fb Wirtualny spacer
15 maja 2024

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Śmiglu

W tym roku obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek rozpoczęły się 6 maja spotkaniem autorskim.

Miejską Bibliotekę Publiczną w Śmiglu odwiedziła Magdalena Witkiewicz autorka powieści obyczajowych, romansów, kryminałów i książek dla dzieci. Pisarka opowiedziała o początkach kariery, historii swojej rodziny i godzeniu życia prywatnego z pisaniem. Zgormadzona w sali klubowej publiczność miała wiele pytań do autorki, a po spotkaniu wytrwale stała w kolejce po autograf i wspólne zdjęcie.

Uwzględnione w programie obchodów pierwsze z zajęć przygotowanych dla seniorów odbywały się pod hasłem "Odkryj piękno natury". Panie przygotowały szklane świeczniki dekorowane suszonymi kwiatami oraz naturalną sól do kąpieli o właściwościach kosmetycznych. Bibliotekę wypełniła mieszkanka zapachów olejków lawendowych, lilakowych i pomarańczowych, a pojemniczki tęcza kolorów. Przygotowane w ten sposób dekoracje będą mogły posłużyć do relaksującej kąpieli.

Podczas drugich zajęć seniorki z Klubu Seniora "Tęcza" odwiedzili uczniowie klasy 3a Szkoły Podstawowej w Śmiglu, by zaprezentować im wiersze własnej twórczości, które powstały podczas lekcji. Dzieci zebrały sporo oklasków dla swoich pierwszych utworów. Wspólnie z paniami przygotowali kolorowe motyle, którymi udekorowali bibliotekę. Każdy czytelnik odwiedzający śmigielską bibliotekę może przeczytać i obejrzeć wspólną, międzypokoleniową pracę.

Jak co roku, w ramach Tygodnia Bibliotek przez Śmigiel przeszedł bajkowy korowód. Dzieci z przedszkoli oraz klas I-III z gminy Śmigiel, przebrane za bajkowe postacie wyruszyły z targowiska, by ulicami miasta dotrzeć do amfiteatru przy Centrum Kultury.

Po korowodzie, na scenie amfiteatru odbył się konkurs piosenki bajkowej i dziecięcej dla uczniów kl. III SP "Witajcie w naszej bajce". Do konkursu zgłosiło się sześcioro uczestników.

Jury w składzie: Dorota Ratajczak, Agnieszka Turkiewicz oraz Piotr Majer I miejsce przyznali Klaudii Ziegler (SP Śmigiel), II Zuzannie Hajduk (SP Stara Przysieka Druga filia w Wonieściu) oraz III Kingdze Strugarek (SP Śmigiel).

Podczas imprezy ogłoszono także wyniki konkursu plastycznego, do którego zgłoszono 463 prace. Odbył się on również pod hasłem "Witajcie w naszej bajce". Jury w składzie: Anna Hryniewicz -Szulc, Joanna Boroń, Iwona Fijołek wyłoniło następujących zwycięzców:

w kategorii przedszkole 3- i 4-latki:

-I miejsce Blanka Szulc (przedszkole Śmigiel)

- II miejsce Klara Klupsz (przedszkole Śmigiel)

-III miejsce Florentyna Jakubowska (przedszkole Śmigiel)

w kategorii przedszkole 5- i 6-latki:

-I miejsce Karolina Sowa (przedszkole Śmigiel)

- II miejsce Adrianna Klemenska (przedszkole Śmigiel)

-III miejsce Kuba Żurek (przedszkole Stara Przysieka Druga)

w kategorii uczniowie kl. I

- I miejsce Anna Nowak (SP Śmigiel)

- II miejsce Mikołaj Zborowski (SP Stara Przysieka Druga)

- III miejsce Karina Dekiert (SP Czacz)

w kategorii uczniowie kl. II

- I miejsce Jakub Ziegler (SP Śmigiel)

- II miejsce Kornelia Buchwald (SP Czacz)

- III miejsce Zofia Skrzypczak (SP Stare Bojanowo)

w kategorii uczniowie kl. III

-I miejsce Lilianna Migdał (SP Stara Przysieka Druga)

- II miejsce Michalina Samol (SP Śmigiel)

- III miejsce Olga Piotrowicz (SP Czacz)

Nagrody w obu konkursach wręczyli: Gabriela Kasperska wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Śmigla, Justyna Walczak zastępca Skarbnika Śmigla oraz Piotr Błaszkowski dyrektor Centrum Kultury w Śmiglu. Ich fundatorami byli: Burmistrz Śmigla oraz Dyrektor Centrum Kultury w Śmiglu.

Obchody Tygodnia Bibliotek zakończył Gminny Konkurs Pięknego Czytania dla klas II. Do konkursu zgłosiło się 22 uczniów z gminy Śmigiel. Dzieci do przygotowania i zaprezentowania miały fragmenty książki "Dolina Muminków" Tove Jansson. Jury w składzie: Barbara Ławniczak, Łukasz Wojciechowski oraz Joanna Lajsner przyznało następujące nagrody:

I miejsce: Stanisław Rzątkowski (SP Śmigiel)

II miejsce: Dobrochna Markowska (SP Bronikowo)

III miejsce: Alan Figura (SP Czacz)

Wyróżnienie: Maja Górczak (SP Stare Bojanowo).

Nagrody ufundowane przez Burmistrza Śmigla oraz Centrum Kultury w Śmiglu wręczyli Marcin Jurga zastępca Burmistrza Śmigla oraz Piotr Błaszkowski dyrektor Centrum Kultury.

Fot. MBP

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych