fb Wirtualny spacer
16 kwietnia 2019

Ćwiczenia wielostanowiskowe w gminie Śmigiel

 

Tradycyjnie już, wiosną strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Kościanie organizują ćwiczenia wielostanowiskowe. Tegoroczne odbyły się na terenie miasta i gminy Śmigiel  w sobotę 13 kwietnia, a ich motywem przewodnim było udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy dzieciom. Od  godzin porannych  do popołudnia  16  zastępów Państwowej Straży Pożarnej  i ochotniczych straży pożarnych  zmagało się założeniami ratowniczymi.  Nie zabrakło utrudnień i „niespodzianek”, które skutecznie zaburzały wcześniej przyjęte i wdrażane rozwiązania. Zaskoczenie i konieczność zmiany toku myślenia to jeden z normalnych elementów w działaniu dowódców i ratowników podczas rzeczywistych  zdarzeń. Tak więc z tym także  strażacy muszą  sobie sprawnie radzić. Aby podczas akcji nie było paraliżującego zdziwienia, nieprzewidywanych elementów  nie może brakować tych elementów podczas ćwiczeń, gdzie wyrabiane są nawyki i konkretne, pożądane zachowania.

Organizatorzy przygotowali 5 stanowisk z czego 4 dotyczyły konkretnych czynności ratowniczych  i oddawały realizm rzeczywistych zdarzeń. Scenariusze i pomysł na pozoracje stanowisk napisało życie. Tak więc strażacy zmierzyli się z wypadkiem podczas prac polowych. Ratowali dzieci, które ucierpiały podczas jazdy quadem. W innym miejscu z kolei spieszyli z pomocą  po tym jak podczas zabawy na jednośladach doszło do zderzenia z samochodem osobowym. Niemało problemów sprawiło im izolowane zdarzenie medyczne – matka wezwała pomoc do swego dziecka, które się zakrztusiło i przestało oddychać. Okazało się, że w mieszkaniu odbywa się impreza zakrapiana alkoholem a z piecyka gazowego wydobywa się czad…

Wielość i różnorodność sytuacji powodowała u dowódców konieczność szybkiego przestawiania toku myślenia i opracowywania kolejnych wariantów działania.

Jednym z elementów ćwiczeń było także rozpoznanie możliwości logistycznego zabezpieczenia działań. Na bazie świetlicy w Starym Bojanowie  przygotowano miejsce do pracy sztabu i wydawano posiłki regeneracyjne dla ratowników, które ufundował samorząd  Miasta i  Gminy Śmigiel. Ciepły posiłek  przygotowali i wydali druhowie miejscowej jednostki.

Szczególną  rolę podczas tych ćwiczeń odegrali  pozoranci.  Ich zachowanie wzmagało  realizm założeń i z pewnością dla ćwiczących było też zaskoczeniem. Tym razem  w znakomitej większości pozorantami  były  dzieci.  Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim pozorantom a zwłaszcza dzieciom  za to, że zechcieli poświęcić swój wolny czas. Z pewnością było to dla nich nowe doświadczenie, a że temperatura w sobotę nie rozpieszczała to tym bardziej podziwiamy ich zaangażowanie i pilność w odgrywaniu roli poszkodowanych.

Zarówno rozjemcy jaki i uczestnicy zgodnie podkreślali walory szkoleniowe całego przedsięwzięcia i  twierdzili, że taką formę  doskonalenia należy kontynuować.


Opracowanie: st. bryg. Andrzej Ziegler - KP PSP w Kościanie
Foto: Mateusz Szymczak

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych