmigla i Stefana Stachowiaka, jego zastępcę, dr. Ireneusza Fechnera, kanclerza Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, Henryka Wawrzyka, kierownika Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Jana Józefczaka, przewodniczącego Rady Miejskiej w Śmiglu i Witolda Omieczyńskiego, prezesa Śmigielskiego Towarzystwa Kulturalnego. W sesji uczestniczyli też liczni nauczyciele i młodzież, w tym licealiści z Chodzieży.

Bardzo ciekawym punktem programu była część artystyczna, przygotowana przez uczniów z zespołu szkół w Śmiglu pod kierunkiem Joanny Pawlickiej oraz eksportowego zespołu tańca „Żeńcy” z Nietążkowa, którym kieruje Rafał Rosolski. Tancerze z właściwym sobie rozmachem zaprezentowali tak charakterystycznego dla owych czasów mazura. Natomiast młodzi wykonawcy ze szkolnego kółka teatralnego przedstawili scenki z życia Jana Henryka Dąbrowskiego oraz Basi Chłapowskiej z Koszanowa, o której rękę skutecznie ubiegał się legionowy generał i często odwiedzał Basię i jej rodziców w podśmigielskim dworku. Niestety, dziś dworek fizycznie już nie istnieje, został rozebrany na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Tym przyjemniejszą niespodziankę przygotował dla gości sesji i członków gdańskiego stowarzyszenia burmistrz Cieśla, przekazując im reprodukcję obrazu Antoniego Szulca, na którym realistycznie odtworzony został powstały w końcu XVIII wieku obiekt, według stanu z 1992 r. Dziś, co prawda w tym punkcie dworku już nie ma, ale z inicjatywy burmistrza ustawiono tam głaz, który będzie upamiętniał historyczne wydarzenia sprzed ponad dwustu lat.

W czasie sesji red. Skonka zaprezentował referat pt. „Międzynarodowe związki i zasługi gen. Jana Henryka Dąbrowskiego”, a Henryk Wawrzyk przedstawił związane z bohaterem sesji eksponaty znajdujące się w zbiorach Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie (pomorskie). Prezes Skonka przekazał też dla miejscowych szkół liczne wydawnictwa stowarzyszenia. Uczestnicy zwiedzili też Śmigiel, szczególnie dużo uwagi poświęcając dawnemu koszanowskiemu dworkowi, w miejscu którego ustawiono pamiątkowy kamień. Goście zobaczyli też zabytkową gazownię, śmigielskie wiatraki i dworzec 104-letniej wąskotorówki.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych