fb
18 grudnia 2018

Podsumowanie projektu partnerstwa

Nadszedł czas podsumowania projektu "Pociągnijmy Razem ..." realizowanego przez Stowarzyszenie „Partnerstwo Lokalne w Śmiglu”. Uczestnicy spotkali się w sobotę 8 grudnia 2018 r. w restauracji „Marta” w Śmiglu. Przedstawiciele sześciu sołectw: Bronikowa, Bruszczewa, Czaczyka, Nowej Wsi, Robaczyna i Spławia zaprezentowali to co w ramach inicjatyw lokalnych udało im się zrobić w swoich miejscowościach. Projekt, który 11 lipca rozpoczęło seminarium, trwał kilka miesięcy i składał się z wielu elementów.

Pierwszym krokiem był dwudniowy wyjazd studyjny, w dniach 13-14 07.2018 r., dla 29 osób w celu podpatrzenia dobrych praktyk w zakresie partycypacji społecznej oraz aktywności wiejskiej, którego tematem przewodnim były wioski z pomysłem – partycypacja w praktyce. Drugim krokiem była „Akademia partycypacji”, czyli cykl otwartych spotkań warsztatowych dla uczestników projektu i mieszkańców sołectw dotyczący partycypacji, zagospodarowania przestrzennego, pisania projektów oraz wykorzystania zasobów wsi w jej promocji. Kolejnym działaniem, w ramach projektu były Warsztaty Obywatelskie, przeprowadzone w sześciu miejscowościach, a dotyczące narzędzi partycypacji tj. funduszu sołeckiego oraz partnerskiego działania, a także wykorzystania zasobów wsi w promocji miejscowości i regionu.

Po części teoretycznej przyszła pora na konkretne działania w sołectwach. Dzięki zaangażowaniu i zdobytej wiedzy w Bronikowie, Bruszczewie, Czaczyku, Nowej Wsi, Robaczynie i Spławiu udało się stworzyć coś ciekawego i pożytecznego, a dodatkowo włączyć do wspólnych działań, większą niż zazwyczaj liczbę mieszkańców. Dzięki udziałowi w projekcie na terenie kilku miejscowości Gminy Śmigiel pojawiły się geoskrytki w ramach międzynarodowej „zabawy”, która zwana jest Geocaching. Polega ona na ukryciu w terenie, w ciekawych miejscach, pojemników, pobraniu współrzędnych GPS i umieszczeniu ich wraz z opisem miejsca w ogólnoświatowym serwisie. Osoby, które bawią się w tą światową grę, wyjeżdżają w teren, mając za zadanie znaleźć ukryte pojemniki oraz przy okazji poznać prezentowane miejsce lub jego historię. W Czaczyku powstało 5 skrytek, w Bronikowie 3, w Bruszczewie 2, a w Spławiu 12. A oto nazwy założonych geoskrytek, które prezentują najciekawsze miejsca i walory miejscowości: Na końskiej murawie, Do Twej dążym kaplicy, U sołtysowej, Woda – źródło życia, W cieniu cmentarza, Rumblowisko, Dobry duch Czaczyka oraz seria 12 geoskrytek Krowim Szlakiem w Spławiu. Łącznie powstały 22 nowe miejsca, jako oferta turystyczna dla geocacherów z Polski i za granicy. W całym powiecie kościańskim geoskrytek jest już 86, w województwie Wielkopolskim 3735. Geocaching jest coraz bardziej popularny w Polsce i bawi się w niego już kilkaset tysięcy osób.

W ramach projektu powstały też trzy questy, które niebawem będą dostępne dla odwiedzających w: Czaczyku, Bronikowie i Spławiu. QUEST to edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i radości odkrywania. Nie wymagają one obsługi ani znakowania w terenie, dlatego, w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nie grać niemal w każdej chwili. Do zabawy wystarczy ulotka lub darmowa aplikacja mobilna Questy – Wyprawy Odkrywców. Ulotki będą dostępne w wybranych punktach informacji turystycznej lub jako plik do pobrania ze strony internetowej questy.com.pl. Czytając wierszowane wskazówki, uczestnik podąża questem i poznaje sekrety danego miejsca. Na końcu drogi na odkrywców czeka skarb, a w nim pieczątka, której odbicie potwierdza przebycie trasy.

W ramach projektu wydana zostanie również publikacja: Poradnik partycypacji społecznej w gminie Śmigiel, zawierającą m.in.: przykłady wykorzystania funduszu sołeckiego w Gminie Śmigiel, która dostępna będzie niebawem.

Podczas podsumowania projektu był również czas na dyskusje, rozmowy, oceny, wyciąganie wniosków i szukanie pomysłów na przyszłość.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Fot. archiwum Partnerstwa

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Romantyczne Trasy Rowerowe Infrastruktura i środowisko Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych