fb Wirtualny spacer
19 października 2018

Geocaching w Gminie Śmigiel

W ostatnich tygodniach na terenie kilku miejscowości Gminy Śmigiel pojawiły się geoskrytki w ramach międzynarodowej „zabawy”, która zwana jest Geocaching. Polega ona na ukryciu w terenie, w ciekawych miejscach, pojemników, pobraniu współrzędnych GPS i umieszczeniu ich wraz z opisem miejsca w ogólnoświatowym serwisie geocaching.com. Geocacherzy, czyli osoby, które bawią się w tą światową grę, przyjeżdżają w teren, mają za zadanie znaleźć ukryte pojemniki oraz przy okazji poznać prezentowane miejsce lub jego historię.

Na warsztatach obywatelskich realizowanych w ramach projektu „Pociągnijmy razem..” przez Partnerstwo Lokalne w Śmiglu mieszkańcy wybrali najciekawsze miejsca w swojej wsi oraz pod okiem eksperta Krzysztofa Szustki przygotowali geoskrytki w terenie. W Czaczyku powstało 5 skrytek, w Bronikowie 3, w Bruszczewie 2, a w Spławiu 12 sztuk. A oto nazwy założonych geoskrytek, które prezentują najciekawsze miejsca i walory miejscowości: Na końskiej murawie, Do Twej dążym kaplicy, U sołtysowej, Woda – źródło życia, W cieniu cmentarza, Rumblowisko, Dobry duch Czaczyka oraz seria 12 geoskrytek Krowim Szlakiem w Spławiu. Łącznie powstały 22 nowe miejsca, jako oferta turystyczna dla geocacherów z Polski i za granicy. W całym powiecie krościeńskim geoskrytek jest już 86, w województwie Wielkopolskim 3735, w Polsce ponad 44 tys. a na całym świecie ponad 3 mln. Geocaching jest coraz bardziej popularny w Polsce i bawi się w niego już kilkaset tysięcy osób. Na świecie są to miliony mieszkańców, którzy wyjeżdżając na weekend, czy też na wakacje, wybierają te miejsca, które posiadają geoskrytki.
Do końca roku powstanie jeszcze kilka geoskrytek. Zapraszamy chętnych mieszkańców do zapoznania się z tą formą rekreacji i wyruszenia na „poszukiwania skarbów” gminy Śmigiel.
Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

AW

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych