fb Wirtualny spacer
16 października 2015

Darli pierze i kisili kapustę

Stowarzyszenie „Partnerstwo Lokalne w Śmiglu” przy współpracy z Radą Sołecką Nowej Wsi zrealizowało projekt pn.:  „Jeszcze nie takie stare, a dla niektórych już nowe, wspomnień czar…”.

Na jego przeprowadzenie „Partnerstwo Lokalne w Śmiglu” otrzymało dofinansowanie  ze środków Marszałka Województwa Wielkopolskiego w ramach zadania: „Nasza wieś, naszą wspólna sprawą”. Celem realizacji zadania było przypomnienie mieszkańcom  często już niepraktykowanych jesiennych zajęć  na wsi.

Pod okiem seniorek starsi uczestnicy mogli sobie przypomnieć, a młodsi nauczyć drzeć pierze. Zajęciu towarzyszyły wspomnienia oraz przyśpiewki.  W ramach imprezy odbyło się również deptanie kapusty w kamiennej beczce,  które wzbudziło spore zainteresowanie zwłaszcza wśród najmłodszych.

Ponadto mieszkańcy Nowej Wsi przygotowali przedstawienie bajki o Czerwonym Kapturku, podczas którego bohaterzy mówili gwarą.

Uczestnicy imprezy mogli także skosztować tradycyjnych potraw przygotowanych przez mieszkanki wsi takich jak: pyry z gzikiem, plince, szare kluchy oraz skosztować lokalnych napoi.  Były również pyry i kiełbasa z ogniska. Wszyscy uczestnicy po „trudach pracy” bawili się na tradycyjnym „pępku”.

W wydarzeniu uczestniczyła burmistrz Małgorzata Adamczak oraz Sekretarz Śmigla Maja Moskwa – Loman. Organizatorzy dziękują mieszkańcom Nowej Wsi za zaangażowanie w przygotowanie i realizację wydarzenia.

AW

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych