fb
06 listopada 2017

English? Deutsch? – żaden problem!

30 października w Zespole Szkół w Starym Bojanowie odbył się III edycja konkursu językowego z serii LIGA MIĘDZYGIMNAZJALNA: English? Deutsch? – żaden problem! Konkurs nie polegał wyłącznie na sprawdzeniu znajomości języków, ale pokazał, że można ich używać w sposób nietypowy i się nimi bawić. Jego pomysłodawcą jest Krzysztof Ziegler. W tegorocznej edycji konkursu Stare Bojanowo gościło szkoły z Czacza, Śmigla i Bronikowa. Oto konkurencje, które uczestnicy musieli pokonać:

1) Autoprezentacja, czyli zaprezentowanie zespołu całemu jury i wszystkim osobom obecnym na sali przy użyciu różnych strojów, krótkich scenek, melodii, recytacji itp.

2) Układanie puzzli z zabytkiem z kraju anglo- lub niemieckojęzycznego. Konkursowicze musieli najpierw ułożyć puzzle z konkretnym miejscem, a następnie powiedzieć jaką ma nazwę i gdzie ono się znajduje.

3) Wymawianie łamańców językowych (tongue-twisters i Zungenbrecher). Wylosowana osoba z danej drużyny miała za zadanie sprawnie przeczytać dany „łamaniec językowy”, czyli coś jak „stół z powyłamywanymi nogami” tylko, że taki, którym muszą się zmagać użytkownicy języka angielskiego i niemieckiego.

4) Scenki językowe i układanie dialogów w sytuacjach życia codziennego.

5) Czytanie fragmentu tekstu. Przedstawiciele drużyn odczytywali dwa krótkie fragmenty tekstów z tegorocznego Egzaminu Gimnazjalnego, które już znali. Chodziło o to, by teksty przeczytać jak najbardziej poprawnie i bez niepotrzebnych zawahań.

6) Narysuj to, co ja. Zawodnicy otrzymali kartki i przybory do rysowania, a ich zadaniem było narysowanie obrazka, zgodnie z opisem kogoś z organizatorów.

7) Kalambury - jedna z osób z danej drużyny pokazywała i opisywała słownie w języku angielskim i/lub niemieckim dane hasło. Dwie pozostałe osoby z drużyny, stojące naprzeciwko niej miały za zadanie je odgadnąć.

8) Karaoke. Zespoły śpiewały piosenkę mając podany tekst. Występujący ubierali się też w stroje, dostosowane do ich występu.

Nad tym, aby wszystko odbyło się zgodnie z regulaminem i zasadami fair play czuwało jury. W jego skład weszli nauczyciele języków obcych, którzy przyjechali ze swoimi podopiecznymi. Jury przewodniczyła Justyna Kokocińska, metodyk do spraw języków obcych z Leszna. Konkurs przeprowadziła Justyna Majchrzak-Glapiak przy pomocy Wiolety Radoły.

Aby umilić spotkanie także wszystkim kibicom, przygotowano dodatkową atrakcję: krzyżówkę. Prawidłowe rozwiązania można było wrzucić do kosza, a wylosowana osoba otrzymała prezent.

Honorowy patronat nad konkursem objął Wiesław Kasperski - przewodniczący Rady Miejskiej Śmigla, który ufundował nagrody dla uczestników, w tym okazały puchar dla zwycięzców.

Ostatecznie konkurs wygrał zespół Girls z Czacza przed drużyną Annie’s Angels ze Śmigla. Drużyna ze starego Bojanowa Cinnamon Rolls zajęła w tym roku miejsce trzecie.

Podczas konkursu obecny był również dyrektor szkoły Tadeusz Ilmer.

ZS w Starym Bojanowie

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych