fb Wirtualny spacer
19 sierpnia 2023

Podziękowali za plony

Doroczne podziękowanie za plony w gminie Śmigiel czyli "Święto Kłosa i Chleba" odbyło się 19 sierpnia 2023 roku w Karśnicach. Miejsce symboliczne, ponieważ kilka miesięcy temu spalił się stojący tam od lat budynek rekreacyjny. Mimo to, teren nadal pozostał miejscem integracji lokalnej społeczności co potwierdziła sobotnia impreza.


Święto Kłosa i Chleba rozpoczęło się Mszą Świętą dziękczynną, której przewodził ks. Marek Smólski z parafii w Wilkowie Polskim. Mszę śpiewem uświetnił zespół ludowy "Wilkowianie".

 
Następnie odbył się obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Żeńcy Wielkopolscy", podczas którego tradycyjnie na ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla Wiesława Kasperskiego przekazano symboliczny wieniec. Z kolei Burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak oraz sołtysi-współorganizatorzy z Brońska, Karśnic, Księginek, Nowego Białcza oraz Starego Białcza otrzymali chleby z tegorocznych plonów, którymi podzielili się z uczestnikami wydarzenia.

 
Po oficjalnych uroczystościach na scenie ponownie zaprezentowały się zespoły ludowe "Wilkowianie" oraz "Żeńcy Wielkopolscy" a następnie gwiazda wieczoru - duet disco dance "Cassandra & Mr Max". Zwieńczeniem imprezy była zabawa taneczna z zespołem "Vacat".

 
Przepiękne stoiska przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Brońska, Karśnic, Poladowa oraz Starej Przysieki Pierwszej. Brały one bowiem udział w konkursie na najładniejsze stoisko dożynkowe. Decyzją jury zwycięstwo odniosło KGW Poladowo. Stoiska były nie tylko piękne, ale także smaczne za sprawą wielu rozmaitych potraw. Częstowano również ciastem, upieczonym przez wszystkie KGW z gminy Śmigiel oraz panie z sołectw Karśnice, Nowy Białcz i Stary Białcz.

 
Organizatorami Święta i Kłosa byli Burmistrz Śmigla, Centrum Kultury w Śmiglu oraz sołectwa Brońsko, Karśnice, Księginki, Nowy Białcz i Stary Białcz. Wsparcie zapewnili ochotnicy z OSP Karśnice i OSP Śmigiel oraz wcześniej wspomniane Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Śmigiel. 

 

Zaadoptuj mnie Szkolenia dla przedsiebiorców Trasy Rowerowe Gminy Śmigiel Ciepłe Mieszkanie Plastiki
fundusz spójności Szkolenia Komputerowe Fundusze Rządowy Funduszu Inwestycji Lokalnych