fb Wirtualny spacer
19 czerwca 2024

Ignysiowy Laur 2024

W gminie Śmigiel 15 i 16 czerwca odbyło się szereg wydarzeń w ramach V Festiwalu Kultury Ludowej "Ignysiowy Laur" zorganizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Folkloru "Żeńcy Wielkopolscy".

Sobotni Piknik z Oskarem Kolbergiem w Morownicy rozpoczął się muzyką dudziarską na skwerze Oskara Kolberga i Bogumiła Hoffa, a zakończył potańcówką przy dudach.

W niedzielnym programie festiwalu był m.in. koncert w sali widowiskowej Centrum Kultury w Śmiglu, który poprzedziła Gala "Ignysiowy Laur".

W festiwalu wzięły udział wielkopolskie kapele dudziarskie i koźlarskie oraz zaproszeni goście: Zespół Josefa Režného i Goście (Strakonice - Czechy), Pipes & Violin - Celtic Music (Szczecin), Kapela Rytów spod Magurki (Beskid Suski),  Zespół Regionalny „Wisła” z Wisły oraz gospodarze ZPiT „Żeńcy Wielkopolscy”.

W ramach imprezy odbyły się także warsztaty muzyczne dla młodych dudziarzy i skrzypków oraz Konkurs Tradycyjnej Muzyki Dudziarskiej „Ignysiowy Laur”.

W tym roku jury Ignysiowy Laur przyznało Wiktorowi Marszał w kategorii dudy, Cezaremu i Jędrzejowi Bednarczyk ex aequo w kategorii skrzypce oraz Katarzynie Kruszona i Wojciechowi Ozóg w kategorii kapela tradycyjna dudziarska. Wśród nagrodzonych podczas festiwalu znaleźli się także muzycy ZPiT Żeńcy Wielkopolscy. W kategorii sierszenki II miejsce zajął Piotr Frąckowiak. W Kategorii kapel drugie miejsce zajęli: Bogna Sadowska i Filip Frąckowiak, a trzecie miejsce Martyna Majorek i Filip Szczerbal. Alicja Ratajszczak i Danuta Donaj zajęły ex aequo trzecie miejsce w kategorii skrzypce. W tej samej kategorii przedstawiciele gospodarzy festiwalu: Maja Machowiak, Amelia Szłapka, Nikola Grochowa i Barbara Sobierajska otrzymali wyróżnienia.

Współorganizatorami festiwalu byli: Gmina Śmigiel, Centrum Kultury w Śmiglu, Powiat Kościański, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nietążkowie, Szkoła Podstawowa w Bronikowie oraz Rada Sołecka i KGW w Morownicy.

Festiwal otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Patronat nad festiwalem objęli: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Instytut Oskara Kolberga w Poznaniu, Muzeum Okręgowe w Lesznie, Konsulat Honorowy Republiki Czeskiej w Poznaniu oraz Czeskie Centrum Warszawa.

AKA

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych