fb Wirtualny spacer
17 czerwca 2015

Informacje z Zespołu Szkół w Czaczu

Historia z poezją w tle

Uczennica klasy VIb Szkoły Podstawowej w Czaczu Marianna Han 29 maja 2015 r. odebrała w Poznaniu nagrodę za zajęcie II miejsca w regionalnym konkursie "Poezja z historią w tle", organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Konkurs polegał na napisaniu wiersza, który swą treścią nawiązywał do wydarzeń historycznych związanych z najbliższą okolicą lub rodziną. Marianna zdobyła drugie miejsce, co jest bardzo dużym wyróżnieniem i docenieniem talentu poetyckiego. Poniżej przedstawiamy jej wiersz, który podczas gali wręczania nagród odczytała w obecności wielu znakomitych gości oraz innych uczestników konkursu.
„Dwa krzyże”
Dziecko smutne a chlebak pusty
Rok pięćdziesiąty szósty
Od krwi czerwonej splamione chusty
Rok pięćdziesiąty szósty
Praca przerwana, strajk honorowy
W owego roku dzień czerwcowy.
W imię wolnej Polski odbudowy
W owego roku dzień czerwcowy.
Lecz władza z głosem ludu się nie godzi
I wojsko na ulicę Poznania wychodzi                                                        
I strzela do swych rodaków, braci                                                         
A lud ostatnią garstkę nadziei już traci
Są zabici, dziecko w ramionach ojca kona
Lecz przyjdzie czas kiedy zemsta się dokona
I stało się po latach, zwycięstwo odnieśliśmy
A dla bohaterów w Poznaniu dwa krzyże wznieśliśmy.

Alicja w Krainie Czarów

5 maja 2015 r. uczniowie czackiej szkoły wraz z nauczycielami udali się do Teatru Wielkiego w Poznaniu na widowisko baletowo-operowo-akrobatyczne pt. „Alicja w Krainie Czarów”. Pomysłodawcą i reżyserem spektaklu była Anna Niedźwiedź, muzykę skomponował Gabriel Kaczmarek, a wykonywała ją Sinfonietta Polonia pod batutą Cheung Chau. Na scenie wystąpiło ponad 120 osób. Obok zawodowych wykonawców widzowie mogli podziwiać  uczniów Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź oraz Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca i Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej. Ponad dwugodzinne przedstawienie było przerywane brawami i okrzykami zachwytu, fascynowało nie tylko tańcami i pokazami akrobatycznymi, ale również niezwykłymi kostiumami i scenografią. Spektakl przeniósł widzów do tajemniczej krainy baśni, czarów, niesamowitych zdarzeń, będąc przy tym opowieścią o poszukiwaniu przyjaźni i własnej tożsamości. Oglądający nagrodzili występujących długimi brawami.

Szkolna Olimpiada Sportowa Klas I-III

1 czerwca 2015, w Dzień Dziecka w Czaczu odbyła się Szkolna Olimpiada Sportowa klas I-III. Uczniowie mogli wystartować w trzech wybranych przez siebie konkurencjach: w biegu przełajowym, w skoku w dal, w rzutach do celu, w rzutach piłką lekarską, w biegu na 40 m i w skokach przez skakankę. Po zaciętej walce najlepsi stanęli na podium i odebrali z rąk wicedyrektor Marii Szudry medale.

Ocalić od zapomnienia…

29 maja na cmentarzu parafialnym w Czaczu odbyła się wzruszająca uroczystość upamiętniająca Józefa Kozicę - powstańca wielkopolskiego, który zginął pod Rynarzewem w 1919 r. W obecności Burmistrz Śmigla Małgorzaty Adamczak, księdza proboszcza Piotra Markiewicza, dyrektor Renaty Stachowskiej, radnego i sołtysa wsi Czacz Lecha Żaka, pocztów sztandarowych OSP Czacz, Zespołu Szkół w Starym Bojanowie, Zespołu Szkół w Czaczu, harcerek i uczniów z czackiej szkoły oraz rodziny została ustawiona pamiątkowa tablica. Ten nieznany grób odkryły uczennice klasy III gimnazjum realizując projekt. Nawiązały w tej sprawie kontakt z Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, który ufundował tablicę. Działania uczennic stały się początkiem kolejnego projektu, którego celem jest odkrycie i oznakowanie grobów czackich bohaterów.

Życie codzienne w starożytnym Rzymie

"Życie codzienne w starożytnym Rzymie" to temat lekcji, którą uczniowie klasy IV wiernie odtworzyli wykorzystując elementy dramy. Chłopcy przebrani za rzymskich legionistów ćwiczyli szyk bojowy, a następnie uczestniczyli w uczcie, którą przygotowały ich koleżanki przebrane za rzymianki. Wspólnie spożywali posiłki przygotowane przez uczennice: kurczaka w miodzie, placki z dodatkiem różnych ziół, sery i owoce. Następnie odbyła się walka gladiatorów, która w przeszłości była istotnym elementem rozrywki Rzymian. Widzami byli nie tylko nauczyciele, ale i przybyli rodzice.

Festiwal Nauki

W środę 20 maja odbył się Festiwal Nauki, który był podsumowaniem całorocznej pracy uczniów i nauczycieli w ramach programu "Szkoła z klasą 2.0". W czasie festiwalu uczniowie prezentowali publicznie wyniki swej pracy na zajęciach. Zaproszeni uczniowie obejrzeli pokaz obsługi zadań multimedialnych "Tajemnice przyrody" i interaktywnego testu matematycznego, prezentację multimedialną dokumentującą współpracę pierwszoklasistów i koła fotograficznego. Ponadto uczniowie klasy Ib zaprezentowali plansze, które wykonali podczas trwania projektu. Ostatnią częścią festiwalu był pokaz właściwości graniastosłupów oraz pokaz z wykorzystaniem zestawu o odnawialnych źródłach energii.
Po zaprezentowaniu się wszystkich uczestników nastąpiło krótkie podsumowanie oraz przypomnienie zasad z Kodeksu 2.0. Uczniowie zapoznali się także z plakatem, krótko omówili i uzasadniali jego poszczególne punkty.

ZS w Czaczu

 

 

 

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych