fb Wirtualny spacer
18 grudnia 2018

Podsumowanie projektu partnerstwa

Nadszedł czas podsumowania projektu "Pociągnijmy Razem ..." realizowanego przez Stowarzyszenie „Partnerstwo Lokalne w Śmiglu”. Uczestnicy spotkali się w sobotę 8 grudnia 2018 r. w restauracji „Marta” w Śmiglu. Przedstawiciele sześciu sołectw: Bronikowa, Bruszczewa, Czaczyka, Nowej Wsi, Robaczyna i Spławia zaprezentowali to co w ramach inicjatyw lokalnych udało im się zrobić w swoich miejscowościach. Projekt, który 11 lipca rozpoczęło seminarium, trwał kilka miesięcy i składał się z wielu elementów.

Pierwszym krokiem był dwudniowy wyjazd studyjny, w dniach 13-14 07.2018 r., dla 29 osób w celu podpatrzenia dobrych praktyk w zakresie partycypacji społecznej oraz aktywności wiejskiej, którego tematem przewodnim były wioski z pomysłem – partycypacja w praktyce. Drugim krokiem była „Akademia partycypacji”, czyli cykl otwartych spotkań warsztatowych dla uczestników projektu i mieszkańców sołectw dotyczący partycypacji, zagospodarowania przestrzennego, pisania projektów oraz wykorzystania zasobów wsi w jej promocji. Kolejnym działaniem, w ramach projektu były Warsztaty Obywatelskie, przeprowadzone w sześciu miejscowościach, a dotyczące narzędzi partycypacji tj. funduszu sołeckiego oraz partnerskiego działania, a także wykorzystania zasobów wsi w promocji miejscowości i regionu.

Po części teoretycznej przyszła pora na konkretne działania w sołectwach. Dzięki zaangażowaniu i zdobytej wiedzy w Bronikowie, Bruszczewie, Czaczyku, Nowej Wsi, Robaczynie i Spławiu udało się stworzyć coś ciekawego i pożytecznego, a dodatkowo włączyć do wspólnych działań, większą niż zazwyczaj liczbę mieszkańców. Dzięki udziałowi w projekcie na terenie kilku miejscowości Gminy Śmigiel pojawiły się geoskrytki w ramach międzynarodowej „zabawy”, która zwana jest Geocaching. Polega ona na ukryciu w terenie, w ciekawych miejscach, pojemników, pobraniu współrzędnych GPS i umieszczeniu ich wraz z opisem miejsca w ogólnoświatowym serwisie. Osoby, które bawią się w tą światową grę, wyjeżdżają w teren, mając za zadanie znaleźć ukryte pojemniki oraz przy okazji poznać prezentowane miejsce lub jego historię. W Czaczyku powstało 5 skrytek, w Bronikowie 3, w Bruszczewie 2, a w Spławiu 12. A oto nazwy założonych geoskrytek, które prezentują najciekawsze miejsca i walory miejscowości: Na końskiej murawie, Do Twej dążym kaplicy, U sołtysowej, Woda – źródło życia, W cieniu cmentarza, Rumblowisko, Dobry duch Czaczyka oraz seria 12 geoskrytek Krowim Szlakiem w Spławiu. Łącznie powstały 22 nowe miejsca, jako oferta turystyczna dla geocacherów z Polski i za granicy. W całym powiecie kościańskim geoskrytek jest już 86, w województwie Wielkopolskim 3735. Geocaching jest coraz bardziej popularny w Polsce i bawi się w niego już kilkaset tysięcy osób.

W ramach projektu powstały też trzy questy, które niebawem będą dostępne dla odwiedzających w: Czaczyku, Bronikowie i Spławiu. QUEST to edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i radości odkrywania. Nie wymagają one obsługi ani znakowania w terenie, dlatego, w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nie grać niemal w każdej chwili. Do zabawy wystarczy ulotka lub darmowa aplikacja mobilna Questy – Wyprawy Odkrywców. Ulotki będą dostępne w wybranych punktach informacji turystycznej lub jako plik do pobrania ze strony internetowej questy.com.pl. Czytając wierszowane wskazówki, uczestnik podąża questem i poznaje sekrety danego miejsca. Na końcu drogi na odkrywców czeka skarb, a w nim pieczątka, której odbicie potwierdza przebycie trasy.

W ramach projektu wydana zostanie również publikacja: Poradnik partycypacji społecznej w gminie Śmigiel, zawierającą m.in.: przykłady wykorzystania funduszu sołeckiego w Gminie Śmigiel, która dostępna będzie niebawem.

Podczas podsumowania projektu był również czas na dyskusje, rozmowy, oceny, wyciąganie wniosków i szukanie pomysłów na przyszłość.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Fot. archiwum Partnerstwa

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych