fb
02 czerwca 2015

Dni Śmigla sportowo i kulturalnie

Jak co roku, Dni Śmigla „otwierają” wysportowani mieszkańcy naszej gminy.

Sobotnie imprezy rozpoczął rajd rowerowy. Ponad dwudziestu turystów wyruszyło na trasę po spotkaniu przy śmigielskich wiatrakach. Grupę poprowadził instruktor „Orlika” Tomasz Frąckowiak. W tym samym czasie wyruszyły grupy uczniów szkół w Bronikowie, Czaczu, Starym Bojanowie oraz zaprzyjaźnieni turyści z Włoszakowic i Miejskiej Górki.

Wszyscy uczestnicy spotkali się na terenie rekreacyjnym przy basenie kąpielowym, gdzie najpierw nabrali sił przy posiłku, a następnie wzięli udział w konkursach. Były rzuty hula-hop na piłki lekarskie – najlepszy wynik uzyskał Kacper Kunert ze Szkoły Podstawowej w Starym Bojanowie, w skokach w workach wygrał Szymon Szymaniak ze Szkoły Podstawowej w Czaczu, na mini szczudłach najlepiej przemieszczał się Szymon Szymaniak również ze szkoły w Czaczu, w rzutach woreczkami przez obręcz I miejsce zajął Mateusz Golec ze Szkoły Podstawowej w Starym Bojanowie, zaś najlepszym zawodnikiem w konkursie żółwia jazda rowerowa okazał się  uczeń Gimnazjum w Bronikowie Ernest Ławniczak. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali dyplomy, a po trzech najlepszych zawodników w każdej konkurencji nagrody rzeczowe.

Na boisku do piłki siatkowej rozegrano mecz gimnazjalistów z Bronikowa i Czacza. Złote medale i puchar Burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak wręczyła reprezentacji z Czacza, która przyjechała pod opieką Marka Sowy. Podopiecznych z Bronikowa - brązowych medalistów zagrzewał do walki Wojciech Wieczorek. Nie zabrakło słodkich upominków dla siatkarzy.

Również w sobotni poranek w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Śmiglu rozpoczął się turniej tenisa stołowego. Przy dziewięciu stołach walczyło ponad czterdziestu tenisistów. Wśród dziewcząt klas I-III szkół podstawowych I m zajęła Alicja Węgierska ze Śmigla, a wśród chłopców – Mikołaj Weinert z Czacza. Wśród dziewcząt klas IV – VI szkoły podstawowej zwyciężyła Alicja Maślak z Czacza, a wśród chłopców Jakub Jankowski ze Szkoły Podstawowej w Bronikowie. Grażyna Cieśla zajęła I m w kategorii dziewcząt z gimnazjum, a Michał Żak w tej samej kategorii wśród chłopców.

Najlepszą tenisistką w kategorii kobiet niezrzeszonych została Danuta Strzelczyk, która odebrała puchar ufundowany przez Burmistrz Śmigla Małgorzatę Adamczak. W kategorii mężczyzn niezrzeszonych puchar przewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla Wiesława Kasperskiego odebrał Karol Marciniak.

Tenisiści w każdej kategorii walczyli o medale i nagrody rzeczowe.

O godz. 14.00 rozpoczął się turniej tenisa ziemnego. Na kortach rywalizowali w osobnych kategoriach chłopcy 13-17 lat oraz mężczyźni. Wśród chłopców I miejsce zajął Mikołaj Józefowski z Kościana, najlepszym tenisistą w kategorii mężczyzn został Mateusz Skorupiński ze Śmigla.

Zawodnicy walczyli o puchary i statuetki Burmistrz Śmigla oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla oraz o nagrody.

Część artystyczna tegorocznych Dni Śmigla odbywała się po raz pierwszy na placu targowym. Rozpoczęła ją Biesiada Frantowska przeznaczona dla miłośników znanych i melodyjnych piosenek, po czym na scenie zakrólował rock w wykonaniu zespołu Monroe i gwiazdy wieczoru – zespołu Lombard. Kto jeszcze miał niedosyt, mógł się do godziny drugiej w nocy bawić przy muzyce zespołu Debeściaki.

W niedzielę na strzelnicach Kurkowego Bractwa Strzeleckiego mieszkańcy rywalizowali w turniejach strzeleckich: dziewczęta 10-17 lat i chłopcy 10-17 lat z wiatrówki, a  panie i panowie powyżej 18 lat z broni małokalibrowej kbks.

 W konkurencji wiatrówka dziewczęta 10-17 lat: I miejsce zajęła Sandra Hanusek, II miejsce Daria Meissner, a III miejsce Martyna Mrowczyk. W konkurencji wiatrówka chłopcy 10-17 lat: I miejsce zajął Łukasz Józefczak, II miejsce Marcin Roszkowiak i III miejsce Łukasz Józefowski

W strzelani z broni małokalibrowej kbks: I miejsce zdobyła Joanna Wojciechowska, II miejsce Aleksandra Szudra i III miejsce Małgorzata Kraczewska.

Zdobywcy pierwszych trzech miejsc zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Osoby, które zajęły pierwsze miejsca w poszczególnych konkurencjach otrzymały puchary Przewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla. Turniej obsługiwali i przeprowadzili bracia z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Śmiglu; strzelnicę wiatrówkową – Ireneusz Nowak.

W niedzielnym turnieju piłki nożnej mężczyzn o puchar Burmistrz Śmigla na „Orliku” rywalizowało pięć drużyn. Ostatecznie puchar z rąk burmistrz Małgorzaty Adamczak odebrał kapitan drużyny Mekintosh. Również z tej drużyny sędziowie wybrali najlepszego zawodnika turnieju, którym został Piotr Olejnik. Na II m uplasowała się drużyna Robson Team, III m Picaso, IV Szach Mat, V m Astra 2 Koszanowo.

Najwięcej atrakcji do wyboru miały tego dnia dzieci. To dla nich zorganizowano aż dwa bloki konkursów i zabaw – jeden na boisku „Orlik”, drugi na placu targowym.

Programy artystyczne na wielkiej scenie rozpoczęły tego dnia szkoły z naszej gminy, po czym sceną zawładnęli tancerze z zespołów: „Pryzmat”, Szkoły Tańca „Poezja” z Kościana i Szkoły Ruchu i Tańca „Kontrast” z Poznania. Wystąpili również wokaliści Studia Piosenki „Muzol”. Całość zakończył recital światowej klasy pianisty – Macieja Markiewicza.

M.D.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych