fb Wirtualny spacer
13 listopada 2017

Jak w Śmiglu świętowano 11 listopada

Uroczyste obchody z okazji narodowego Święta Niepodległości w Śmiglu rozpoczęły się Apelem Pamięci pod tablicą poświęconą hm. Zbigniewowi Łukomskiemu. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, delegacje szkół i miejscowych organizacji, jak również mieszkańcy. Obecny był również Wojciech Ziemniak Poseł na Sejm RP oraz delegacja z ramienia posła Adama Szłapki. Apel Poległych poprowadzony przez śmigielski Hufiec ZHP uświetniły salwy z armatek Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Śmiglu, werbliści z Zespołu Szkół w Starym Bojanowie, a także oprawa muzyczna w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

Po apelu zebrani przemaszerowali ulicami Śmigla do kościoła pw. św. Stanisława Kostki. Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił ks. Piotr Markiewicz, któremu asystował gospodarz parafii ks. Tadeusz Fołczyński. Oprawę muzyczną podczas mszy dodatkowo zapewnił Chór „Harmonia”. Wiązanki kwiatów i znicze w miejscach pamięci złożyli przedstawiciele władz samorządowych oraz przedstawiciele organizacji i instytucji Ziemi Śmigielskiej.

W tym roku dalsza część obchodów odbyła się na targowisku. Tam przed publicznością zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta, po raz pierwszy w Śmiglu wraz z mażoretkami. Dodatkową atrakcję stanowił sprzęt wojskowy prezentowany przez 1 Leszczyński Dywizjon Przeciwlotniczy oraz 3 Kresowy Dywizjon Przeciwlotniczy. Na plac stawili się także motocykliści z śmigielskiej grupy motocyklowej „Wind Wolves”, a także Henryk Daszkiewicz, który zaprezentował swoją kolekcję zabytkowych aparatów fotograficznych oraz motocykl.

Na cześć Święta Niepodległości burmistrz Małgorzata Adamczak wspólnie z zastępcą Marcinem Jurgą, Wiesławem Kasperskim - przewodniczącym Rady Miejskiej oraz harcerzami wypuścili białe i czerwone lampiony.

Organizatorami obchodów byli: Burmistrz Śmigla, Hufiec ZHP Śmigiel, Centrum Kultury w Śmiglu. W przygotowanie imprezy włączyli się również MOD, policja, straż miejska, straż pożarna, szkoły z terenu Gminy Śmigiel. Burmistrz Śmigla składa wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie uroczystości serdeczne podziękowania.

AKA

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych