fb
13 stycznia 2016

Mierzyliśmy wysoko!

Jak co roku Centrum Kultury w Śmiglu utworzyło sztab i włączyło się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Przez 23 lata działalności Fundacja WOŚP zakupiła sprzęt medyczny wydając blisko 650 mln zł zebranych w corocznych Finałach. Sukces Orkiestry jest sukcesem wszystkich, którzy chcą pomagać przekazując datki zarówno w dniu zbiórki, jak i w trakcie całorocznej działalności Fundacji.

Każdego roku szczegółowo określany jest cel finałowej zbiórki. Ubiegłoroczny 23. Finał WOŚP poświęcony był podtrzymaniu standardów leczenia dzieci na specjalistycznych oddziałach pediatrycznych. W efekcie tej zbiórki, po przeprowadzeniu 43. Konkursu Ofert (w dniach 23-25 listopada 2015 r.), wyposażone zostaną dziecięce oddziały pulmonologiczne, reumatologiczne oraz kardiochirurgiczne, a po 44. Konkursie Ofert (który odbył się w dniach 14-16 grudnia 2015 roku) – onkologiczne. Między innymi do szpitali trafią dwa rezonanse magnetyczne (do warszawskiego Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” oraz do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie).

W trakcie 23. Finału Orkiestra po raz trzeci zagrała także dla seniorów, dzięki czemu wsparcie otrzymały oddziały geriatryczne, a także kilkadziesiąt Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych w całej Polsce. 

Zarząd Fundacji WOŚP po konsultacjach ze środowiskami medycznymi i prośbami spływającymi od polskich szpitali postanowił w czasie 24. Finału WOŚP po raz kolejny zbierać pieniądze dla pediatrii, tym razem wyposażając oddziały podstawowe, co umożliwi zakup sprzętu dla większej liczby szpitali, także tych małych. 24. Finał to również zbiórka na rzecz geriatrii.

„Mierzymy wysoko!” – takie było hasło tegorocznego finału, i trzeba przyznać, że w naszym sztabie udało się to hasło przekuć w kolejny rekord, zebraliśmy bowiem o dwa tysiące więcej niż w zeszłym roku, a dokładnie była to kwota 20 539,08 zł. Jesteśmy dumni z naszych 58 wolontariuszy i darczyńców.

Tradycyjnie, Finały WOŚP to nie tylko wolontariusze na ulicach miast, ale również koncerty. W tym roku w Śmiglu dla Wielkiej Orkiestry zagrali: Zespół Tańca Współczesnego „Pryzmat” ze Śmigla, Szkoła Tańca „Poezja” z Kościana, wokalistki Studia Piosenki „Muzol” działającego przy CK Śmigiel, oraz zespoły „Atmosfera”, „Pink Elephants” i „Monroe”. Koncert odbył się również w Czaczu, gdzie wystąpili m.in. uczniowie Zespołu Szkół w Czaczu oraz kwintet Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Śmigla.

W Śmiglu i w Czaczu nie zabrakło również „Światełka do Nieba” czyli pokazu sztucznych ogni – symbolu łączącej wszystkich tego dnia energii.

O tym jak przebiega Finał WOŚP decyduje nie tylko jego sztab czy wolontariusze. Wielkie znaczenie ma tu serce okazane przez sponsorów i darczyńców. W tym roku wolontariusze i wykonawcy mogli się pożywić ciepłą zupą dzięki hojności restauracji „Poemat”.

Drugi sztab WOŚP w naszej gminie, od wielu lat, jest tworzony przy Zespole Szkół w Bronikowie. Tam również jest organizowany koncert. W tym roku podczas 24. Finału wystąpił między innymi Szkolny Zespół Muzyczny pod kierownictwem Pauliny Jurgi, który z racji trwającego jeszcze okresu kolędowego zagrał kilka pastorałek. Następnie Beata Hałat przedstawiła krótki pokaz zumby, zachęcając przy tym publiczność do wspólnej zabawy.  Kolejnym punktem programu był krótki koncert muzyki poważnej w wykonaniu uczennicy klasy I gimnazjum, Pauliny Frąckowiak. Czas pomiędzy kolejnymi licytacjami umilił wszystkim Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz z Bukówca Górnego  oraz Kapela Podwórkowa „Wiarusy”. Podczas 24 Finału w Bronikowie udało się zebrać 3035zł i 50 euro, łatwo więc policzyć, że nasza gmina na rzecz WOŚP zebrała ponad 23,5 tysiąca zł. Możemy sobie tego wyniku pogratulować.

M.D.

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych