fb
14 maja 2018

Imieniny Wiatraków

Po raz czwarty w Śmiglu świętowano imieniny wiatraków – Serwacego i Pankracego. Impreza odbyła się 12 maja i towarzyszyło jej wiele atrakcji nawiązujących do młynarstwa, a w tym roku także do setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz 200 rocznicy śmierci generała Jana Henryka Dąbrowskiego.  Imieninowy festyn, po raz kolejny poprzedził też kilkudniowy plener malarsko-rzeźbiarski, a efekty pracy artystów: Anny Bednarczuk, Doroty Goleniewskiej-Szelągowskiej, Eugeniusza Szelągowskiego, Elizy Szulc, Aleksandry Adamczak, Stanisława Szymkiewicza,  Antoniego Szulca, Anny Hryniewicz-Szulc, Karola Domagały, Krzysztofa Żaka i Dominika Samola można było podziwiać na prezentowanej wystawie poplenerowej. Podczas obchodów swoje stoiska prezentowali także: Stowarzyszenie Światło Nadziei i prowadzone przez nie Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kościanie, śmigielskie Koło Pszczelarzy, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Śmiglu. Kąciki kreatywne dla dzieci przygotowali: Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „INGA” oraz szkoły z terenu gminy Śmigiel.

Zainteresowaniem cieszył się ponadto obóz napoleoński stanowiący część zbiorów Muzeum Napoleońskiego z Witaszyc. Imprezie towarzyszyło też zwiedzanie wiatraków z przewodnikiem, w którego wcielił się znany regionalista Piotr Filipowicz. Przed publicznością zaprezentowały się także dzieci z Przedszkola w Śmiglu, szkoły w Starej Przysiece Drugiej oraz grupa teatralna działająca przy Centrum Kultury w Śmiglu z przedstawieniem pt. "Zaślubiny Basi". W programie było ponadto śpiewanie piosenek patriotycznych z Piotrem Filipowiczem.

Rozstrzygnięto również konkurs fotograficzny ogłoszony przez Burmistrz Śmigla  z okazji Imienin Wiatraków. (Szczegółowe informacje o konkursie można przeczytać w osobnym artykule pt. "W nagrodę wystawa plenerowa".)

Organizatorem imienin byli: Burmistrz Śmigla, Stowarzyszenie „Partnerstwo Lokalne w Śmiglu”. Imprezę wsparli:  Centrum Kultury w Śmiglu, Fundacja na Rzecz Ochrony Zabytków Ziemi Śmigielskiej, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „INGA”, szkoły z gminy Śmigiel, restauracje i bary: „Marta”, „Poemat”, „Agora”, „Kakadu”, "Żółtek", Family Club oraz Pizzeria „Italiano”. Partnerstwo Lokalne w Śmiglu pozyskało dofinansowanie z Powiatu Kościańskiego na realizację projektu IV Imieniny Wiatraków.

Dzień zakończyła zabawa taneczna.

AKA, fot. M. Dymarkowska

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych