fb Wirtualny spacer
10 października 2016

Aktywna Nowa Wieś

Mieszkańcy Nowej Wsi nie mogą narzekać na nudę. W drugą sobotę października odbył się tam finał dwóch projektów współfinansowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego z programu Wielkopolska Odnowa Wsi. Świętowano otwarcie nowo wybudowanej wiaty biesiadnej oraz podtrzymywano dawne tradycje m.in. darcia pierza i kiszenia kapusty.

W ramach programu „Pięknieje Wielkopolska Wieś” gmina Śmigiel otrzymała dofinansowanie na realizację projektu „Dobudowa wiaty biesiadnej do budynku świetlicy wiejskiej w Nowej Wsi”. Wiata powstała dzięki wsparciu Marszałka Województwa Wielkopolskiego i środków gminnych. Upiększeniem terenu dookoła zajęła się rada sołecka wraz z sołtysem oraz mieszkańcy Nowej Wsi, którzy w czynie społecznym położyli kostkę, nawieźli ziemi pod trawnik, posadzili tuje, odmalowali ławki i plac zabaw. Symbolicznie jedną tuję na sobotniej imprezie posadziła burmistrz Małgorzata Adamczak, która także wspólnie z sołtysem Anną Wieczorek i jedną z młodszych mieszkanek Nowej Wsi przecięła symboliczną wstęgę otwierającą wiatę.   

Drugi projekt pt. „Jeszcze nie takie stare, a dla niektórych już nowe… Wspomnień czar” został zrealizowany przez Stowarzyszenie „Partnerstwo Lokalne w Śmiglu” wespół z Radą Sołecką Nowej Wsi i sołtysem Anną Wieczorek, która pełni także funkcję prezesa stowarzyszenia.

W sobotniej imprezie udział wzięli mieszkańcy wsi oraz zaproszeni goście: Stefan Stachowiak – wicestarosta kościański, który jest również mieszkańcem Nowej Wsi, Małgorzata Adamczak – burmistrz Śmigla oraz radna Rady Miejskiej Śmigla Beata Żyto.

Poza kiszeniem kapusty i darciem pierza uczestnicy nowowiejskiej imprezy mogli także skosztować tradycyjnych potraw przygotowanych przez mieszkanki wsi, wśród których znalazły się pyry z gzikiem, kwaśne pyry oraz pyry i kiełbasa z ogniska, jak również plince i szare kluchy. Dodatkową atrakcją było przedstawienie przygotowane przez mieszkańców wsi bajki o Czerwonym Kapturku w wielkopolskiej gwarze.

AKA

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych