fb Wirtualny spacer
17 maja 2017

Imieniny Wiatraków

Po raz trzeci w Śmiglu świętowano imieniny wiatraków – Serwacego i Pankracego. Impreza odbyła się 13 maja i towarzyszyło jej wiele atrakcji nawiązujących do młynarstwa i nie tylko.  Imieninowy festyn, po raz kolejny poprzedził też kilkudniowy plener malarsko-rzeźbiarski, a efekty pracy artystów, siedmiu malarzy: Ewy Buksalewicz-Moskal, Krystyny Buraczewskiej, Hanny Kuberkiewicz, Marii Silskiej, Mirosława Małeckiego, Antoniego Szulca, Anny Hryniewicz-Szulc oraz trzech rzeźbiarzy: Karola Domagały, Krzysztofa Żaka i Dominika Samola można było podziwiać na prezentowanej wystawie poplenerowej. Jeden z obrazów powstałych podczas pleneru malarskiego otrzymał w prezencie Béla Marton burmistrz Balatonfűzfö miasta partnerskiego na Węgrzech, który wraz z delegacją gościł w Śmiglu.

Podczas obchodów, w ramach Targów Ekonomii Społecznej współorganizowanych z leszczyńskim Stowarzyszeniem PISOP, swoje stoiska prezentowały miejscowe organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „INGA”, Stowarzyszenie Światło Nadziei i prowadzone przez nie Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kościanie, Fundacja na Rzecz Ochrony Zabytków Ziemi Śmigielskiej, Stowarzyszenie Raptor 4x4, Fundacja Pomóc Inaczej ze Starego Bojanowa, Spółdzielnia Socjalna „Śmigielanka” ze Śmigla, śmigielskie Koło Pszczelarzy, Grupa Motocyklowa „Wind Wolves” ze Śmigla, Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Czaczu „Aktywni dla dzieci” oraz Stowarzyszenie „Partnerstwo Lokalne w Śmiglu”.

Dużym zainteresowaniem, głównie wśród dzieci, cieszył się proces „od ziarenka do bochenka”, który zaczynał się mieleniem ziaren, a kończył na wypieku chleba. Imprezie towarzyszyło też zwiedzanie wiatraków z przewodnikiem, w którego wcielił się znany regionalista Piotr Filipowicz. Wiatrak odwiedziło ponad 250 osób. Na scenie przed publicznością zaprezentowali się: Kapela Podwórkowa „Wiarusy”, Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” z Nietążkowa oraz laureaci I Gminnego Przeglądu Talentów „Perła” w Śmiglu i laureatki konkursu gwarowego w Bukówcu Górnym. Na najmłodszych czekały też darmowe dmuchańce ufundowane przez Burmistrza Śmigla.

Rozstrzygnięto ponadto konkurs na film promujący Śmigiel, jako miasto wiatraków. Do konkursu zgłoszone zostały dwie prace z Gimnazjum w Śmiglu. Pierwsze miejsce zdobył Stanisław Świdziński, a drugie Dobrochna Szulc.

Organizatorem imienin było ponownie Stowarzyszenie „Partnerstwo Lokalne w Śmiglu” w partnerstwie z  Burmistrzem Śmigla, Starostwem Powiatowym w Kościanie, Centrum Kultury w Śmiglu, Fundacją na Rzecz Ochrony Zabytków Ziemi Śmigielskiej, Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych „INGA”, szkołami z gminy Śmigiel, restauracjami i barami: „Marta”, „Poemat”, „Agora”, „Kakadu”, „Gastro Time”, Ranczo w Dolinie” oraz Pizzerią „Italiano”.

AK, fot. AKA, SG

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych