fb
13 maja 2019

Imieniny Wiatraków z pszczołami

V imieniny śmigielskich wiatraków – Serwacego i Pankracego odbyły się 11 maja. Imprezę połączono z jubileuszem 130-lecia Koła Pszczelarzy w Śmiglu, tak więc motywem przewodnim tegorocznych imienin były pszczoły. Imieninowy festyn, po raz kolejny poprzedził kilkudniowy plener malarsko-rzeźbiarski, a efekty pracy artystów: Doroty Goleniewskiej-Szelągowskiej, Eugeniusza Szelągowskiego, Stanisława Babczyńskiego, Marioli Przymuszały, Marii Silskiej, Jolanty Kempy-Małeckiej, Beaty Kot-Gustaw,  Anny Hryniewicz-Szulc, Dominika Samola, Antoniego Szulca – komisarza pleneru oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kościanie można było podziwiać na prezentowanej wystawie poplenerowej. W tym roku podczas imienin można było zobaczyć także efekty pracy uczestników śmigielskiej sekcji fotograficznej działającej przy Centrum Kultury: Marcina Walewicza, Katarzyny Gruszko, Sławomira Mielcarka, Ewy Gucińskiej, Piotra Szudry, Piotra Białego, Natalii Primel i Pauliny Stróżyk. Główne stoisko należało do śmigielskich pszczelarzy, którzy byli również organizatorem terenowej gry dla uczestników imienin. Wzięło w niej udział 11 drużyn. I miejsce zajęła Anna i Krzysztof Zeiske, II Kajetan i Krzysztof Czamańscy, a III Julia, Maja i Marysia Sikorskie. Kąciki kreatywne dla dzieci przygotowały szkoły z terenu gminy Śmigiel. Domowe wypieki i trunki z miodem prezentowały na swoich stoiskach koła gospodyń wiejskich z: Karśnic, Sierpowa, Spławia, Morownicy, Starej Przysieki Pierwszej, Poladowa oraz Żegrówka. Podczas obchodów swoje stoiska prezentowało także: Stowarzyszenie Światło Nadziei i prowadzone przez nie Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kościanie.
Imprezie, tradycyjnie towarzyszyło też zwiedzanie wiatraków z przewodnikiem, w którego po raz kolejny wcielił się znany regionalista Piotr Filipowicz. Przed publicznością zaprezentowały się dzieci z Przedszkola w Śmiglu, „motylice” ze szkoły w Starej Przysiece Drugiej, seniorki z Klubu Seniora „Tęcza” działającego przy OPS w Śmiglu oraz śmigielskie mażoretki „Iris” działające przy Młodzieżowej Orkiestrze Dętej w Śmiglu. Uczestnikom imienin przygrywała także Kapela Podwórkowa „Wiarusy”.
Rozstrzygnięto również konkurs na największy wiatrak zgłoszony w ramach akcji „By legenda stała się faktem zbierzmy 99 wiatraków” ogłoszony przez Burmistrz Śmigla  z okazji Imienin Wiatraków. Dyplom i nagroda została przyznana właścicielce wiatraka w Brońsku.
Organizatorami imienin byli: Burmistrz Śmigla, Stowarzyszenie „Partnerstwo Lokalne w Śmiglu”, Centrum Kultury w Śmiglu. Współorganizatorami byli: Fundacja na Rzecz Ochrony Zabytków Ziemi Śmigielskiej, szkoły z gminy Śmigiel, Przedszkole w Śmiglu, restauracje i bary: „Marta”, „Poemat”, „Agora”, „Kakadu”, "Żółtek", Family Club oraz Pizzeria „Italiano”. Partnerstwo Lokalne w Śmiglu pozyskało dofinansowanie z Powiatu Kościańskiego na realizację projektu V Imieniny Wiatraków. Imprezę wsparł ponadto Bank Spółdzielczy w Śmiglu.

Patronat medialny nad imprezą objęła Telewizja Leszno.
Dzień zakończyła dyskoteka.


AKA 

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych