fb Wirtualny spacer
09 lipca 2021

Emilia Biberstein-Łabuda opowiedziała nam o Bronikowie

Urząd Miejski Śmigla wspólnie z Centrum Kultury w Śmiglu wydał kolejną regionalną publikację. Jest to książka autorstwa Emilii Biberstein-Łabuda pt. „Opowiem wam o Bronikowie”. Wieczór autorski odbył się 8 lipca 2021 r. w śmigielskim Centrum Kultury.

Emilia Biberstein-Łabuda tak we wstępie książki zachęca do lektury:

„Zapraszam do podroży w czasie do maleńkiej wielkopolskiej wsi – Bronikowo - leżącej nieopodal Śmigla, w powiecie kościańskim. Przewodnikiem będzie mieszkaniec tej wsi – Antoni - świadek i uczestnik wielu wydarzeń z końca XIX i początku XX wieku (mój dziadek). Opowie m.in. o niezwykłych latach, gdy Polacy chętnie poświęcali swe życie dla Ojczyzny, jak tworzono podstawy młodego państwa...

Dodaje, że

„Impulsem do napisania tej książki był niespodziewany udział w spotkaniu potomków posłów do Polskiego Sejmu Dzielnicowego, w Poznaniu. Kiedy w przeddzień dowiedziałam się, że posłem był ktoś z mojej rodziny, to coś mi wtedy podpowiadało, że mam obowiązek uczestniczyć w tym wydarzeniu (wtedy jeszcze nie wiedziałam, jakie więzy rodzinne łączą mnie z byłym posłem). Jakież było moje zdziwienie, a zarazem duma, gdy w pociągu wiozącym mnie do Poznania dowiedziałam się, że to mój pradziadek !

A kiedy zaczęłam przeszukiwać dokumenty i ,,wydobywać” to, co z tamtych lat pozostało w pamięci rodziny i mieszkańców Bronikowa, zorientowałam się, jak niezwykłe to były czasy i jak wyjątkowa jest historia Bronikowa i jego mieszkańców. Dowiedziałam się o wielu faktach, które do tej pory znali tylko nieliczni a warto, by poznali je także inni.”

Autorka książki z wykształcenia jest polonistką. Obecnie przebywa na emeryturze, a wcześniej pracowała w Ośrodku Sportu i Rekreacji, a także w redakcji Głosu Wolsztyńskiego. Z Bronikowem wiążą ją więzy rodzinne. To jej drugie wydawnictwo, wcześniej była współautorką albumu o Wolsztynie.

Książka „Opowiem wam o Bronikowie” dostępna będzie w śmigielskiej bibliotece oraz jej filiach, a także można ją nabyć w Centrum Kultury w Śmiglu w Izbie Pamięci Ziemi Śmigielskiej. Promocja książki w Bronikowie zostanie połączona z sesją popularno-naukową i odbędzie się wczesną jesienią.

AKA

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych