fb Wirtualny spacer
14 maja 2018

Imieniny Wiatraków

Po raz czwarty w Śmiglu świętowano imieniny wiatraków – Serwacego i Pankracego. Impreza odbyła się 12 maja i towarzyszyło jej wiele atrakcji nawiązujących do młynarstwa, a w tym roku także do setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz 200 rocznicy śmierci generała Jana Henryka Dąbrowskiego.  Imieninowy festyn, po raz kolejny poprzedził też kilkudniowy plener malarsko-rzeźbiarski, a efekty pracy artystów: Anny Bednarczuk, Doroty Goleniewskiej-Szelągowskiej, Eugeniusza Szelągowskiego, Elizy Szulc, Aleksandry Adamczak, Stanisława Szymkiewicza,  Antoniego Szulca, Anny Hryniewicz-Szulc, Karola Domagały, Krzysztofa Żaka i Dominika Samola można było podziwiać na prezentowanej wystawie poplenerowej. Podczas obchodów swoje stoiska prezentowali także: Stowarzyszenie Światło Nadziei i prowadzone przez nie Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kościanie, śmigielskie Koło Pszczelarzy, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Śmiglu. Kąciki kreatywne dla dzieci przygotowali: Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „INGA” oraz szkoły z terenu gminy Śmigiel.

Zainteresowaniem cieszył się ponadto obóz napoleoński stanowiący część zbiorów Muzeum Napoleońskiego z Witaszyc. Imprezie towarzyszyło też zwiedzanie wiatraków z przewodnikiem, w którego wcielił się znany regionalista Piotr Filipowicz. Przed publicznością zaprezentowały się także dzieci z Przedszkola w Śmiglu, szkoły w Starej Przysiece Drugiej oraz grupa teatralna działająca przy Centrum Kultury w Śmiglu z przedstawieniem pt. "Zaślubiny Basi". W programie było ponadto śpiewanie piosenek patriotycznych z Piotrem Filipowiczem.

Rozstrzygnięto również konkurs fotograficzny ogłoszony przez Burmistrz Śmigla  z okazji Imienin Wiatraków. (Szczegółowe informacje o konkursie można przeczytać w osobnym artykule pt. "W nagrodę wystawa plenerowa".)

Organizatorem imienin byli: Burmistrz Śmigla, Stowarzyszenie „Partnerstwo Lokalne w Śmiglu”. Imprezę wsparli:  Centrum Kultury w Śmiglu, Fundacja na Rzecz Ochrony Zabytków Ziemi Śmigielskiej, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „INGA”, szkoły z gminy Śmigiel, restauracje i bary: „Marta”, „Poemat”, „Agora”, „Kakadu”, "Żółtek", Family Club oraz Pizzeria „Italiano”. Partnerstwo Lokalne w Śmiglu pozyskało dofinansowanie z Powiatu Kościańskiego na realizację projektu IV Imieniny Wiatraków.

Dzień zakończyła zabawa taneczna.

AKA, fot. M. Dymarkowska

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych