fb Wirtualny spacer
04 lipca 2016

Folklorystyczny pociąg „odjechał”

VI Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Pociąg do Folkloru” zwieńczył niedzielny koncert galowy, który 3 lipca 2016 r. odbył się na śmigielskiej stacji kolejki wąskotorowej.

Przed publicznością, wśród której zasiedli m.in.: wicestarosta kościański - Stefan Stachowiak, burmistrz Śmigla - Małgorzata Adamczak, zastępca burmistrza - Marcin Jurga, zastępca wójta gminy Kościan - Mirosław Duda, przewodniczący Rady Miejskiej - Wiesław Kasperski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie - Arleta Adamczak-Puk, zaprezentowały się trzy zespoły zagraniczne: węgierski Dance Ensemble „Rege”, rumuński Folk Ensemble „Banul Mihalcea” i słowacki - Folklórny Súbor „Čarnica” oraz rodzimy „Żeńcy Wielkopolscy”. Zebrani obejrzeli również międzynarodowe zawody drezyn ręcznych, w których wzięli udział reprezentanci wszystkich zespołów folklorystycznych. Obok występów na scenie odbywały się turystyczne przejazdy wąskotorówką. Na zakończenie koncertu galowego zagraniczne zespoły oraz burmistrz Małgorzata Adamczak otrzymali pamiątkowe ceramiki ufundowane przez Stowarzyszenie „Żeńcy Wielkopolscy”.

Folklorystyczne spotkania trwały kilka dni. W czwartek, 30 czerwca zespoły zwiedzały Poznań, zaś piątek przedstawiciele tanecznych grup rozpoczęli poranną wizytą w Urzędzie Miejskim Śmigla. Powitali ich: Marcin Jurga – zastępca burmistrza Śmigla, Stefan Stachowiak – wicestarosta kościański oraz Arleta Adamczak-Puk – dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie i jednocześnie radna Rady Miejskiej Śmigla. Po wizycie członkowie zespołów, już w pełnym składzie, zwiedzili śmigielskie wiatraki oraz dzięki uprzejmości Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Śmiglu skorzystali ze strzelnicy. Wieczorem na tancerzy i muzyków czekały liczne atrakcje przygotowane na śmigielskiej kolejce wąskotorowej. Zakończone zostały ogniskiem przy sali wiejskiej w Robaczynie. Członkowie zespołów zwiedzili śmigielską lokomotywownię, skorzystali z przejazdów drezynami oraz przejazdów kolejką. Wieczór na wąskotorówce odbył się w ramach projektu „Folklor na wąskich torach” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Śmigielskiej Kolejki Wąskotorowej, a współfinansowanego ze środków powiatu kościańskiego.

W sobotę uczestnicy folklorystycznych spotkań, w godzinach przedpołudniowych, skorzystali z bazy sportowej w Śmiglu, a wieczorem w ramach widowiska świętojańskiego koncertowali w Skansenie Filmowym „Soplicowo” w Cichowie.

W niedzielę, przed koncertem galowym, poszczególne zespoły uświetniły msze św. w śmigielskich parafiach oraz w parafii w Starym Bojanowie.

Organizatorami spotkań byli: Stowarzyszenie Miłośników Folkloru „Żeńcy Wielkopolscy”,  burmistrz Śmigla i starosta kościański. Natomiast współorganizatorami zostali: Miasto i Gmina Krzywiń, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Śmiglu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Śmigielskiej Kolejki Wąskotorowej, a także Centrum Kultury w Śmiglu. Organizatorzy składają podziękowania Bractwu Kurkowemu w Śmiglu, Ośrodkowi Kultury Fizycznej w Śmiglu oraz członkom i rodzicom z Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” za pomoc w przeprowadzeniu spotkania folklorystycznego.

Projekt „Pociąg do folkloru” został współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Starostwo Powiatowe w Kościanie. Patronat medialny objęli: Radio Elka i Telewizja Leszno.

AKA

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych