fb Wirtualny spacer
12 stycznia 2017

Oddali cześć Powstańcom Ziemi Śmigielskiej

Dokładnie w południe, 11 stycznia w rocznicę wymarszu śmigielskiej kompanii do Powstania Wielkopolskiego, w kościele w Czaczu rozpoczęła się Msza św. z udziałem pocztów sztandarowych w intencji Powstańców Wielkopolskich z Ziemi Śmigielskiej.

W tym roku uroczystość nie przypadkowo odbyła się w Czaczu. Na miejscowym cmentarzu znajdują się mogiły czterech powstańców: Ludwika Przybylaka, Leona Krajewskiego,  Franciszka Szymańskiego oraz Józefa Kozicy i tam też z kościoła przemaszerowali uczestnicy obchodów. Cześć powstańcom oddali przedstawiciele władz samorządowych, harcerze z śmigielskiego hufca oraz przedstawiciele szkół i miejscowych organizacji, a także mieszkańcy. Mszę św. odprawił ks. Kanonik Piotr Markiewicz – proboszcz czackiej parafii. Uczniowie szkoły w Czaczu podczas mszy zaprezentowali okolicznościowe przedstawienie.

Na grobach powstańców wiązanki złożyły przybyłe delegacje: przedstawiciele władz samorządowych: burmistrz Małgorzata Adamczak, Wiesław Kasperski – przewodniczący Rady Miejskiej, Lech Żak – radny, a jednocześnie sołtys wsi Czacz, kombatanci, przedstawiciele Zespołu Szkół w Czaczu oraz  Hufca ZHP w Śmiglu. Znicze na grobach złożyły delegacje miejscowych szkół oraz dyrektor i pracownicy Centrum Kultury w Śmiglu.

Uroczystości w Czaczu poprzedziło złożenie kwiatów przez delegację samorządu pod obeliskiem w Śmiglu, który upamiętnia wymarsz śmigielskiej kompanii.   

Organizatorami uroczystości byli: burmistrz Śmigla, harcerze Hufca ZHP w Śmiglu oraz Zespół Szkół w Czaczu.

W ramach obchodów odbędą się również Powstańcze Biegi Przełajowe o Grand Prix Powiatu Kościańskiego. Etap I w Śmiglu już 15 stycznia.

AKA

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych