fb Wirtualny spacer
05 maja 2022

„Marzyciel, który spełnia marzenia” – wernisaż wystawy Marcina Szymczaka

W kaplicy poewangelickiej w Śmiglu odbył się wernisaż wystawy fotograficznej z okazji Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej. Autorem zdjęć jest Marcin Szymczak – były podopieczny Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kościanie, obecnie pracownik Urzędu Miejskiego Śmigla. Wystawa była prezentem-niespodzianką od burmistrz Śmigla Małgorzaty Adamczak. – „Inspiracją do jej powstania było przepiękne zdjęcie róży, które Marcin mi kiedyś przysłał.” – zdradziła podczas otwarcia wystawy – „Pomyślałam, że Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych to doskonała okazja, by zorganizować mu taką wystawę, by więcej osób zobaczyło jego piękne fotografie.”


Celem święta obchodzonego corocznie 5 maja jest łamanie barier i stereotypów panujących w opinii publicznej dot. osób niepełnosprawnych. Pan Marcin Szymczak jest doskonałym przykładem tego, że niepełnosprawność nie wyklucza. - „Marzyciel, który nie tylko marzy ale od dziecka konsekwentnie dąży do tego by spełniać swoje marzenia.” – tak opisała bohatera wystawy jego ciocia. Każdy, kto choć raz był w Urzędzie Miejskim Śmigla, prawdopodobnie spotkał się z panem Marcinem Szymczakiem, bowiem odpowiedzialny on jest za pierwszy kontakt z klientem. Jego profesjonalizm podkreśliła podczas przemowy burmistrz Śmigla. - „Zawsze chętnie służy pomocą i każdego bez wyjątku darzy szczerym uśmiechem." – mówiła.

Pasja do fotografowania Marcina Szymczaka znana jest nie tylko najbliższym znajomym, ale także mieszkańcom wsi Wonieść. - „Marcin jest typem osoby, której wszędzie pełno. Od wczesnych godzin porannych, do późnych godzin nocnych można go spotkać jak spaceruje po naszej miejscowości i poluje na nowe kadry. – mówił sołtys wsi Alfred Splisteser i dodał, że jest dumny, że w Wonieściu ma mieszkańca, który ma tak piękną pasję i dzieli się nią z innymi.

Wernisaż wystawy cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania autora, który ze wzruszeniem odbierał gratulacje, m.in. od współpracowników z Urzędu Miejskiego Śmigla i znajomych z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kościanie. – „Ta wystawa pokazała jak wielu masz przyjaciół. To dużo mówi o człowieku.” – zauważył Piotr Błaszkowski, dyrektor Centrum Kultury w Śmiglu.

- „Jesteśmy dumni, że wychowanek Warsztatów Terapii Zajęciowej swoją pracą doszedł tak daleko.” – w emocjonalnej przemowie powiedziała jedna z podopiecznych WTZ w Kościanie, która podkreśliła również jak ważną rolę w ich życiu pełnią prowadzone tam zajęcia. Tym samym warto w tym miejscu przypomnieć, że Stowarzyszenie „Światło Nadziei” prowadzi zbiórkę pieniędzy na budowę nowej siedziby WTZ, która ma powstać na przekazanej przez gminę Śmigiel działce przy ul. Dudycza w Śmiglu. Każdy kto chciałby dołożyć swoją „cegiełkę” na ten cel, może to uczynić poprzez konto o numerze 94 8667 0003 0003 5510 2000 0150 w Banku Spółdzielczym w Śmiglu.


Wystawę będzie można jeszcze obejrzeć w wyznaczonych dniach, o czym będziemy informować w najbliższym czasie.

 

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych