fb Wirtualny spacer
28 września 2016

Z wizytą w Neufchâteau

Na zaproszenie partnerskiego miasta znajdującego się we Francji grupa mieszkańców ziemi śmigielskiej od 23 do 26 września br. gościła w Neufchâteau. Okazję do spotkania stanowiły obchody 15. rocznicy podpisania umowy o współpracy obu miast.

Gminę Śmigiel reprezentowali: burmistrz Małgorzata Adamczak wraz z zastępcą Marcinem Jurgą, radni rady miejskiej: Gabriela Kasperska, Alfred Splisteser, Wojciech Adamczewski, prezes śmigielskiej spółki Wodociągowo-Kanalizacyjnej - Violetta Gładysiak, dyrektor Centrum Kultury - Eugeniusz Kurasiński, strażacy z OSP Śmigiel, muzycy z Młodzieżowej Orkiestry Dętej, członkowie chóru „Harmonia”, solistki Studia Piosenki „Muzol”, panie z kół gospodyń wiejskich działających w: Morownicy, Robaczynie, Starej Przysiece Pierwszej, Nowej Wsi, Czaczu, Brońsku, Śmiglu, Sierpowie i Poladowie, a także pracownicy Centrum Kultury oraz Urzędu Miejskiego Śmigla.

Śmigielscy artyści zaprezentowali się w Neufchâteau podczas sobotniego spektaklu, który odbył się z okazji jubileuszu w tamtejszym domu kultury. Występ śmigielan poprzedził koncert chopinowski połączony z wieczorem literackim poświęconym Fryderykowi Chopinowi. Panie z kół gospodyń przygotowały we Francji tradycyjny polski bigos, którym poczęstowały wszystkich uczestników wizyty polsko-francuskiej podczas niedzielnej kolacji. Natomiast przedstawiciele OSP wzięli udział w strażackich manewrach, a Młodzieżowa Orkiestra Dęta zagrała na handlowych uliczkach Neufchateau, gdzie odbywało się święto jabłka. Śmigielanie wzięli również udział w pokazie tresury psów, który odbył się przy hotelu dla zwierząt, a także byli gośćmi strażaków w remizie w Neufchâteau.

Oficjalna część jubileuszowych obchodów miała miejsce ostatniego dnia pobytu w Neufchâteau w tamtejszym urzędzie. W uroczystym spotkaniu z merem Simonem Leclerc wzięła udział śmigielska delegacja oraz dwie delegacje z miast partnerskich Neufchâteau z: niemieckiego Heringen i portugalskiego Miranda de Corvo. Obecny był również Jacques Drapier – poprzedni mer, który podpisał umowę o współpracy ze Śmiglem.

Uczestnicy wyjazdu zwiedzili także stolicę Lotaryngii – Nancy, która kojarzona jest z Polską, a ściślej z regionem leszczyńskim ze względu na osobę króla Stanisława Leszczyńskiego, księcia Lotaryngii. Śmigielanie odwiedzili również Domremy – miejscowość, w której urodziła się i żyła Joanna  d’Arc.

Organizacją pobytu śmigielskiej delegacji w Neufchâteau zajął się komitet do spraw partnerskiej współpracy, któremu przewodniczy Jean Michel Gregoire.

AKA

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych