fb Wirtualny spacer
2004-02-10

Czacz to mała ojczyzna

Darcie pierza, piosenki i marzycielskie pomysły młodych obywateli

Imponująco wypadło podsumowanie projektu edukacyjnego pn. „Moja Mała Ojczyzna” w zespole szkół w Czaczu, w gminie Śmigiel. Obok prezentacji nadzwyczaj interesujących dokonań poszczególnych zespołów uczniowskich, młodzież przekazała też wiele informacji o osobliwościach regionu, z degustacją potraw regionalnych włącznie. Niezwykła impreza odbyła się sali miejscowego Domu Wiejskiego 9 lutego. Obok społeczności szkolnej, obecni byli goście z Józefem Cieślą, burmistrzem i Janem Józefczakiem, przewodniczącym Rady Miejskiej Śmigla.

Na wstępie, zgodnie z projektem Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi Obywatele Działają”, uczniowie z poszczególnych klas gimnazjalnych przedstawili najistotniejsze ich zdaniem problemy, dotyczące ich szkoły i jej otoczenia. Każdy z tych problemów został poddany wnikliwej ocenie i analizie, badano też opinie mieszkańców wsi, rozważano możliwości alternatywne, by w końcu ustalić najlepsze i ekonomicznie najkorzystniejsze sposoby rozwiązań. Ciekawe były m.in. pomysły na nowy chodnik przed budynkiem szkoły, miasteczko rowerowe, kort tenisowy i boisko do palanta. Wszystkie projekty – plastycznie przedstawiono je również na plakatach i makietach – charakteryzowały się znaczącym udziałem zespołów uczniów i minimalnymi kosztami wykonania.

Całą brawurowo przeprowadzoną akcję w największej mierze zawdzięczamy Ilonie Koniecznej, z wielkim zaangażowaniem koordynującą realizacją projektu edukacyjnego Centrum Edukacji Obywatelskiej, noszącego tytuł „Moja mała ojczyzna”. Ilona Konieczna jest również opiekunką szkolnego klubu europejskiego w Czaczu, ocenionego w ubiegłym miesiącu jako numer jeden w całej Wielkopolsce! Otóż, jak się okazało, klub z Czacza wyprzedził wszystkie inne szkoły, nie tylko gimnazja, ale też np. renomowane poznańskie licea. .

Druga część spotkania została poświęcona „wędrówkom” po najbliższych okolicach, rozumianych jako granice obwodu szkolnego. Uczniowie zaznajomili w nich swoich kolegów i gości z licznymi osobliwościami poszczególnych miejscowości, ich historii i współczesności. Bardzo ciekawa była prezentacja miejscowej gwary i obrzędów, jak również sylwetek osób dla regionu znanych i zasłużonych. Szkolną młodzież, nauczycieli i gości zaproszono także do degustacji regionalnych potraw. Królował chleb ze smalcem i placek drożdżowy, czyli ciasto „na młodziach”, nie brakowało również swojskich „pyrów z gzikiem”.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych